Новини » Суспільство 6 травня, 2019, 9:41
Сьогодні християни вшановують святого Георгія (Юрія) Переможця
Святий Юрій Змієборець. Фото: galkalashnyk.blogspot.com
Святий Юрій Змієборець. Фото: galkalashnyk.blogspot.com

Сьогодні, 6 травня, православні та греко-католики вшановують пам’ять св. Георгія (Юрія) Переможця.

За візантійськими джерелами, святий великомученик Георгій (Юрій) Переможець народився в III столітті в Каппадокії (Мала Азія). У деяких джерелах названі імена його батьків і наведені короткі дані про них: батько Георгія – воїн Геронтій, сенатор з Севастополя Вірменського, займав посаду стратилата, а мати – Поліхронія володіла багатими маєтками біля міста Лідда (Георгіополь, сучасна назва – Лод (Ізраїль). Після смерті батька Георгій переїхав до Лідди. Вступив на службу до римського війська, де досягнув значних успіхів і навіть став улюбленцем імператора Діоклетіана. Після смерті матері він отримав багатий спадок. Коли ж за наказом імператора почалися переслідування християн, він, перебуваючи у Нікомидії, роздав майно бідним і перед Діоклетіаном визнав себе християнином, за що його арештували і після численних катувань стратили.

Згідно з переказами, святий Георгій похований в місті Лод (Лідда), в Ізраїлі. Над його могилою збудований храм, який присвячений святому. Голова і меч святого зберігається під головним вівтарем в римській базиліці Сан-Джорджіо-ін-Велабро. Також відомо, що частина мощей знаходиться в каплиці Сент-Шапель в Парижі, а права рука у монастирі Ксенофонта на горі Афон (Греція).

Збереглося дуже багато легенд про святого Георгія. Однією з найвідоміших є легенда про перемогу над драконом і врятування молодої царівни. У ній розповідається, що дракон оселився поблизу джерела, яке давало воду для міста Силена (ототожнють із Кіреною у Лівії) або міста Лод. Щоб набрати води жителі міста були змушені просити дракона покидати своє лігво на час, коли вони черпають воду. Взамін вони пропонували йому кожен день вівцю, а коли тварин не стало почали віддавати людей. Жертву обирали шляхом жеребкування. Одного разу жереб випав на доньку правителя міста. Цар просив помилувати доньку, але його прохання були марними. У найбільш критичний момент – коли дівчину мали віддати потворі з’явився святий Георгій, який перехрестившись вступив у бій з драконом та його переміг. Вдячне місто відмовилося від язичництва і прийняло християнство.

В українській народній традиції саме у день св. Юрія «весна сходить на землю». Перед тим люди тільки кликали її, запрошували, як бажаного гостя, зустрічали піснями й хороводами, а тепер, вона зійшла на землю й починає господарювати: з’являються перші сходи ярих, відживають озимі посіви, зазеленіли гаї й сади. У давнину у всіх регіонах України у цей день відбувалися традиційні обходи полів:

священик із всією громадою йшли в поле, «на жита», і там відправляють молебні — спільні молитви за врожай. На Поділлі йдучи в поле, кожний селянин брав з собою крашанку й калач. Після молитов на полях відбувалися обіди-частування, а дехто «качався по посівах, щоб жито родило».

На Гуцульщині ранком у день святого Юрія ґазди розкладали ватри й поміж ними, як крізь ворота, проганяли тварин. Саме у цей день гуцули виганяли свої стада на полонини.

Також наші предки вірили, що у ніч напередодні дня св. Юрія стає активною нечиста сила, тому окроплювали освяченою водою свої господарства, а дівчата цього вечора гадали на свою долю.

Святому Гергію (Юрію) в Україні присвячено величезна кількість храмів, зокрема це і шедеври дерев’яного будівництва – церква св. Юрія у Дрогобичі (XV- початку XVI ст.), і один із найкращих шедеврів українського бароко – Георгіївський собор (1696-1701) Видубицького монастиря у Києві, і всесвітньовідомий кафедральний собор св. Юра у Львові (1744-1762).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-18 06:53 :12