Новини » Світ 3 травня, 2019, 12:11
Польща відзначає День конституції

Сьогодні, 3 травня, Польща відзначає День конституції. Саме цього дня 228 років тому була ухвалена одна з найстарших у світі конституцій – Речі Посполитої.

Головні святкування заплановані у Варшаві розпочалися з урочистого богослужіння у кафедральному соборі св. Івана Хрестителя, у якому взяли участь президент РП Анджей Дуда з дружиною. Опівдні президент виголосить промову на Замковій площі та вручить державні нагороди. Після обіду у Варшаві відбудеться військовий парад з нагоди Дня конституції, а також 20-річчя членства Польщі в НАТО і 15-річчя членства країни в ЄС.

Як нагадує видання Gazeta.pl перша польська конституція була ухвалена 3 травня 1791 р. Тоді, лідери патріотичної партії з королем Станіславом Августом Понятовським скористалися майбутнім святом Великодня, щоб скликати Сейм, що проголосував закон у присутності лише 1/3 депутатів. Це була друга у світі і перша в Європі письмова конституція. Основний закон змінював Річ Посполиту на спадкову монархію, зрівнював у політичних правах міщан і дворян, вводив державний захист селян, завдяки чому були пом’якшені зловживання щодо кріпосного права. Конституція також запровадила розподіл влади на законодавчу, виконавчу та судову. Конституція 3 травня також мала гарантувати політичну незалежність РП від сусідів: Росії, Пруссії та Австрії. Впровадження конституції, однак, викликало спротив з боку царської Росії: Катерини II з частиною магнатів утворили Торговицьку конфедерацію, що визнала конституція 3 травня символом національної зради. Це призвело до окупації Польського королівства російськими військами у 1792 році.

День конституції 3 травня став державним святом Польщі ще у 1919 році і святкувався до 1940 року. У часи панування комунізму свято було заборонене і відновлене щойно 6 квітня 1990 року.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-19 21:55 :16