Новини » Суспільство 9 травня, 2019, 6:00
Нова економіка: науковці шукають шлях до порятунку планети
Метью Грін
Метью Грін

Нескінченне прагнення до економічного зростання пожирає основи життя на Землі, і жодна країна – багата або бідна – не може розраховувати на те, щоб уникнути жахливих наслідків, якщо справи будуть йти так, як вони є.

Отже, як може змінитися світ, пише доцент кафедри інформатики Інституту інформаційної безпеки ім Джонса Гопкінса Метью Грін для Reuters.

Коаліція економістів , організатори низового рівня, бізнес-лідери і політики, а також деякі інвестори (які все ще вважаються периферійними та глобально розсіяними), почали малювати відповідь.

Це бачення: нові відносини між державами, місцевими громадами та природою, які стоять за більш цілісним поняттям прогресу, ніж валовий внутрішній продукт (ВВП), встановлений критерієм для економік, що різняться - від США до Мозамбіку.

«Жодна країна на Землі не робить того, що потрібно для того, щоб переконатися, що ми потрапимо до економічної системи, здатної зіткнутися з двома викликами екологічного колапсу та зміни клімату», – висловився Лорі Лайбурн-Лангтон, науковий співробітник Лондонського інституту досліджень публічної політики та провідний автор нового звіту про екологічну розруху під назвою «Це криза».

«Існує, однак, ряд ідей і дрібномасштабних проектів, які, можливо, – якщо їх розширити – можуть вирішити цю проблему», – сказав він. 

У більш широкому сенсі, Лейбурн-Лангтон та інші прибічники «нової економіки» стверджують, що настав час визнати, що держава повинна відігравати центральну роль у формуванні реакції на насущні системні екологічні потрясіння.

Але замість того, щоб повертатися до націоналізації та виконавчих обмежень заробітної плати 1970-х років, вони вважають, що уряди повинні підтримувати створення нових форм економічної активності, які можуть ліквідувати соціальну нерівність, а також відновити планетарне здоров’я.

Кандидати включають: проекти з екологічно чистої енергетики на місцевому рівні, кооперативи, що належать працівникам, багато видів прогресивного бізнесу та регенеративне сільське господарство, які можуть експоненційно зростати в сприятливих політичних умовах.

Нові економічні показники також можуть бути розроблені шляхом проведення демократичних консультацій для вимірювання досягнень у сфері справедливості, здоров’я та стійкості, базуючись на таких прикладах, як індикатор справжнього прогресу й ранній спробі розробити альтернативу ВВП.

Кидаючи виклик статусу QUO

Хоча багато підприємств та місцевих груп проводять варіанти цих ініціатив, філософський підхід до життя є найбільш помітним в «Зеленому новому курсі».

Запропонований американським представником Олександрою Окасіо-Кортез, який підтримується молодіжним рухом Sunrise (Схід Сонця), він має на меті жити у згоді із соціальною справедливістю з поновлюваною енергією та кліматом.

Ортодоксальні економісти з усього політичного спектру США вважають, що існуючій системі просто потрібна зміна у вигляді податку на викиди вуглецю та система знижок, щоб скоротити викиди, тоді як республіканці та деякі інвестори піддають «Зелений новий курс» шквалу критики.

Тим не менш, два монументальні, багаторічні наукові дослідження виявили, що корпоративний напад на павутиння життя прискорюється настільки швидко, що занадто пізно для простого підходу.

У жовтні Міжнародна група експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК) зробила висновок, що лише глибока економічна трансформація дозволить світу скоротити викиди вуглецю досить швидко, щоб обмежити глобальне потепління.

У понеділок паралельне наукове дослідження щодо 130 країн свідчить, що індустріальне суспільство підштовхнуло мільйон видів до межі вимирання. Рослини і тварини зникають в десятки і сотні разів швидше, ніж протягом останніх 10 мільйонів років, виявили 145 експертів.

Едуардо Брондізіо, антрополог, який співголовував у доповіді, сказав, що настав час відмовитися від мислення «зростання будь яким коштом»: «Бізнес як завжди» має закінчитися».

«Паніка в їхніх очах»

Серед питань, що розділяють «нових економістів»,  є зараз ризик катастрофічних змін клімату настільки гострим, що економічне зростання має бути взагалі припинено, щоб швидко скоротити викиди парникових газів. Деякі досі бачать можливості для сталого «зеленого зростання», але інші хочуть, щоб уряди вже контролювали різке скорочення споживання, щоб уникнути те, чого вони побоюються - спуск у Темний вік 21 століття.

Хоча ніхто не заперечує, що з проблемою перевлаштування світової економіки, буде підйом кліматичного активізму, включаючи глобальний страйковий рух і міжнародну кампанію громадянської непокори з боку «Повстання проти Вимирання», що в свою чергу викличе нові дебати.

«Збіжність паніки в очах молодих людей з жорсткою наукою відкриває дебати в мейнстрімі, як раніше», сказала Кетрін Требек, австралійський політолог, яка була співзасновником Альянсу економіки добробуту, мережі науковців, підприємств та соціальних рухів.

Нова книга Требек «Економіка прибуття», написана в співавторстві, наводить десятки нововведень у Шотландії до Коста-Ріки та Данії, Португалії та Аляски.

Хоча інвестиційні можливості в таких проектах в основному залишаються тривіальними, деякі великі фонди бачать необхідність змін.

«Ми стикаємося з однією з форм капіталізму, що закріпила свою увагу на максимізації короткотермінового прибутку з малим або без явного інтересу до соціального блага», – написав Джеремі Грантем, співзасновник глобального інвестиційного менеджера ГМО.

«Ми біжимо, щоб захистити не тільки наші портфелі, не тільки наших онуків, але й наш вид. Так що йдіть до цього».

Переклад І.Филипіва.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 23:48 :41