Новини » Події Читать эту новость на русском

Чому у ветеранів вимагають хабарі за оформлення інвалідності, – розслідування «Стежками війни»

ZIK

Попри травми, несумлінних лікарів, кепське фінансове забезпечення, наші бійці не покидають поля бою. Разом із волонтерами та медиками вони боронять наші кордони. За яких умов потім лікують поранених військових? Та хто ті лікарі, які вимагають у захисників хабарі за оформлення інвалідності?

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» в ефірі телеканалу ZIK.

Лікар: Потрібно дякувати волонтерам за допомогу

Інститут ортопедії та травматології Національної академії медичних наук України постійно приймає у своїх стінах бійців АТО та ООС.

«Ми пролікували і проконсультували більше, ніж 1500 бійців. У день приходить сім-п’ятнадцять ветеранів, на стаціонарному лікуванні – п’ять-шість», – розповідає заступник головного лікаря Інституту ортопедії та травматології НАМН України Роман Деркач.

В інституті є одинадцять відділів, де надають допомогу бійцям.

«За допомогу у 2014-2015 роках велике «дякую» потрібно сказати волонтерам, які змогли забезпечити людей всім: від необхідних медикаментів до розхідних матеріалів. Згодом держава почала давати кошти, але донині допомога волонтерів – на першому місці», – наголошує Роман Деркач.

Навесні 2014 року волонтерка Олена Толкачова почала допомагати бійцям. Вона запевняє, що в НАМН відповідально ставляться до пацієнтів і кожну копійку витрачають із розумом.

«У відомчих лікарнях ми й досі іноді зустрічаємося з повним непорозумінням. В інституті конфліктів – немає. Лікарі рекомендують, які речі докупити. Переважно, це кровозамінні препарати. Їх використовують в реанімації, при великій втраті крові. Деколи ми купуємо титанові пластини для зрощення кістки. Часом лікарі знаходять благодійні фонди. Дуже часто медики самі скидаються грішми і купують необхідне», – каже Олена Толкачова.

Чому в маріупольському шпиталі ветерани мають купувати навіть бинт?

У військовому шпиталі в Маріуполі, у порівнянні із НАМН, не все так добре.

«Смішно, але в Маріуполі бійці мусять купити навіть спирт і вату», – коментує волонтерка Олена Толкачова.

Маріупольський військовий шпиталь ділить нині приміщення з міською лікарнею Маріуполя. Слова волонтерки про низьке забезпечення підтверджує й військовик, який нині тут лікується.

«Медсестри добре ставляться, а лікарі – не дуже. Я звик до спартанських умов. Утім ліжка у лікарні надто м’які, особливо для тих, у кого хвора спина, туалети нормально не обладнані. Трохи здивувало те, що всі ліки довелося купувати самостійно, навіть бинт. Аналізи на кшталт МРТ й УЗД робимо у приватних клініках», – розповідає військовий.

Наприклад, МРТ головного мозку в Маріуполі обійдеться бійцю в тисячу гривень, ехокардіограма – 300, ультразвукова діагностика – 320. До того ж, на думку бійця, в шпиталі йому поставили неправильний діагноз.

«Я читав на сайті МОЗ, що вегето-судинна дистонія – не існує. За цим діагнозом стоять психічні розлади», – коментує військовий.

І справді, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун у своєму дописі у Facebook зазначила: «Діагнозу «вегето-судинна дистонія» не існує в міжнародній медицині. Це великий «совєтський» міф, який народився через відсутність доступу до бази джерел доказової медицини».

В управлінні охорони здоров’я та реабілітації МВС України прокоментували ситуацію щодо відділення в Маріуполі. Там запевнили, що офіційних скарг і заяв щодо непрофесійних дій лікарів – не надходило. Щоправда, у закладі недокомплект штату через близьке розташування до зони проведення ООС.

