Новини » Економіка 24 квітня, 2019, 12:31
Чи накриє Україну паливна криза? Експерти проаналізували «привіти» з Росії та Білорусі
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Звістки з Росії та Білорусі щодо обмеження експорту нафтопродуктів в Україну вкотре загострили увагу до критичної залежності України від імпорту пального і незахищеності українського споживача від раптового переривання поставок. Експерти наголошують: поки підстав для паніки українців немає, але потрібні швидкі заходи з боку Уряду.

Що відбулося?

За кілька днів до другого туру виборів Президента України уряд Росії заборонив експорт в Україну російської нафти і нафтопродуктів. Такі новини з посиланням на прем’єр-міністра РФ Дмитра Медведєва 18 квітня облетіли усі ЗМІ. За словами Медведєва, вже з 1 червня деякі категорії товарів, серед яких вугілля, нафта і нафтопродукти, можна буде вивозити в Україну тільки на підставі окремих дозволів.

Експерти, проаналізувавши детальніше рішення уряду РФ, пояснили: насправді у додатку №3 Постанови №460-25 від 18 квітня йдеться не про заборону, а про зміну процедури: раніше експорт здійснювався за дозволами Федеральної служби митного та експортного контролю РФ, а тепер ці функції делеговані Мінекономрозвитку РФ.

У Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України зреагували – назвали дії РФ недружними щодо України, але очікуваними.

«Зазначаємо, що такі кроки з боку Російської Федерації є очікуваними. Разом з тим, найближчим часом Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спільно з іншими органами державної влади, зокрема Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Міністерством фінансів України, Міністерством інфраструктури України, Державною фіскальною службою України та іншими планується провести додаткову оцінку запроваджених Російською Федерацією заходів, а також обговорити додаткові першочергові дії щодо мінімізації можливих негативних наслідків для економіки України», – сказано у повідомленні українського міністерства.

23 квітня прилетіла звістка про те, що Білорусь зупинила експорт бензину і дизельного палива в Україну, країни Балтії, та Польщу через низьку якість російської нафти. Про це заявив заступник генерального директора Білоруської нафтової компанії (БНК) Сергій Гриб.

«Припинене постачання світлих нафтопродуктів, бензину і дизпалива в Україну, Балтію і Польщу. На поточний момент контрактні зобов’язання припинені до моменту вирішення питання з російською нафтою», – цитує Гриба інформагентство Белта.

В.Омельченко: Це погана, але поки що не трагічна новина

На фоні таких інформаційних повідомлень ціни на українських автозаправках незначно, але поповзли вгору. Чи є підстави панікувати? Чи є загрози для весняної посівної в Україні?

«Дійсно, це погана новина, але поки що вона не є трагічною. Є інші джерела поставок нафтопродуктів в Україну. Однозначно, чого можна чекати – підвищення цін на нафтопродукти і ця тенденція вже почалася. За останній тиждень ціна на нафтопродукти помітно зросла, – коментує для IA ZIK директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За словами експерта, Україна на сьогодні може отримувати нафтопродукти більше ніж з 10 різних джерел. Але проблема у тому, що в Україні недостатній резерв, немає стратегічних запасів нафти і нафтопродуктів. Поки укладуться нові контракти на поставки пального, це може призвести до певного дефіциту і збільшення ціни достатньо сильно.

«Україна може поставляти нафтопродукти через термінал Одеського регіону, з Болгарії, Румунії, Азербайджану. Але це буде коштувати дорожче, бо там інша логістика і неможливо так швидко відреагувати на зміну і покрити цей дефіцит, – пояснює В.Омельченко. – Подорожчання пального вже відбувається. Можливе зростання на 1,5-2 грн – залежно від того, який складеться дефіцит. Тому що у нас дійсно серйозна залежність від нафтопродуктів з Білорусі – понад 45%. Залежність від Росії по дизельному пальному і по скрапленому газу – понад 40%».

