Новини » Світ 3 травня, 2019, 19:00
У Китаї знайшли череп, який змушує вчених по-новому поглянути на походження людини

У Китаї виявлено череп древньої людини, який несе цілий ряд сучасних рис, але він датований періодом, коли сучасних людей там ще не було.

При розкопках зруйнованої печери на південному сході Китаю поряд з іншими останками древніх тварин, людей і кам’яних інструментів був виявлений майже повний череп HLD6 (Hualongdong 6, «Хуалундун-6»). Вік його оцінюється приблизно в 300 тисяч років, а чудова збереженість дозволила з’ясувати багато деталей анатомії. Результати цієї роботи У Лю (Wu Liu) і його колеги з Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук представили в статті, опублікованій в журналі PNAS, пише Naked-science.

Автори відзначають, що деякі особливості будови HLD6 зближують його з іншими стародавніми зразками, знайденими в Південно-Східній Азії. З іншого боку, цілий ряд рис HLD6 можна назвати перехідними від древніх до анатомічно сучасних людей. Наприклад, форма обличчя його вже була порівняно плоскою, почало з’являтися навіть виступ підборіддя – унікальна особливість сапієнсів, невластива навіть таким близьким нашим родичам, як неандертальці.

Варто сказати, що на південному сході Азії подібні знахідки робляться вже не вперше. Кілька років тому, під час розкопок в провінції Хенань, були виявлені фрагменти черепів віком близько 100 тисяч років, які зберегли цілу мозаїку рис, характерних і для архаїчних Homo, і для неандертальців, і для сапієнсів сучасного типу. Крім того, тут знаходять останки куди більш давніх Homo erectus – віком понад 1,6 млн років, – а деякі місцеві кам’яні інструменти і зовсім датуються більш ніж двома мільйонами років тому.

Так що HLD6 важко назвати сенсаційною знахідкою. Проте вона додає ще одне свідчення в низку, яке спростовує загальноприйняту сьогодні теорію «недавнього африканського походження сучасної людини». Згідно з цими уявленнями, сапіенси з’явилися на західному краю Африки 200-300 тисяч років тому. Починаючи з 80 тисяч років тому вони розселилися по Євразії декількома хвилями міграцій, розчинивши, а подекуди й просто знищивши, популяції архаїчних Homo. Однак HLD6 і інші подібні відкриття, зроблені в Євразії, не дуже вписуються в цю схему.

Зокрема, можна згадати знайдений на території Ізраїлю фрагмент черепа сапієнса віком 170 тисяч років або новий череп HLD6. На думку деяких вчених, ці знахідки вказують, що практично відкинута раніше гіпотеза мультирегіональних походжень людей може бути не такою вже і помилковою. Відповідно до цієї ідеї, розвиток сучасних людей відбувався у різних регіонах планети в порівняльній ізоляції. І якщо крайні варіанти мультірегіоналізму відкинуті остаточно, то деякі його аспекти цілком можуть виявитися вірними. Можливо, архаїчні Homo erectus покинули Африку ще понад два мільйони років тому, а їхні нащадки в окремих популяціях розвинулися в сучасних людей ще до зустрічі з новими родичами, які прийшли з Африки набагато пізніше.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 08:27 :03