Новини » Політика 25 квітня, 2019, 16:22
Віталій Капранов: Нам доведеться повертатися у протестне річище
Віталій Капранов. Фото: photo-lviv.in.ua
Віталій Капранов. Фото: photo-lviv.in.ua

Українські письменники та видавці, близнюки Віталій та Дмитро Капранови під час цієї президентської виборчої кампанії продемонстрували свою чітку національну позицію. У першому турі брати Капранови підтримували кандидата від ВО «Свобода» Руслана Кошулинського, але згодом, усвідомивши загрози для майбутнього держави, стали активними прихильниками голосування за Петра Порошенка.

Зараз, коли президентські вибори вже позаду, журналіст IA ZIK поспілкувалася з Віталієм Капрановим про те, які наслідки матиме такий вибір українців.

Пане Віталію, що Ви думаєте про президентську кампанію, яка нещодавно відбулася, та її результати?

– Особливістю цієї президентської кампанії було застосування нових інформаційних технологій – оцей флуд, несправедливі звинувачення відіграли роль вірусу, який зіграв проти Петра Порошенка. Люди стали говорити «барига», корупціонер і таке інше – не підтверджуючи це фактами. Ця технологія показала свій ефект. І тепер постає питання: що з цим робити далі, бо наступного разу можуть вибрати президентом і свинку Пеппі. Тут потрібна системна протидія подібним технологіям.

З таким Україна ще не стикалася, чи не так?

– Так, це прецедент, такої маніпуляції свідомістю виборців ми ще не бачили. І вона почалася давно. Щось подібне було у Радянському Союзі, але там була монополія на інформацію. А тут виявилося, що можна створити вірусне розповсюдження ідеології без повної монополії на засоби масової інформації. Що з цим робити – не зрозуміло, тому що маніпульована свідомість виявилася у 73% політично активних людей. Це багато. Привід для оптимізму дає тільки приклад консолідованості інших, які не піддалися на ці маніпуляції. Днями вони проявили свою активність і рішучість, подякувавши Президенту за те, що він працював, був з нами. Це для України безпрецедентна річ. Оптимізм цих людей, те, що вони зараз гуртуються, дає надію, що буде знайдено противірус. Ті, хто голосував за Петра Порошенка – це активні люди, інтелігенція. Вони мають широке коло впливу і вони повинні об’єднатися, щоб знайти протидію подібним маніпуляціям. Маємо виробити імунітет. А імунітетом тут є культура, яка не дає такому проявитися, бо це соромно. А сором вказує, де добро і зло. Тому на нас чекає велика робота, серйозні випробування. Нам тепер знову доведеться повертатися у протестне річище. Це, звичайно, не викликає великого захвату, але що робити – воювати не дуже хочеться, але треба.

– Зараз, по суті, вже розпочалася підготовка до парламентських виборів. Що ви думаєте про перспективи націоналістичних сил? Чи зможуть вони пройти в парламент у достатній кількості, щоб протистояти регіоналам?

– Прогноз на парламентські вибори не надто оптимістичний. Націоналістичний електорат дуже сильно підтягнув під себе Петро Порошенко. 25% виборців Петра Порошенка – це і є база націоналістичних партій і рухів. Те, що вони його почнуть рвати кожен на себе, – це точно. Об’єднатися всім не вийде, – у нас є радикальні націоналісти, є помірковані. Кожен з них має свій спектр. Щодо радикальних націоналістів, то частина з них об’єдналася, висунувши Руслана Кошулинського. Але до цієї частини не приєднався Андрій Білецький та інші організації, на кшталт спецпідрозділу «Азов». Скоріш за все, ряди радикальних націоналістів будуть розколоті, і це дозволяє спрогнозувати, що вони не потраплять в парламент. Щодо поміркованих націоналістів, то тут ситуація поки що не зрозуміла – Народний Рух намагається об’єднатися, В. Гройсман збирається йти в парламент окремою силою, не відомо, що робитиме Яценюк. Тобто серед них буде конкуренція, і наразі там все мутно. Є сильний гравець Порошенко, який раніше був менш націоналістичний, а під час свого президентсва став більш радикальним націоналістом.

– Зараз почали зявлятися дуже небезпечні сепаратистські думки. Чи не вважаєте, що культурні діячі мають виробити якусь стратегію поведінки, щоб не протиставляти своїх 25 % іншим 73%, а виробити, можливо, більш обєднавчі, просвітницькі програми тощо?

– Ми бачимо об’єднання лише в тому, що до нас (25% – ред.) будуть приєднуватися інші. Думаю, нас може стати 28%, сподіваємося незабаром стане 51% і 75%. Але шукати серединну ідеологію – це і є розбрат. Повинна бути стрижнева лінія, навколо якої об’єднуються, а не торги. Чи може винесемо (як у Зеленського казали) за дужки те, що нас об’єднує – культуру, мову, літературу, кіно – все відсунемо і будемо дружити? Такого не буває, дружити можна на основі мови, культури тощо.

– Як у вас зараз справи йдуть у видавничому бізнесі?

Дуже погано йдуть справи у видавничому бізнесі, тому що вся ця політична веремія відбиває охоту до мирного читання. Всі скаржаться, у нашому видавничому бізнесі за ці два місяці президентської кампанії падіння продажів на 30%.

– У чому вбачаєте найбільшу небезпеку на даний момент?

– Найбільша небезпека, – що буде розхитано ідеологічну обороноздатність України. Спроби зруйнувати і атакувати з тилу наших бійців закінчаться великою кров’ю. Щоб цього уникнути, нам треба показати всім тим, хто приходить до влади, що вони матимуть справу з серйозною і сильною громадською позицією.

Розмовляла Галина Палажій,
IA ZIK

Читайте більше новин на тему: Вибори-2019

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-25 03:51 :47