Щодо політичної складовою у згаданих рішеннях уряду РФ щодо України В.Омельченко коментує: «Бачимо, що немає чіткого рішення Кремля, щоб скасувати поставки в Україну. Змінено порядок надання дозволу на експорт нафтопродуктів. Раніше цим займалася митна служба, зараз ця функція передана до Мінекономпрозвитку РФ. Наразі змінено порядок. Але у будь-який момент можливе повне припинення поставок нафтопродуктів. Цього теж не можна виключати.

Щодо Білорусі – проблема озвучена Лукашенком і білоруською владою, що завезли 700 тисяч тонн нафти на нафтопереробні заводи Білорусі, але вона не відповідає стандартам. Ця проблема зараз вирішується. Велика частина нафтопродуктів, які виробляються у Білорусі, постачається в Україну. Така велика залежність напряму пов’язана із проблемами українського ринку».

«Підстав для паніки немає. Але потрібна швидка реакція на ту ситуацію, яка складається», – підкреслює В.Омельченко.

Г.Рябцев: Проблеми ще немає, але є загроза її настання

Експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев наголошує: не йдеться про припинення, а лише призупинення чи скорочення поставок нафтопродуктів з РФ та Білорусі.

«Це не припинення, а призупинення чи скорочення. Всі білоруські компанії підтвердили, що вони виконають свої зобов’язання перед контрагентами, зокрема, українськими, у повному обсязі. Проблеми, які виникли зараз є форс-мажорними і будуть вирішені найближчим часом. Можна сказати, що вже після свят усі проблеми, пов’язані зі скороченням надходжень білоруських нафтопродуктів в Україну, будуть вирішені. Дивно спостерігати, що «качки», які поширюють російські ЗМІ, активно тиражують українські ЗМІ», – підкреслює Г.Рябцев в коментарі для IA ZIK.

Щодо експорту з Росії, додає експерт, йдеться не про заборону, а про особливий порядок для експорту російських нафтопродуктів. «Щодо нафти, російську нафту Україна не закуповує десь з 2011-2012 років. Фундаментальних проблем, на мій погляд, не спостерігається. Проблема у тому, що український уряд упродовж останніх п’яти років не робив нічого, щоб убезпечити українську економіку від раптового переривання поставки нафтопродуктів з російського напрямку. Усі розмови про те, що ми злізли з газової чи нафтової голки – не мають під собою жодних підстав, це лише слова. Україна продовжує залежати від постачань енергоносіїв з країни-агресора. Уряд лише говорить про необхідність диверсифікації, створення страхових запасів, припинення будь-яких торговельних відносин з РФ. Насправді нічого такого не відбувається. Підтвердженням цьому є реліз Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у якому дуже дивно сформульовано те, що відбувається. Сказано, що рішення уряду РФ було передбачуваним, проте заходи потрібно вживати лише зараз», – аналізує Г.Рябцев.

Сьогодні ситуацію на ринку нафтопродуктів в Україні обговорять на засіданні Кабміну. Експерти сподіваються, що їх пропозиції будуть почуті і виллються у конкретні рішення.

«Які мають бути рішення? Створення кожним оператором страхового незнижуваного запасу, підписання не короткотермінових, а довготермінових контрактів, насамперед, з тими постачальниками, що на заході від України. Необхідна роз’яснювальна робота серед автомобілістів, яка б убезпечила від можливих панічних настроїв. Проблеми ще немає, але є загроза її настання. Тому потрібно діяти, а не репетувати», – вважає Г.Рябцев.

Рішення уряду РФ експерт називає додатковим важелем впливу країни-агресора на українську економіку. «Зрозуміло, що дозволи на експорт будуть видаватися, адже експортує в Україну нафтопродукти, передовсім, державна структура «Роснефть». Було б дивно, якби міністерство економічного розвитку РФ обмежувало надходження валюти до «Роснефти». Український ринок є преміальним і дуже вигідним, у тому числі, для російських компаній. Але, дійсно, у будь-який момент, міністерство економічного розвитку РФ може просто не дати дозвіл, наприклад, у розпал весняних чи осінніх сільськогосподарських польових робіт. Тоді можуть виникнути проблеми із постачанням дизельного палива. Щоб убезпечитися від цього, потрібно не розмовляти, не показувати пальцем на дуже погану РФ, а вживати заходів», – підсумовує експерт.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-25 04:57 :54