Новини » Політика 6 травня, 2019, 14:11
До Шептицьких українці Галичини не мали ані духовного, ані інтелектуального проводу, – експерт
ZIK
ZIK

До того часу, поки Шептицькі не заявили про себе, українці Галичини, фактично, не мали ані духовного, ані інтелектуального проводу. Братам Андрею та Климентію вдалось напрацювати цілу низку ініціатив, які розвивали тогочасне українське суспільство.

Таку думку в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK висловив доктор філософії Іван Матковський.

Він наголосив: у 50-х роках ХІХ століття українці Галичини були надзвичайно заражені ідеєю москвофільства. Що ж до поняття «поляк», із яким ототожнювали низку тодішніх аристократичних родів, то у ті часи йшлося не так про етнічне походження, як про приналежність до Першої Речі Посполитої.

«Дідусь Андрея Шептицького, граф Фредро, був «поляком», хоча прийшов із Угорщини. Тож такими поляками у громадянському значенні були й Шептицькі. Митрополит Андрей вже під час навчання у Вроцлаві, коли було відомо, що він вступатиме у монастир східного обряду, задекларував свою приналежність до русинів», – розповів доктор філософії.

На його думку, така позиція Шептицького була своєрідною реакцією аристократа на тогочасний низький рівень Греко-Католицької церкви. Мовляв, вирішив врятувати ситуацію.

«Окрім того, це було й реакцією на те, що русини у Королівстві Галичини і Володомирії, фактично, не мали ані духовного, ані інтелектуального проводу. Більше того – вони ставали п’ятою колоною в Австро-Угорській імперії», – зауважив Матковський.

Відтак на його думку, аристократія, що походила із русько-литовських родів, відчуваючи свою відповідальність за стан цього народу, вирішила стати у нього на чолі. Цей провід вдалось очолити саме Шептицькому.

«У 80-х роках рішення про перехід у східний обряд ухвалює не лише Роман (мирське ім’я Андрея Шептицького, – ZIK), а й його брат Казимир. Однак, якщо Роман після навчання пішов у монастир , батьки радили Казимиру набратися суспільної сили, досвіду, політичних знань і підсилити свого брата», – зазначив експерт.

Він розповів: у світський період свого життя Казимир Шептицький справді став політиком, бізнесменом та громадським діячем.

«Пізніше – усі знання, які отримав у світський період, застосовує, як радник, права рука та сповідник свого брата, у лавах Греко-Католицької церкви», - розповів Матковський.

Тож, на його думку, саме внаслідок такої діяльності Казимира (а пізніше – отця Климентія), виникали ініціативи Шептицьких, які розвивали українське суспільство. Тож, фактично, можна говорити про «дует» двох братів.

«До речі, кардинал Сапіга, який висвячував на священика Івана Павла ІІ, теж починав свою духовну кар’єру в греко-католицькій духовній семінарії. Однак, у Сапіг, чомусь, це не склалося, та це вдалося Шептицьким. Одному відразу, а іншому – через суспільну кар’єру, як проект для того, щоб посилити свого брата», – підкреслив Іван Матковський.

Як повідомлялось раніше, Климентій Шептицький різко обірвав свою політичну кар’єру у віці 42-ох років. Він переїхав до бенедиктинського монастиря у Німеччині для підготовки до чернечого життя. Через рік у греко-католицькому монастирі Студійського уставу й приніс монаші обіти і отримав церковне ім’я Климентій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 12:29 :20