Новини » Політика 25 квітня, 2019, 13:53
Українські політики мають не атакувати, а захищати журналістів, – НСЖУ
<nbsp;>

Найбільше журналістське об’єднання країни закликає політиків, які братимуть участь у передвиборчій кампанії до Верховної Ради України, долучитися до Декларації на захист свободи слова, аби гарантувати, що права журналістів у нашій країні будуть захищені, а атмосфера ворожнечі до ЗМІ залишиться у минулому.

На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко на засіданні Правління НСЖУ, що зібрало керівників регіональних організацій, представників провідних столичних медіа. Захід, приурочений до 60-річчя заснування найбільшого журналістського об’єднання країни, відбувається 25 квітня у Києві. 

«Припинення атмосфери ворожнечі, яку в країні сіють політики та посадовці, і встановлення поваги до свободи слова та критичних матеріалів журналістів є сьогодні надзвичайно важливим», – переконаний голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Підписання Декларації на захист свободи слова лідерами політичних сил сприятиме приверненню уваги до сучасних загроз свободі слова в Україні, проблеми фізичної безпеки працівників медіа та фактів тиску на журналістів.

Документ передбачає, що кандидати до Верховної Ради беруть на себе добровільні зобов’язання поважати свободу слова й самовираження, не чинити тиск на журналістів та ЗМІ, не використовувати силові органи для переслідування журналістів, проводити публічні звіти про розслідування правопорушень проти працівників ЗМІ тощо. Подібну Декларацію на захист свободи слова у ході нещодавніх виборів підтримали і 13 кандидатів на посаду Президента України, зокрема, і Володимир Зеленський.

Крім того, НСЖУ продовжує наполягати на проведенні спеціальних Парламентських слухань з питань фізичної безпеки та свободи слова. Захід розглядається як майданчик, на якому урядовці, команда нового Президента України, депутати та представники громадських організацій і міжнародної спільноти зможуть об’єднати зусилля, аби подолати системну безкарність за злочини про журналістів.

Напередодні та під час передвиборчої кампанії Національна спілка журналістів України відзначає атмосферу ворожнечі до окремих ЗМІ та журналістів-розслідувачів. Політики практикують поділ медіа на «правильні» та «не такі», «патріотичні» та «непатріотичні» Зокрема, антикорупційні розслідування журналістів програми «Схеми: корупція в деталях», що виходить на «Радіо Свобода», неодноразово намагалися дискредитувати, називаючи замовними й такими, що не відповідають реальним фактам. Самі журналісти, які працюють над цим проектом, зазнавали переслідувань та тиску.

Подібна ситуація сталася іще з одним інформаційним порталом Bihus.info, який за місяць до виборів опублікував резонансне розслідування щодо розкрадання в сфері оборони країни. На свою адресу журналісти, які займалися розслідуванням, отримали чимало закидів щодо маніпулятивного характеру опублікованих матеріалів.

Загалом же в Україні від початку 2017-го року НСЖУ фіксує неприпустимо високий рівень фізичної агресії щодо журналістів – кількість інцидентів застосування сили проти журналістів кожного року є не меншою за 80. 

Також для НСЖУ, крім захисту журналістів та свободи слова, лишається актуальним сприяння створенню економічних умов для існування незалежних ЗМІ, що особливо стосується регіональних медіа. У Спілці переконані, що потрібно створити цільову програму державної підтримки місцевої преси в Україні – за зразком аналогічних моделей підтримки друкованих ЗМІ в європейських країнах.

НСЖУ завжди виступала за дотримання професійних стандартів та журналістської етики. Відтак, напередодні виборів Президента України Національна спілка журналістів України звернулася із закликом до колег, бойкотувати «чорнуху». Зокрема, найбільше журналістське об’єднання країни закликало медіа не піддаватися тискові політиків і штабів, чесно інформувати свою аудиторію про перебіг виборів і відмовитися від «чорнухи», не вдаватися до фейків та маніпуляцій.

10 фактів про НСЖУ:

  1. НСЖУ – найбільше журналістське об’єднання, яке налічує понад 19 тис. членів і має офіси в кожній області країни.
  2. НСЖУ входить до найбільших світових журналістських об’єднань – Міжнародної федерації журналістів і Європейської федерації журналістів.
  3. Спілка заснована 23–24 квітня 1959 року, а з 18 лютого 1992 року функціонує в незалежному статусі.
  4. Голова НСЖУ – Сергій Томіленко, обраний на з’їзді журналістів у квітні 2017 року, до цього працював першим секретарем НСЖУ. Раніше очолював обласну газету «Нова Доба» (м. Черкаси) і заснував інформаційний сайт «Прочерк».
  5. Перший секретар НСЖУ – Ліна Кущ, яка опікується, зокрема, питаннями журналістів-переселенців (через події на Сході сама 2014 року була змушена виїхати з Донецька).
  6. Наймасштабніша ініціатива НСЖУ – роздержавлення друкованих ЗМІ в Україні за моделлю, опрацьованою в середовищі активістів Спілки (передача прав на друковані ЗМІ трудовим колективам).
  7. Спільно з партнерами (ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси) НСЖУ від 2017 року проводить моніторинг фізичної агресії щодо журналістів – щороку укладає «Індекс фізичної безпеки».
  8. НСЖУ – об’єднання, яке проводить щорічний творчий конкурс з нагоди Дня журналіста, співорганізатор багаторічних міжнародних конкурсів – шкільних медіа (м. Миколаїв) і «Українська мова – мова єднання» (м. Одеса).
  9. На відміну від медійних громадських організацій НСЖУ є об’єднанням із персональним членством. Члени Спілки отримують відповідне посвідчення і прес-карту НСЖУ.
  10. Обов’язковою умовою членства в НСЖУ є дотримання Кодексу професійної журналістської етики. НСЖУ підтримує діяльність Комісії з журналістської етики, яка стежить за дотриманням професійних стандартів.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 12:17 :10