Новини » Світ 26 квітня, 2019, 9:35
Чому високі статки терористів у Шрі-Ланці не повинні нас дивувати
Сили безпеки біля будинку Мохамеда Юсуфа Ібрагіма у Коломбо, Шрі-Ланка. Фото: EPA-EFE/M.A.PUSHPA KUMARA
Сили безпеки біля будинку Мохамеда Юсуфа Ібрагіма у Коломбо, Шрі-Ланка. Фото: EPA-EFE/M.A.PUSHPA KUMARA

Історія свідчить про те, що людей з високим стилем життя може легко потягнути на насильницький екстремізм.

Коли поліцейські та солдати у Шрі-Ланці вирушили по слідах терористів, які скоїли серію терактів у Великодню неділю, вони не очікували опинитися у Дематагоді, одному з найбагатших районів Коломбо, – зазначає видання The Guardian.

Через 1,5 години після атаки, коли лікарні намагалися впоратися з величезною кількістю жертв, сили нацбезпеки оточували триповерховий будинок, до якого був припаркований BMW.

Саме там проживали два брати зі своїми сім’ями: 38-річний Іншаф Ібрагім, власник мідного заводу, та 36-річний Ільхам Ібрагім. Їхній батько, Мохамед Юсуф Ібрагім, один з найуспішніших бізнесменів мусульманської громади Шрі-Ланки, здобув своє багатство, експортуючи спеції. Також брати були залучені до торгівлі ювелірними виробами. І вони обидва були серед терористів-смертників.

Коли поліція підійшла ближче, пролунав ще один вибух. Не зрозуміло, чи то верхні поверхи здетонували, чи то дружина старшого брата, Фатіма, взірвала вибухівку. Троє дітей подружжя загинули миттєво.

У четвер поліція підтвердила, що затримала Мухамеда Юсуфа Ібрагіма.

В інтерв’ю CNN, прем’єр-міністр Шрі-Ланки, Раніл Вікремесінгхе, заявив, що підозрювані терористи походили з верхнього та середнього класу, вони навчалися за кордоном, що, само по собі, не може не дивувати.

У Шрі-Ланці багатьом все ще важко зрозуміти, як можна залучити до екстремізму людей з високим достатком.

Проте, це питання поставало вже не раз. У Європі це стало проблемою у 1970-х роках, коли відносно заможні молоді чоловіки та жінки у Німеччині, Японії, Італії або США почали займатися насильницькою діяльністю. З поширенням суїцидальної тактики у 1980-х та на початку 1990-х років, це здавалося ще більш абсурдним.

Потім пішла нова хвиля ісламістського насилля, з нападами безпрецедентної летальності. Жоден з тих, хто перебував у літаках, що врізалися у Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку у 2001 році, не стикався з економічними труднощами. Їхній ватажок Осама бен Ладен узагалі був сином будівельного магната.

Один з терористів-смертників у Шрі-Ланці навчався у Кінгстонському університеті Лондона, Великобританія, у 2006-2007 роках, де вивчав авіаційну техніку, а потім продовжив навчання в Австралії. Він з заможної сім’ї, яка заробила статки на торгівлі, відвідував вищі міжнародні школи – як і інші нападники.

Існує багато прикладів терористів з хорошою освітою. Нинішній лідер Аль-Каїди Айман аль-Завахірі є кваліфікованим педіатром, тоді як 2/3 нападників 11 вересня мали наукові ступені.

Група бангладешців, пов’язаних з Ісламською державою, що напала на пекарню у 2016 році у Дака, убивши 20 заручників, також походили з вищого класу.

Ісламська держава, що стоїть за недільними вибухами у Шрі-Ланці, назвала цей теракт наймасовішою атакою за п’ять років. Керівництво групи має доволі різношерстий склад. Багато з них є релігійними священнослужителями або походять з колишньої партії Баас. Проте, чимало добровольців, які їздили до Сирії та Іраку з таких країн як Єгипет або Туніс, також не є вихідцями з низів, як і багато хто з Великобританії.

Проте, багато терористів, які навчалися в університеті, ніколи не здобули своїх ступенів. Інші отримали кваліфікацію в установах з сумнівною або обмеженою академічною довірою; багато британських екстремістів підпадають під цю категорію.

Мохаммед Захран Хашим, сільський проповідник Шрі-Ланки, який, як вважають, стояв на чолі терористів та контактував з Ісламською державою за кордоном, мав обмежене багатство та лише базову релігійну освіту.

Як Аль-Каїда, так і Ісламська держава залучили велику кількість найманців з різних верств суспільства, які є по-своєму маргінальними. Це справедливо для Близького Сходу та Південної Азії, де дрібні племінні вожді, безробітні ремісники, контрабандисти, колишні поліцейські, дрібні урядові чиновники та діти бідних фермерів, які відвідували релігійні школи, були зваблені ісламською ідеологією.

У Європі багато чоловіків, що здійснили нещодавні теракти у Франції та Бельгії, були дрібними злочинцями, які жили на межі бідності.

Враховуючи це, можна зробити висновок, що ні освіта, ні економічне становище не можуть допомогти пояснити насильницьких схильностей однієї людини. Література щодо радикалізації, яка почала виходити, починаючи з 2001 року, ще не визначила причини цього.

Натомість, існує багато факторів, що підвищують ризик радикалізації. Коли вони поєднуються, ризик перетворюється у справжню загрозу. Тероризм – це соціальна діяльність. Ідеї поширюються та посилюються серед однолітків, подружніх пар, старих знайомих та родин. Ці ідеї прості. Вони пояснюють складні події, ідентичності та історію примітивно та двояко. Ні освіта, ні багатство не є протидією від них, так само як бідність або невігластво.

Підготувала Оксани Вергелес,
для ІА ZIK

Читайте більше новин на тему: Шрі-Ланка

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-21 10:12 :29