Чи помремо ми завтра? Про звіт ООН з біорізноманіття та філософію руйнацій

Юрій Мартинович
Юрій Мартинович
Чи помремо ми завтра? Про звіт ООН з біорізноманіття та філософію руйнацій
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Мільйону видів тварин і рослин саме зараз загрожує вимирання. Про це розповідає нещодавній великий і шокуючий звіт ООН на 1800 сторінок. Чи вірите ви, що ми, людство, зможемо змінити те, що натворили з планетою?

Я не дуже. Людям завжди потрібен якийсь дуже великий колапс (копняк під дупу), який міг би змінити ту стратегію суспільного життя у якій ми варимося – всі хочуть більше і більше за рахунок все меншої і меншої природи. І ніби освіта всюди, і інтернет, і катастрофи природні стаються періодично, та все ж завод на заводі, ферма на фермі, забруднення на забрудненні. Мільярди людей хочуть жити, і жити добре. Ми звикли до добробуту, особливо розвинуті країни і ті, що заздрісно на них дивляться. Довкола, як на мене, масовий психоз грошей за рахунок безкінечних товарів і послуг.

Однак, з іншого боку, щоб створити щось нове, необхідно зруйнувати старе. Тобто ми, людство, діємо за звичною стратегією того світу, який знаємо – руйнуємо, щоб постало щось нове. Щоб у майбутньому, напевно, планетою правили якісь менші тварини, типу бобри (якщо виживуть), або щурі, ну, або мухи, на крайній випадок всякі мікроорганізми, бо їм за будь-яких умов нормально (поки є кисень, вода і атмосфера). Ну, може ще метеорит впасти, або мегавулкан прокинутися і тоді планета сама, без нас очиститься, точніше нас почистить.

Я от думав також над тим, якщо б еволюція і доля випадку була іншою і, до прикладу, не ми, розумні мавпи, стали б керувати цією планетою, а якісь інші тварини, то чи робили вони б таку ж помилку, яку робимо ми? Думаю, що так. Безперечно! Бо, щоб зрозуміти помилку, треба її спочатку зробити і порівняти з тим, що було і могло би бути. Руйнівна екстенсивність є у всьому, і життя до неї постійно вдається, намагаючись максимально розширитися (навіть Всесвіт безперервно збільшується). Саме руйнація (масові катаклізми і вимирання) нас породила і, напевно, колись знищить. Тому важливим є наше ставлення до цього уроку, пов’язаного із екологією, природою і світом життям на планеті Земля, яким ми керуємо.

Песимістично вважаю, що у майбутньому людство максимально вкине планету у нокдаун, тоді система наша рухне – і почнуться ті страшні та масштабні колапси, які дійсно змусять нас всіх задуматися. Якщо людські спільноти виживуть, то цікаво буде глянути на той світ, бо він точно буде іншим – у ньому гроші і товари не будуть такі важливі. Над людьми дамоклевим мечем висітиме нагадування, як зараз світові війни, що екологічні помилки краще не повторювати. Планета сама руйнує і відновлює себе, нам варто мати межу свого апетиту і не робити того, що Земля і так постійно робить – когось вбиває, а когось народжує.

Ну, коротше, всі ці думки гарні, але вертатися у Середньовіччя ніхто не хоче. Свідомим любителям життя і біорізноманіття хотілося б жорсткого регулювання нашого економічного і соціального розширення й зростання. Думаю, найкраще було би передати частку влади над нами або розумним машинам, або наддержавним екоструктурам із повноваженнями втручатися у внутрішні справи країн та корпорацій і без емоцій та корупції стежити за дотриманням хиткого балансу між нами і природою. А наразі…, наразі палимо світло ночами і днями, їмо десять видів м’яса на свята і «пукаємо» машинами із вуглекислим газом. Ми таки щасливці… Бо все у нас є: достаток, про який люди ще кілька сотень років тому навіть не могли мріяти. Але вже завтра – він може завершитися. Хтозна, може наш геніальний мозок і цього разу нас врятує і нові технології врятують всіх (або, принаймні, багатих та розумних, які житимуть десь за межами планети). Але, щоб зробити ці технології, то треба забрати щось у природи. Тому замкнуте коло якесь – безперервні цикли руйнування та створення, які відбуваються чи за нашої участі, чи без нас. Та найкраща стратегія, щоб ми всі разом із планетою Земля вижили – це добитися балансу у голові, спрямувати потуги нашого розуму не лише на руйнування життя, але на його збереження.

Нагадуємо, звіт ООН з біорізноманіття: вимирання загрожує мільйону видів.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...