Росія готує нову газову кризу, щоб виступити «рятівником Європи», – Гончар

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

За риторикою Росії насправді приховується підготовка до наступної газової кризи.

Про це заявив президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, коментуючи для ІА ZIK інформацію про початок переговорів щодо транзиту російського газу через територію України.

За його словами, це фактично не нові переговори, а ті, які були започатковані ще минулого року, продовжені у січні цього року, але без результату.

«І не думаю, що цього разу вони приведуть до якихось результатів. Росія не налаштована на досягнення позивного рішення. Просто за її риторикою приховується насправді підготовка до наступної газової кризи. Вони цього особливо і не приховують, стверджуючи, що відсутність транзитного контракту послужить основою для припинення транзиту газу до Європи через українську ГТС. Звичайно, вони при цьому в традиційній манері звинувачуватимуть українську сторону. Позиція Росії, в принципі, добре відома. Вона не змінилася. Суть її полягає в тому, що «Газпром» пропонує продовжити чинний контракт на наступні десять років або підписати інший, але такий самий за змістом, що звичайно, неприйнятно для «Нафтогазу». Окрім того, РФ також наполягає на неприйнятному для України підході – по суті, відмові від виграшу у Стокгольмському арбітражі, за яким «Газпром» уже заборгував «Нафтогазу» 2,8 млрд дол. Ось із таким багажем російська сторона підходить до наступного раунду переговорів», – зазначив експерт.

На думку Гончара, росіяни орієнтуються на зміну влади в Україні, а також на зміну підходів ЄС, оскільки у травні відбудуться вибори до Європарламенту. Після них, відповідно, буде сформована нова Єврокомісія, якій Росія сподівається нав’язати свої умови і правила гри.

«Також ставка робиться на провокування перериву газопостачання до Європи, за якого Україна буде виставлена винуватцем, а «Газпром» намагатиметься «прийти на допомогу» ЄС. Він це вже, власне, робить, заявляючи, що намагається збільшити поставки в Європу і закачати якомога більше газу в підземні сховища на території ЄС. Те ж саме буде робити взимку, показуючи себе рятівником Європи, а Україну – проблемною країною з недоговороздатною компанією «Нафтогаз». І тому, мовляв, нічого вам, європейцям, іншого не лишається, окрім як форсувати добудову «Північного потоку-2» і запуск його в експлуатацію. Так само із другим «Турецьким потоком». Така логіка дій російської сторони», – зазначив він.

Україні в цих умовах, на думку експерта, слід подбати про власні запаси газу.

«Нам не потрібно рятувати Європу чи йти на якісь поступки Росії. Ми повинні подбати самі про себе. Тому наша стратегія має полягати – і, в принципі, Нафтогаз її дотримується – в тому, щоб максимально закачати газу в підземні сховища на зимовий період і використовуючи дуже позитивний для нас досвід 2009 року, якщо ситуація не буде вирішена, розвернути газотранспортну систему в реверс та забезпечити країну протягом зимового періоду газом з власних підземних сховищ плюс газом власного видобутку. Нам цього вистачить, щоб спокійно пройти зимовий період. У нас уже нема тих обсягів споживання, які були десять років тому. Практично останні чотири зимові періоди показали, що ми спокійно обходимось без російського газу. Тому для нас ситуація виглядає доволі оптимістичною. Якщо ми тільки самі собі не напаскудимо. Нас якраз намагаюся завести на манівці, Росія через таких, як Медведчук і Бойко пропонує різні цукерочки, спокушаючи нібито дешевими цінами на газ, вигідним контрактом на транзит, участю у газотранспортному консорціумі і так далі. Все це від лукавого і має на меті просто ввести в оману», – вважає Михайло Гончар.

Він додав, що зміна президента, яка зараз відбувається в Україні, впливу на хід цих переговорів мати не повинна, оскільки тепер президент не займається питаннями «Нафтогазу» і не призначає його керівника своїм указом. «Тому президентські вибори і їх результати ніяк не мають вплинути. І ми це бачимо – принаймні, поки що. Те, що будуть різні спроби, це інша справа», – зазначив експерт.

На його думку, перспективи транзиту газу через Україну залишаються, але вони залежать від консолідованої позиції України та ЄС.

«Така консолідована позиція виникла, але чи збережеться вона? Ми розуміємо, що ЄС – це не щось монолітне. Там домінує Німеччина, яка може пливати для нас далеко не конструктивним чином, при всій тій риториці, що вона виступає за збереження транзиту через Україну. Тим не менше, саме звідти, з німецького боку, можна чекати удару в спину, хоча Єврокомісія серйозно підтримує Україну. Але знову ж таки фактор ризику – це те, яка буде Єврокомісія в наступному році. Там будуть інші люди», – зазначив Гончар.

Нагадаємо, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв повідомив, що Москва почала переговори з Україною щодо продовження транзиту газу після завершення виборів.

Також він заявив, що Росія хоче в січні 2020 року спробувати створити штучну газову кризу в Україні.

Loading...
Loading...
Loading...