На добре здоров’я. Впав, опритомнів, гіпс…
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Пропоную до обговорення синдром падіння. Є, виявляється, й такий. Стосується інформація передусім літніх людей. Чому? Та тому що те, що в молодому віці перебігає майже без наслідків (маю на увазі винесене у заголовок), у зрілому, а тим паче – старшому віці, як правило, закінчується серйозними проблемами.

За статистикою, серед 65-літніх 30 відсотків падають бодай раз на рік і кожне друге падіння закінчується переломом. Досить часто – шийки стегна, а це насправді дуже важка травма. Додам, що добре знаю таку ситуацію з родинного досвіду – шийку стегна унаслідок падіння удома ламали і моя бабця, і мама. Обидві – у віці 77 років (такий-от збіг з розривом у часі у 38 років!). Бабця лежала сім років, до самої смерті. Маму я спромоглася поставити на ноги за рік, прожила моя дорогенька після перелому 13 років, але пересуватися без ходунків так і не змогла (травмована нога вкоротилася на 12 сантиметрів).

А загалом ця проблема у старшому віці така глобальна й актуальна, що синдром падіння уже набув статус офіційного у науці про старіння.

Щодо причин падіння… Вони дуже різні. І всі в межах поняття «Старість – не радість». Хочете прикладів? Прошу! Це можуть бути небезпечні місця в приміщенні (навіть нерівна підлога), загальне зниження стійкості і рівноваги, що дуже притаманне літній людині, знесилення і зниження м’язової маси (саркопенія), зниження зору і слуху, різкі перепади тиску, побічні дії деяких ліків…

Водночас геронтологи наголошують на профілактиці, а розпочинати її, цю профілактику, потрібно років за двадцять до того, як. Тобто у сорок п’ять, коли, як кажуть у народі, «ягодка опять» (це я так, принагідно, аби ліпше запам’яталося). Не подобається про «ягідку»? Ну то згадаю приказку про сани, котрі треба готувати влітку. Тим паче, коли маєте діабет та підвищений артеріальний тиск.

То готуймо «сани»?

 • Правило №1: помірні фізичні навантаження. Корисні будь-які вправи на зміцнення м’язів. Не хочете займатися фізкультурою? То ходіть – принаймні чотири кілометри на день.
   
 • Правило №2: відповідне до віку харчування – з обов’язковим для людей старшого віку вітаміном D та кальцієм. І це означає, що на столі мають бути морська риба, кисломолочні продукти, вершкове масло, вівсянка, картопля та печериці (згодяться будь-які гриби, а про печериці згадує, бо безпечні), також – сири (білий, твердий), всі види капусти, шпинат та горіхи. Не варто забувати, що вітамін D синтезується у шкірі під впливом прямих сонячних променів. Тому дивись правило №1 (це я зараз про прогулянки на свіжому повітрі). А щодо дефіциту щойно згаданого «пана D», то на брак його в організмі можуть вказувати важкість і болі у ногах, швидка втомлюваність, проблеми при вставанні з низького крісла і при підйомі сходами, а ще – позасвідоме бажання зменшити кілометраж (тривалість прогулянок) та швидкість й інтенсивність пересування.
   
 • Правило №3: «згадати все!». І стосується воно передовсім жінок, мами і бабці яких мали виражений остеопороз. Вам, мої любі (і я в цьому сенсі ваша товаришка), потрібно бути особливо уважними до себе (див. правила №№1 і 2).
   
 • Правило №4: не курити і не зловживати алкоголем. Доведено, що курці удвічі частіше ламають стегнові кістки, зап’ястка та хребці порівняно з некурцями. І все через те, що куріння знижує мінеральну щільність кісток. У зоні ризику також ті, що споживають на щодень понад 3 дози алкоголю (щодо дози, то це 285 мл пива, 120 – вина та 30 мл міцного, сорокаградусного спиртного).
   
 • Правило №5: потурбуйтеся про добре освітлення удома, а особливо – вночі. Ніколи не пересувайтеся у темряві! (Навіть якщо на всі сто переконані, що дуже добре знаєте «фарватер»). Кажуть лікарі, що отака, світлова, опіка аж на 80 відсотків знижує ризик травмування.
   
 • Правило №6: відкоригуйте зір. Навчіться казати собі, що очі – то наше все!
   
 • Правило №7: позбудьтеся ослінчиків (пуфиків, банкеток), щоби не наражатися на болі у спині та ногах при підніманні і різкі перепади тиску, відповідно – запаморочення з імовірною втратою рівноваги і падінням.
   
 • Правило №8: привчайте себе і своє оточення до порядку вдома. Говорю передусім про відсутність під ногами зайвого, наприклад, розкиданих онуками іграшок чи абияк та абиде кинутих черевиків (курток, кофтин, шапок, капців…). Поприбирайте з підлоги й дроти, за які дуже чіпляється…
   
 • Правило №9: зробіть самі (або попросіть когось зробити) зручні поручні у ванній кімнаті і в туалеті. Й обов’язково застеліть ванну (душову кабінку) спеціальним, не ковзким, килимком.
   
 • Правило №10: подбайте про зручне і не ковзке взуття, а особливо – узимку. Туфлі за будь-якої погоди і пори року не мають бути надто вільними – купуйте зі шнурівкою (застібками), аби мештики щільно прилягали до ступні, яка у старших людей ну дуже любить підвертатися.
   
 • Правило №11: цікавтеся всім і вся, що допоможе позбутися депресивних станів, пов’язаних із старінням. Та й загалом: не думайте про старість. Прийде час, вона сама про вас і за вас подумає.

Ну, от якось так сьогодні.

Живіть у задоволення. Не падайте і ніколи не занепадайте духом.

І будьте мені здорові.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-21 00:08 :59