Новини » Економіка 3 травня, 2019, 19:07
Як субсидії впливають на економіку країни: член Ради НБУ вказав, коли можлива нова криза
ZIK
ZIK

Непомірні витрати України пов’язані з популістичними рішеннями. Адже як тільки економіка держави починає поступово стабілізуватися, з’являється рішення про підвищення мінімальної зарплати і надання субсидії, але ми не можемо це забезпечити за рахунок економічного зростання.

Це зауважив член ради НБУ Тимофій Мілованов в ефірі програми «Коментарі» на телеканалі ZIK.

Експерт пояснює, що через вибори нового президента багато речей можуть бути неочікуваними, зокрема і в економічному секторі. До того ж не відомо, як вестиме себе в завершальний період роботи старий уряд.

«Зазвичай уряд, який відходить, може або нічого не робити, або ж в останній момент зробить щось радикальне, і зазвичай це викликано політичними мотиваціями. Але навряд чи це буде пов’язано із субсидіями», – зазначив Тимофій Мілованов.

Він наголосив на нестабільності економічного зростання в Україні, вказавши на непомірні витрати держави, пов’язані з популістичними рішеннями.

«Із макроекономічного погляду Україна, починаючи з Ющенка, перебуває в популістичному циклі – відбувається економічне зростання, яке фінансується через від’ємний поточний рахунок, тобто ми позичаємо більше, ніж можемо дозволити. Потім приходить криза, коли позичили вже дуже багато, і відбувається макроекономічний шок, як це було в 2008 році – міжнародна економічна криза, чи як в 2014-му – війна та анексія Криму», – констатував пан Мілованов.

Така криза призводить до того, продовжує експерт, що приходить МВФ і балансує бюджет держави, тобто стискає витрати. І після того, як економіка тільки почала відновлюватися, уряд знову починає підвищувати мінімальні зарплати і надавати субсидії.

«Це створює бюджетний дефіцит, після цього ми виходимо з МВФ-програми, знову накопичуємо борги, а відтак очікуємо на чергову кризу. Зараз субсидії ніхто не відмінить, і Україна далі змушена буде позичати, оскільки є популістичний запит на краще життя. Але ми не можемо це забезпечити за рахунок економічного зростання, оскільки економіка – слабка», – визнав член ради НБУ.

Отже, впевнений фахівець, черговий різкий макроекономічний крок призведе до того, що субсидії будуть «порізані». Тому все залежить від зовнішньої макроекономічної ситуації.

«Якщо буде якесь рішення Трампа чи ситуація з Китаєм, або, можливо, ескалація в Латинській Америці – це суттєво вплине на світову економіку й Україну зокрема. Це може статися і наступного року, і через два чи три роки..

Але якщо економіка України буде достатньо швидко зростати, то країна може уникнути чергової кризи, незважаючи на політичний цикл «технократичний уряд – популізм – знову технократичний уряд через кризу», – підсумував Тимофій Мілованов.

Як повідомляли, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар заявив, що Росія готує нову газову кризу, щоб виступити «рятівником Європи».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-19 02:16 :59