Троянський кінь і жрець Лаокоон
Галина Пагутяк
українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури

Троянцям набридла війна. Вони вже забули, з чого вона почалася. То боги заварили цю кашу, не поділивши зони впливу. Греки, що тримали Трою в облозі 10 років, теж втомилися і хотіли додому. Але боги не пускали. Силою Трою було неможливо взяти і зрадою через підкуп теж. Тоді вирішилися вдатися до маніпуляційної технології. Греки тихенько відпливли і залишили по собі велетенського дерев’яного коня, символ, який потрібно було витлумачити і придумати, що з цим дивним артефактом робити. Коментар мав би всіх влаштовувати: і героїв, і їх дружин, і простих роботяг, і торговців. Вирішили вважати коня трофеєм і використати його у сценарії святкування закінчення війни. Бо десять років самі похорони, і постійна тривога, зубожіння. Нащо добру пропадати. Натішаться і розберуть на дошки.

Тільки один чоловік у Трої розумів, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці й нагадав про дари данайців. Жрець Лаокоон. Він не вельми прислухався до голосу юрби, і не піддавався масовому гіпнозу. почав усіляко перешкоджати цій диверсії, аби тільки не пустити дерев’яного боввана до міста. Але троянці вже почали святкувати неотриману перемогу і, коли Лаокоон вирішив дослідити ворожий артефакт, з моря виповзли змії й задушили Лаокоона та двох його синів.

Цей образ Лаокоона часто використовували у XVIII столітті, щоб показати, як абсолютизм душить незалежну думку, ігноруючи при цьому власне Троянського коня. Принаймні, я це читала у Лессінга і Блейка. У череві Троянського коня ховались озброєні вороги, а кораблі за найближчим мисом. Вночі вони вилізли і перебили дурноверхих п’яних троянців, спалили Трою, а молодих жінок забрали як трофеї. Ціна популізму – загибель держави.

Гадаю, всі вже зрозуміли, що у нас Троя, хто греки, хто Троянський кінь, а хто Лаокоон. Залишилося прилаштувати лише змій із моря, що за Посейдон їх прислав, і хто з богів залишився невдоволеним. Якби троянці не піддались маніпулятивній психології, то ніц би боги не зробили. Еней з ватагою вцілілих троянців принаймні Рим заснував згодом, але тоді вільної землі було чимало. Та це вже інша історія.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 00:18 :29