Новини » Політика 24 квітня, 2019, 13:57 блоги
Президентські вибори очима спостерігачів
Лідія Дмитрусь
Юрист громадянської платформи «Захисти свій голос»

В Україні завершилася президентська кампанія. Якими були найпоширеніші порушення кандидатів за оцінками експертів проекту «Захисти свій голос».

Сталася подія, що буде визначати шлях України на наступні п’ять років – президентські вибори. Незважаючи на обговорення та сумніви, які справедливо (через відсутність досвіду, команди та програми) викликає особа нового Президента України, сам процес вибори були визнані демократичними і відкритими.

Традиційно, спостереженням за дотриманням законності перебігу голосування займався ряд громадських та міжнародних організацій. Проте, основна увага цих організацій прикута до дня голосування. Натомість, громадянська платформа «Захисти свій голос», презентована 14 березня в «Українському домі», ставила собі завдання звернути особливу увагу на передвиборчий період.

Слід зазначити, що на Президентські вибори 2019 року, покладалися особливі надії, оскільки процедура їх проведення мала стати лакмусовим папірцем реформ та змін в державі, після Революції Гідності. До того ж, вперше за період незалежності Міністерство внутрішніх справ проявило активну позицію та заявило про готовність активно працювати в напрямку недопущення фальсифікацій та запустили Координаційний штаб з контролю за виборами.

Сьогодні ми живемо в інформаційному суспільстві, в якому важко щось сховати від сторонніх. До цього необхідно адаптуватися і політикам, які виглядають архаїчно, коли намагаються грати за старими правилами. Найбільш масовим зафіксованим порушенням в передвиборчий період було – розміщення і розповсюдження агітаційних та рекламних матеріалів без зазначення інформації про замовника та виконавця розміщення реклами. На жаль, ця стара і проста норма закону, була проігнорована абсолютною більшістю кандидатів. До того ж, застосовувався де-юре законний, але де-факто маніпулятивний метод зовнішньої агітації, коли напередодні виборів з’являлися білборди відповідної кольорової гами, що асоціюється з кампанією кандидата з нейтральними гаслами, спрямовані на додаткову візуальну агітацію в день тиші та день голосування.

Також зазначимо, що в період, що передував другому туру президентських виборів, було зафіксовано значно менше фактів порушень – через скорочення кількості кандидатів та більшу акуратність та уважність виборчих штабів, які прагнули уникнути дискредитації напередодні важливого голосування.

Що ж до власне днів голосування, то проблеми, з якими стикнулися наші спостерігачі були тотожними під час обох турів. В усіх 15 областях та столиці, де працювали спостерігачі платформи «Захисти свій голос», були зафіксовані тотожні факти, масовість яких додатково підтверджувалася систематичними повідомленнями та скаргами на гарячу лінію. Так, чимало людей не були включені до списку виборців під час голосування. Це стосується як представників молоді, які щойно стали повнолітніми, так і літніх людей. Натомість, на окремих дільницях було зафіксовано феноменальні приклади реєстрації аномальної кількості людей за однією адресою.

Попри зусилля, які покладала держава в забезпеченні права голосу внутрішньо переміщених осіб та осіб, що проживають не за місцем реєстрації, відкриття та черги в Відділах ведення Державного реєстру виборців, проблема не була вирішена. Серед 40% виборців, що проігнорували вибори, чимало людей, які не могли здійснити своє право через недоліки бюрократичного апарату.

Державна інформаційна кампанія з інформування населення про терміни та строки зміни місця голосування, внесення себе в список виборців, очевидно, була неповноцінною. Перед першим туром президентських виборів гаряча лінія платформи «Захисти свій голос» отримувала численні дзвінки відчаю та прохання про допомогу, оскільки люди через недостатню поінформованість спізнилися з подачею документі.

Також наявні факти, коли людин,а відстоявши багатогодинну чергу у відділі ведення ДРВ та змінивши місце голосування, так і не знаходила себе в списках на дільниці. Причиною цього є актуальна потреба у перепису населення, який вперше та востаннє проводився в Україні в 2001 році, вже переносився чотири рази та запланований на 2020 рік.

Необхідним викликом, перед яким постала українська держава, є законодавче врегулювання нових форм агітації. Сьогодні кандидати витрачають мільйони на агітацію в соціальних мережах та пов’язаних Google-сервісах. Міжнародні корпорації є значно більш просунутими в правових вимогах до рекламованого контенту, тому необхідно вивчити та перейняти їх досвід в цій галузі. Де-факто соціальні мережі активно використовувалися для агітації у День тиші. Теоретично, існує ймовірність покарання недобросовісних кандидатів за дану агітацію. Проте відсутній будь-який порядок дій зі збору, фіксації та оформленні фактів цієї агітації.

Важливо усвідомити, що інструменти кампанії одного з кандидатів, ризикують перетворитися з унікальних на трендові і популярні. Якщо в 2014 році Україна стикнулася з гібридною агресією Російської Федерації, то в 2019 році суспільство піддавалося впливу «гібридної агітації» одного з кандидатів.

Так, перед першим туром Президентських виборів, в день тиші, 30 березня, один з центральних, рейтингових телеканалів приділив майже весь ефірний час телепрограмам, виготовленим студією одного з кандидатів. Або таким, що прямо асоціюються з його персоною, де особисто він чи члени його команди є ведучими, акторами чи озвучують даний продукт. Згідно з чинним законодавством, санкція Національної ради телебачення і радіомовлення є мізерною, якщо довести, що даний випадок є порушенням згідно з буквою закону, але це передбачає мізерну санкцію у вигляді штрафу. Проте, даний вид «гібридної агітації» прямо чи опосередковано здатний впливати на мільйони виборців та надпотужним фактором впливу на суспільну думку в «день тиші».

Насамкінець: існування незалежної платформи спостереження за виборами є завжди актуальним. Адже демократичні та прозорі вибори та спостереження за ними є громадською легітимізацією виборів. Ядром спостерігачів платформи «Захисти свій голос» стали добровольці та волонтери, люди, що виконували свій конституційний обов’язок та прийшли на допомогу державі у складні часи. Платформа продовжить свою діяльність і на парламентських виборах, адже Україна є парламентською-президентською республікою і саме парламент є визначальним чинником розвитку держави.

Також, зазначимо, що декларативна масовість є далеко не ключовим фактором ефективності спостереження. Набагато важливіше є ініціативність та здатність оперативно та грамотно реагувати на факти порушень. Декому може здатися, що вибори – це витрачання часу, де особистий голос нічого не значить. Але голосування та захист свого голосу від порушень, маніпуляцій та знецінення є вирішальною задачею кожного, що перетворює бажане та омріяне на дійсне.

Читайте більше новин на тему: Вибори-2019

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-27 23:52 :40