Новини » Суспільство 12 травня, 2019, 10:18
Через мистецьку дипломатію до економічної незалежності: культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

Вчора у празькому палаці «Жофін» відбувся унікальний концерт Української республіканської капели Now Кредо, завдяки якому геніальний «Щедрик» Миколи Леонтовича повернувся у столицю Чехії рівно через сто років після свого першого виконання в Європі.

Про це повідомляє  IA ZIK Олена Лань, Прага.

Правда, 11 травня 1919 року він звучав зі сцени Народного театру, перед яким сучасні українські хористи виконали його у переддень. Того ж 10 травня на Градчанській площі біля Празького граду Now Кредо зробили флешмоб.

Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

Співали різдвяний шедевр Леонтовича англійською та українською, розповідали туристам про походження всесвітньовідомої «Carol of the Bells», тобто нашого «Щедрика». За збігом обставин того ж вечора на цій площі мав відбутися концерт російського «Хору Турецького» та його вокального проекту SOPRANO «Пісні Перемоги», приуроченого до 74-ї річниці визволення Чехословаччини від нацистів. Що, за великим рахунком, було доволі символічним. Адже, як відомо, під час Другої світової війни чеську столицю визволяли саме війська першого, другого та четвертого Українських фронтів.

Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

Відзвучав «Щедрик», співаки NowКредо підняли прапори України, Чехії та Євросоюзу, і їхні сусіди почали посилено репетирувати. На цьому «навпротистояння» і закінчилося.

Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

11 травня 1919 року безсмертний твір українського композитора Миколи Леонтовича, створений на базі народної щедрівки, вперше прозвучав у Європі у виконанні Української Республіканської Капели під керівництвом видатного диригента Олександра Кошиця. Музичний критик, професор Карлового Університету Зденєк Неєдли супроводжував цей колектив на всіх його чеських концертах і згодом присвятив йому окрему книгу, яка вийшла друком у 1922 році.

Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

Зокрема, він писав: «Хто пережив і відчув прекрасні співи Української Республіканської Капели, не може не полюбити України всією душею». У 1919-му 82-ох співаків, що репрезентували Європі мистецтво молодої Української Народної Республіки, на Батьківщині називали «культурною армією». І надавали їй не меншого значенняу виборюванні незалежності, ніж регулярним військам.

Культурна армія України рушила на Європу
Культурна армія України рушила на Європу

За словами Надзвичайного і Повноважного Посла України в Чехії Євгена Перебийніса, ця капела зробила для УНР більше, ніж всі її дипломати. Тоді, у 1919-му, неочікувано відкрили для себе українське мистецтво 17 країн Європи та Америка.

Саме таким був гастрольний маршрут історичного хору. Тур Now Кредо, створеного з найкращих хористів 34 міст України, охопить 11 європейських країн і завершиться різдвяним виступом у Нью-Йорку в «Карнегі-холі».

Крім шедевру Миколи Леонтовича, у програмі колективу звучать твори Євгена Станковича, Миколи Лисенка, Валентина Сильвестрова та інших. Цікаво, що навіть англійський текст «Щедрика», знаменитий «Carol of the Bells» написав… українець! Точніше популярний американський композитор, аранжувальник і педагог українського походження Пітер Вільговський, який народився у Нью-Джерсі в сім’ї з Пряшівщини. Варіантів було декілька і найвдаліший від 1936 року звучить по цілому світі. Пітер Вільговський зробив його для симфонічного оркестру NBC радіо.

Вперше трансляція цього твору відбулася під час Великої Депресії. Композитор закцентував на різдвяних дзвіночках, так народилася «Carol of the Bells» – «Колядка дзвонів». Оригінальний український текст «Щедрика» музикознавці пов’язують з дохристиянською добою, коли слов’яни починали відлік нового року з ранньої весни, а саме з повернення ластівок з теплих країв. Це пізніше, з приходом християнства, звичай щедрувати посунеться до зимових свят.

Родина Леонтовичів розкидана по різних країнах. Зокрема, вони живуть в Канаді, Польщі та Чехії. Племінниця композитора Марія Леонтович-Лошак, що народилася в Празі, є відомою чеською скульпторкою, модельєркою та реставраторкою.

Її твори зберігаються у приватних колекціях та музеях Чехії, Словаччини, Франції, Англії, Україні і Росії. До слова, їй було заборонено спілкуватися з сім’єю дядька, оскільки всі в родині були під наглядом, зате «Щедрика» співати вдома любили.

В юності пані Марія брала участь у хорі чесько-словацького радіо імені Святого Володимира, де відзначали особливе забарвлення її сопрано.

Цікаво, що у європейське туне артисти Української Республіканської Капели Now Кредо суто символічно вирушили з Києва особливим старовинним паротягом серії Л, який Укрзалізниця відреставрувала спеціально до їхнього від’їзду. Ідея масштабної популяризації саме українського походження «Щедрика» народилася у місті Покровськ Донецької області, де від 1904-го по 1908 рік Микола Леонтович працював вчителем співу у залізничному училищі на станції Гришине і створив перший в Україні робітничий хор з працівників паровозного депо. Тамже він завершив другу редакцію свого «Щедрика».

Гастролі Now Кредо відбуваються за підтримки Торгівельно-промислової палати України, Українського союзу промисловців і підприємців, Європейської Бізнес Асоціації. Це частина проекту «Через культурну дипломатію до економічної незалежності України». А відтак у Португалії, куди капела потрапить в липні, її виступи супроводжуватимуться репрезентацією діяльності 82 бізнесменів України.

А ось так «Щедрика» Миколи Леонтовича трактує дитячий хор Чеської філармонії.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-30 11:29 :07