Тут у 2018 році пролікувалося 3 119 осіб, у першому кварталі 2019-го – 791 людина. Медичний заклад постійно купує медобладнання, наявна матеріально-технічна база. Однак про фінансування закладу – нічого невідомо.

Який хабар вимагають за оформлення інвалідності?

У ветерана Петра Олексюка травмована нога. Хлопець підірвався на протипіхотній міні.

«Мені дали три свідоцтва про хворобу, у трьох екземплярах, де повністю розписали мій діагноз», – розповідає Петро Олексюк.

Утім медико-соціальна експертиза заблокувала розгляд документів, каже ветеран російсько-української війни.

«Сказали, що комісія МСЕК забракувала мої документи, тому що в свідоцтві про хворобу відсутній запис про ступінь відчленування стопи», – пригадує ветеран.

Потім Петрові порадили приїхати, та й не самому. Так би мовити, заладнати неточності в документах. Тоді ж поранений боєць отримав від комісії медико-соціальної експертизи направлення до Центральної військової лікарської комісії за адресою Госпітальна, 16, Київ.

«Батьку в ЦВЛК повідомили, що за оформлення інвалідності він має заплатити 1500 доларів. Ми записали цю розмову на диктофон і пішли в СБУ. Тепер триває слідство. І для пана Наумова, і для пана Чернявського визначили тримання під вартою – два місяці. Зрештою, в них дома знайшли 133 тисячі доларів», – каже ветеран.

Правозахисниця Вікторія Лавренюк радить військовикам, у яких вимагають грошей, відразу звертатися у правоохоронні органи, бо інакше системи не зламати.

«Не треба мовчати. Слід знімати відео, записувати на диктофон, оскаржувати випадки, звертатися до вищих органів», – наголошує координаторка-аналітик адвокатського центру «Юридична Сотня» Вікторія Лавренюк.

Скільки затримано за останні 4 роки працівників медико-соціальної експертизи, які вдавалися до здирництва?

Згідно з інформацією СБУ, протягом 2015-2019 років викрили одинадцять голів і трьох членів медико-соціальних експертних комісій, які вчинили корупційні правопорушення, передбачені статтями 364, 364-1, 365-2, 368, 369 КК України.

«Тривають масові розслідування по лікарських комісіях. Ми виявили, що із 75-ти направлень на інвалідність отримало її лише 25. Справа в тім, що виплати за інвалідність – дуже високі», – зазначає нардеп, волонтер Оксана Корчинська.

Скільки держава витрачає на ветеранів російсько-української війни?

«ЗСУ отримують бюджет по відомству Міністерства Збройних сил. Лікарні МВС отримують фінансування відомства Міністерства внутрішніх справ», – пояснює керівниця патронатної служби «Азову» Олена Толкачова.

Народна депутатка Корчинська розповідає: пропонували об’єднати бюджети, але в МВС не захотіли.

«Ми хотіли, щоб військові могли користуватися будь-якими госпіталями. Адже поділ, навпаки, погіршує надання допомоги», – переконує нардеп, волонтер Оксана Корчинська.

За офіційною інформацією, цього року МВС виділило на лікування бійців 28 млн. грн., ЗСУ – понад 552 млн. грн.

«Всі медичні заклади повинні підпорядковуватися МОЗ, силові відомства мають від них відмовитись і лише координувати», – додає Олена Толкачова.

Не меншим клопотом є й те, що не всі травми, отримані на війні, визнають сьогодні.

«Особливо це стосується бійців, які, отримавши контузію, вчасно не звернулися за медичною допомогою під час бою», – коментує Олена Толкачова.

Часто з контузією хлопці воюють ще не один день. Тому дуже важливо, щоб ці військовики не відчували себе покинутими Україною.

Нагадаємо, у попередній програмі «Стежками війни» журналісти розповіли про долю чотирьох ветеранів, які, повернувшись із війни, підтримують один одного, допомагають морально та грошима, а також займаються патріотичним вихованням молоді.

 

Loading...