Новини » Політика 25 квітня, 2019, 12:30
Українські вибори: погляд з Польщі
Черги біля Посольства України у Варшаві, 21 квітня 2019 року. Фото: Facebook Посольства України у Польщі
Черги біля Посольства України у Варшаві, 21 квітня 2019 року. Фото: Facebook Посольства України у Польщі

Першим главою іноземної держави, який привітав Володимира Зеленського із обранням на пост Президента України, став польський президент Анджей Дуда. Польща є не лише найбільшим західним сусідом України, а й стратегічним партнером – саме вона першою визнала незалежність України 2 грудня 1991 року. У Польщі, зрештою, зараз працює величезна кількість українців, які минулого року переказали на батьківщину понад $ 3,6 млрд. Тому нічого дивного немає у тому, що над Віслою уважно спостерігали за українськими виборами.

Українські вибори – справді європейські

Ще напередодні другого туру виборів голова канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський заявив, що Варшава не має фаворитів на українських виборах, але у РП дуже задоволені, що вони відбуваються демократично.

«Ми, польські політики, а особливо тут, у президентському палаці, не маємо свого фаворита, оскільки не втручаємося в політичні рішення інших країн. Ми задоволені тим, що перший тур виборів в Україні є свідченням розвитку демократичних інституцій», – зазначив Щерський.

Він тоді також додав: «Вибори повинні показати, що Україна є країною зі стабілізованою демократичною процедурою, тому що це буде ще один аргумент на користь наближення України до Заходу».

Слова Кшиштофа Щерського повністю підтвердилися: польські експерти практично в унісон акцентують, що головним здобутком українських виборів є їхня демократичність.

«Перший, найбільш очевидний висновок, який можна зробити про вибори в Україні: країна стала справді європейською державою. Президент, який мав у своєму арсеналі весь адміністративний апарат, армію і спецслужби, не сфальсифікував виборів, а ганебно їх програв акторові, якого, щоправда, підтримує принаймні один олігарх, та, визнав свою поразку. У Росії це було б немислимо. Тому, якщо навіть Росія напала на Україну, боячись, що вона стане прикладом для росіян, що можна по-іншому, то у цьому сенсі Володимир Путін вже програв. Путін, однак, виграв у тому сенсі, що якщо його метою було зробити Україну та її майбутнє загадкою, то це загадка, прихована в таємниці. Бо насправді, українці обрали невідомо кого і з невідомо якою політичною програмою», – зазначив колишній польський дипломат Вітольд Юраш.

Президент-загадка

Друге, у чому одностайні польські експерти – невідомість довкола постаті переможця президентських перегонів в Україні.

«Я можу небагато сказати про те, що можна очікувати від правління Володимира Зеленського. Моя відповідь зумовлена ​​тим, як виглядала його кампанія. Це був дуже вдалий маркетинговий задум, ідеально розрахований на досягнення ефекту і гра на людських емоціях. Але з політикою і баченням держави це мало небагато спільного», – підкреслив експерт Томаш Пехала.

Він підкреслив, що кампанія була «сукупністю приємних слів, які мали покращити настрої українців і запропонувати певну надію».

«У мене склалося враження, що ще ніколи в історії України, та й, зрештою, у цій частині світу, перефразовуючи відому цитату: так мало не дало так багато», – підкреслив експерт, пояснюючи, що «зазвичай політики «продають» виборцям якесь бачення держави, якусь надію».

Експерт додав, що у випадку Володимира Зеленського проблема полягає в тому, що важко говорити про «основу для аналізу».

«Чи він ідейна людина, чи людина зі старої системи? Чи він нігіліст, чи маріонетка? Існує кілька таких варіантів, і тільки обираючи один із них, можна починати будувати сценарії, хто він такий», – підкреслив Томаш Пехала.

