Новини » Суспільство 26 квітня, 2019, 17:30
Великі партії контрабанди курсують по обидва боки лінії розмежування, – «Стежками війни»
ZIK
ZIK

Від Маріуполя до лінії розмежування – менш як 30 кілометрів. Війна зовсім близько, і на ній заробляють статки. Величезні вантажі курсують по обидва боки. Чи дійсно Маріуполь став перевалочним пунктом контрабанди? Що насправді відбувається в місті на Азові?

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Як в Україну з Росії потрапляє контрабанда сигарет?

Олег Ціцак – керівник військової прокуратури сил ООС. Його контрабандисти бояться чи не найбільше.

«Ми не женемося за військовими. Звісно, якщо солдат повезе 200 ящиків сигарет вартістю 40-50 тисяч доларів, звернемо на нього увагу. В січні цього року востаннє затримали військовослужбовця через контрабанду», – каже Олег Ціцак.

Йдеться про контрабанду сигарет із Росії. Їх без акцизних марок ввозили на непідконтрольну Україні територію, звідти – на Захід України та у ЄС.

«На легких, високошвидкісних катерах контрабандисти доставляють цигарки з непідконтрольної території. Їх супроводжують кораблі берегової охорони ФСБ Росії. Сигарети в українській акваторії Азовського моря швиденько розвантажують. Їх доставляють на територію України», – розповідає Ціцак.

Операція проходила всього в кількох десятках кілометрів від Маріуполя. Контрабандистами виявились уродженці Єнакієвого Донецької області. До затримання проживали в Києві та Бердянську. Правоохоронці під час обстеження берегової лінії виявили ще 40 кораблів із контрабандою: у них знайшли 177 ящиків сигарет.

«Певна частина промислових підприємств із виробництва сигарет залишилась на окупованій території. Це високоприбутковий бізнес, який належить фейковим правоохоронним органам терористичних організацій ЛНР, ДНР », — каже Олег Ціцак.

Хто найчастіше ласий до легкої наживи?

Деякі наші правоохоронці свідомо закривають очі на оборудки контрабандистів, запевняє військовий прокурор.

«Багато правоохоронців мріють про краще життя. Деякі з них «ведуться» на ділків. Ми, аби вберегти себе, обмежуємо коло людей, які володіють інформацією про наші розробки», – говорить Олег Ціцак.

Серед тих, хто шукає легку наживу, є і прикордонники, і військові, розповідає військовослужбовець на позивний «Директор».

«В основному контрабанду підтримують місцеві прикордонники. Наш пункт Гнутово було частково закрито, буцім через обстріли. Насправді, відбувся перерозподіл ринку», – каже «Директор».

Він пояснює: на цій ділянці багато замінованих доріг і полів, провести контрабанду без допомоги силовиків не так просто.

«Від самого ранку в основному заїжджає контрабанда цигарок, продуктів, ліків», – говорить «Директор».

Маріупольський регіон, як і по суті вся прифронтова зона, місце, де є можливість розвернутися ласим до легкої наживи. Не все потрапляє на облік, а отже є спокуса привласнити щось, що не так лежить.

Чи не найбільше наживаються за рахунок здачі металобрухту та кольорових металів, каже «Директор». Такі грабежі курують на «верхах», тому навіть пункти здачі металу покривають ті, хто мав би виявляти мародерів.

«Переважно металоприймальні куруються працівниками Військової служби правопорядку», – коментує «Директор».

Чи можливо з передової взяти зброю і вивезти для продажу?

«На території Маріуполя є чотири стаціонарних й один мобільний блок-пост. Їхнє завдання – перевірка автомобільного транспорту і громадян, які в’їжджають і виїжджають із міста», – каже начальник центрального відділу поліції Головного управління національної поліції в Донецькій області Сергій Бичін.

Це мало б убезпечити місто від потоків зброї. Але як свідчить статистика, від початку війни тенденція не покращала. Якщо в 2014-му в Донецькій області офіційно було зареєстровано 81 випадок незаконного зберігання зброї, то вже минулого року – 101. Так, у 2018 році з незаконного обігу було вилучено 118 кг вибухівки, 78 одиниць зброї, 20867 одиниць боєприпасів. Добровільно було здано 282 одиниці зброї та вибухівки. За таких умов масові заходи, як то концерти чи футбольні матчі, проводять лише після оцінки всіх ризиків.

«Ми регулярно проводимо відповідні заходи щодо підтримання боєздатності своїх підрозділів. Наша мета – збільшити присутність поліцейських на вулицях», – каже підполковник поліції Сергій Бичін.

Військовий прокурор Об'єднаних сил теж запевняє: більшість військових – чесні, а причину контрабанди треба шукати на передовій.

«Щиро кажучи, ми знаємо майже всіх цих ділків. Вони мають покровителів у правоохоронних органах. Не встигнемо ми вийти з кабінету, як ділки вже знають про наші плани», – пояснює Ціцак.

Нагадаємо, раніше у програмі «Стежками війни» розповіли про те, як Україна відновлює свій ракетний щит.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 21:40 :18