Як ти можеш допомогти дітям з аутизмом?
Юлія Толстих
середньостатистична львів'янка

Незабаром у громадському транспорті Львова будуть наліпки, прочитавши які люди зможуть дізнатись важливу інформацію про дітей з аутизмом, тобто розладами аутистичного спектру (далі – РСА).

Це стало можливим завдяки підтримці ЛМР, ГО Варта1, НРЦ Довіра і особисто депутата Ігоря Зінкевича. У наліпках – дуже коротко, я ж спробую детальніше пояснити те, що ми, батьки дітей з РСА, хочемо донести до людей.

<nbsp;>

Деякі діти з РСА почуваються некомфортно (це якщо дуже м’яко висловитись) у публічних місцях, наприклад, у громадському транспорті. Через скупчення незнайомих людей, тисняву чи гучні звуки. І щоб абстрагуватись від неприємних відчуттів, вони можуть захищатись стереотипними рухами. Це такі характерні повторювані рухи, у кожного різні – це може бути підстрибування, змахи кистями рук, маніпулювання певними предметами та ін. Це допомагає їм заспокоїтись. Але іноді не допомагає, і діти з РСА починають злитись. Збоку це може виглядати, як істерика «невихованої» дитини. Батьки просять людей не казати гострих зауважень, спробувати не звертати уваги і допомогти, якщо про це попросять.

Також у дітей з РСА вестибулярний апарат працює по-іншому: вони можуть не розуміти, що потрібно постійно триматись за поручень, під час різких поворотів чи гальмування їм дуже складно згрупуватись, щоб не впасти, у них несформоване відчуття рівноваги та координації на рівні правої та лівої частин тіла. Саме тому у транспорті їм краще сидіти. Батьки просять поступатись місцем, незважаючи на вік дитини.

Хочу зауважити, що не для всіх дітей з РСА характерна така поведінка. Насправді такі діти дуже різні, і я б не бралась узагальнено давати поради, які підійдуть усім. Ні, все дуже індивідуально.

І ще надзвичайно важлива інформація! Деякі діти з РСА не вміють висловити свої побажання. А оскільки вони часто є імпульсивними, то можуть спонтанно піти туди, куди їм хочеться в цей момент. Тож, на жаль, іноді трапляється, що діти з РСА губляться. Вони можуть заблукати і не знайти дорогу додому, а спитати у чужих людей не вміють. Батьки просять людей не бути байдужими і звертати увагу на дитину, яка дивно поводиться (стереотипні рухи) і йде сама без супроводу дорослого. Діти з РСА зовнішньо не відрізняються від нормотипових (звичайних) дітей. Втім, у підлітковому віці у деяких дітей можна помітити «байдужий» вираз обличчя, чи навпаки невідповідну до даного моменту емоцію – наприклад, сміх без очевидної причини. Чи якісь незвичні фрази, чи посвистування. Тому батьки просять зупиняти дитину і питати, де її мама. Якщо дитина не відповідає, або не може дати відповідь по суті, то не залишайте її саму і викликайте поліцію.

Від небайдужості людей може залежати здоров’я чи навіть життя дитини!

Тож будьмо толерантними і не байдужими!

Ти справді можеш допомогти!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 05:55 :13