«Переможець виборів досі не оприлюднив прізвища людей, які займуть найважливіші в країні посади, майбутній президент не пояснив також деталей економічної програми чи закордонної політики», – нагадує на сторінках видання Rzeczypospolita директор Центру Східноєвропейських досліджень Адам Ебергардт.

«Від Зеленського очікують слабкого президентства, але не без особистого шарму», – зазначив він.

На думку експерта, проблемою Володимира Зеленського є не лише брак політичного досвіду, а й «риси характеру, що можуть ускладнити йому працю».

«Зеленсьский – це нарцис, якому потрібно, щоб його любили і ним захоплювалися», – зазначає Ебергардт. Він вважає, що новий український президент уникатиме непопулярних реформ, не прийматиме рішень, які можуть зменшити суспільну підтримку.

«Зрештою, не відомо, чи зуміє Володимир Зеленський запанувати над своїм оточенням», – підсумував експерт.

Дружба із Польщею ціною Бандери?

Однією з тем, які, звичайно, цікавлять польських експертів є польсько-українські відносини при новому президенті.

Журналіст Пйотр Погожельський у своєму блозі на сторінці видання Nowa Europa Wschodnia зазначає, що Польща, ймовірно, залишиться партнером «другої категорії» для України після таких держав, як США, Франція або Німеччина, хоча офіційно вона і надалі називатиметься «стратегічним» партнером. Натомість, на думку експерта, можливе потепління відносин у питаннях історичної пам’яті.

«Ймовірно, будуть спроби пом’якшити конфлікти на рівні історичної політики. Може відбутися заміна голови Інституту національної пам’яті. Для нової команди історична політика є значно менше важливою, ніж для президента Петра Порошенка. Хоча він використовував її інструментально для внутрішніх цілей (що було однією з причин поразки на виборах), Володимир Зеленський та його команда можуть використати її інструментально для зовнішніх потреб, наприклад, для покращення відносин з Варшавою. Варто нагадати про такі спроби проросійських політиків у часи перебування при владі Партії регіонів. У офіційній риториці, зверненій до українського електорату, напевно, буде менше посилань на таких людей, як Степан Бандера, але є сумніви щодо зміни законодавства стосовно тієї чи іншої постаті чи статусу ветеранів ОУН-УПА», – вважає журналіст.

Зеленський: між Заходом і Кремлем

Цей же експерт акцентує на тому, що зовнішній курс України теж навряд чи зміниться.

«Зміни у зовнішній політиці навряд чи відбудуться. Перед виборами Володимир Зеленський і його оточення запевнили, що буде збережена співпраця з МВФ, а також прозахідний курс на ЄС і НАТО. Підтримка цього курсу серед простих українців занадто велика, щоб раптово змінити його на проросійський. Будь-які швидкі рухи можуть закінчитися тут революцією», – підкреслив Пйотр Погожельський.

На його думку, Москва, ймовірно, спробує змусити нового президента України до переговорів.

«Не виключено, що будуть і жести «доброї волі», наприклад, звільнення Росією деяких з українських в’язнів. Можливо, звільнять затриманих у Чорному морі моряків», – додав журналіст.

«У перегонах за Україну ми повинні випередити Москву», – заявив на сторінках видання Gazeta Polska. Codziennie колишній міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

«Ми повинні подбати про те, щоби перший закордонний візит новообраного президента України відбувся до Варшави, а не до Москви», – вважає політик.

Крім цього, на думку Ващиковського, Європейський Союз повинен взяти приклад з польського президента і запросити його до Брюсселя.

«Ми будемо свідками перетягування каната між Заходом та Росією. Володимир Зеленський – це чистий аркуш паперу, який варто заповнити євроінтеграційними пропозицями для Києва. Якщо ми цього не зробимо, то аркуш, без сумніву, заповнить своїми пропозиціями Москва», – застеріг колишній глава МЗС Польщі.

Підготував Андрій Павлишин, IA ZIK

Читайте більше новин на тему: Вибори-2019

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 01:52 :56