Вчені заявили, що розкрили головну загадку існування Всесвіту

Вчені заявили, що розкрили головну загадку існування Всесвіту

Американські астрономи уточнили постійну Хаббла, яка виявилася рівною 74,03 кілометра в секунду на мегапарсек. Це значення, що характеризує швидкість розширення Всесвіту, виявилося вище попередніх оцінок. Такий результат може свідчити про існування фізичних законів за межами поточних космологічних моделей.

Про це повідомляють Аспекти.

Для обчислення постійної Хаббла (H) вчені скористалися методом стандартних свічок, що полягає у вимірюванні відстані до об’єктів на основі їх видимої яскравості і відомої світності. Такими об’єктами є цефеїди – пульсуючі змінні зірки, чия світність знаходиться в строгій залежності від періоду зміни блиску. Вчені розрахували світність 70 цефеїд в Великій Магеллановій Хмарі (БМО).

Отримані дані дозволили відкалібрувати шкалу позагалактичних відстаней. Астрономи уточнили дистанції до найновіших типу Ia – іншого типу стандартних свічок (вони дозволяють визначити відстань до більш далеких галактик) – і визначили H з меншою систематичною невизначеністю (на 2-15 відсотків). При цьому дослідники комбінували оцінки відстаней до цефеїд в БМО з результатами вимірювання тригонометричних паралаксів до об’єктів в Чумацькому Шляху, а також дистанцій до змінних подвійних зірок і джерел мікрохвильового випромінювання (мазерів) в галактиці M 106.

Різниця між новим значенням H в локальній Всесвіту (в околицях Чумацького Шляху) і постійної Хаббла в загальноприйнятої космологічної моделі «Лямбда-CDM» (ΛCDM) склала 6,6 кілометра в секунду на мегапарсек, або 4,4 сигма (сигмою позначають середньоквадратичне відхилення).

Постійна Хаббла пов’язує відстань до об’єкта зі швидкістю його видалення. Згідно з даними, отриманими космічною обсерваторією Planck при вимірюванні космічного мікрохвильового фону (цей метод дозволяє простежити за еволюцією Всесвіту після Великого вибуху), значення константи становило 67,31 кілометра в секунду на мегапарсек. Неузгодженість значень постійної Хаббла, отриманих різними методами, свідчить про неповну відповідність ΛCDM спостережуваним даними.

На даний час космологічна модель ΛCDM є найбільш точним описом еволюції і великомасштабної структури Всесвіту. Вона математично описує еволюцію плоскою Всесвіту, що виникла після Великого вибуху і має ненульову позитивну космологічну постійну (лямбда-член). Модель пояснює спостережувану структуру реліктового випромінювання (космічного мікрохвильового фону), розподіл галактик у Всесвіті, велика кількість водню та інших легких атомів, а також швидкість розширення вакууму.Loading...