Новини » Світ 23 квітня, 2019, 17:17
Танення льодовиків Гренландії прискорилося майже у шість разів з 80-х років ХХ ст.
Танення льодовиків Гренландії. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Танення льодовиків Гренландії. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ірвайні і Лабораторії реактивного руху NASA зібрали дані про льодовики Гренландії за останні 46 років і визначили, скільки льоду острів втратив.

Робота опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, пише Naked-science.

Раніше кліматологи з Університету штату Огайо показали, що найбільша втрата льоду з 2003 по 2013 рік відбулася в південно-західному регіоні Гренландії, який в основному позбавлений великих льодовиків.

Мета нової роботи полягала в тому, щоб визначити, як підвищується швидкість танення льодовиків і як вона впливає на рівень Світового океану.

У своєму дослідженні автори використовували комплексний підхід і вивчали висоту поверхні, швидкість, поверхневий масовий баланс (SMB) 260 льодовиків в період з 1972 по 2018 рік. За їхніми оцінками, з 1980 по 1990 рік льодовики Гренландії в середньому скидали 51 мільярд тонн льоду в рік, в той час як з 2010-го по 2018-й це число зросло до 286 мільярдів тонн у рік.

На думку одного з авторів статті Еріка Ріньо, 80-ті ознаменували перехідний період, коли клімат планети почав значно відхилятися від природної мінливості. Причиною тому став антропогенний фактор.

Вчені визначили, що з 1972 року Гренландія викликала підвищення рівня Світового океану майже на 14 міліметрів, причому половина припала на останні вісім років. Один міліметр підйому дорівнює 360 мільярдам тонн льоду.

Танення проходить нерівномірно. Наприклад, льодовик Якобсхавн за означений період втратив 323 мільярда тонн, що майже відповідає одному міліметру, а льодовик Гумбольдта – 152 мільярда тонн. Якщо почнуть активно танути такі льодовики, як Ніогальфьерфьорден (Nioghalfjerfjorden) і Захарія Ісстрём (Zachariae Isstrøm), то при їх зникненні рівень Світового океану підніметься на метр.

На думку Ріньо, причини такого танення дуже численні. Серед них – і підвищення температури, і теплі океанічні води, які приходять з Атлантики. Він поділився власною версією щодо нашого майбутнього.

«Вражена вся периферія Гренландії. Я особливо занепокоєний північними регіонами, де спостерігається найбільше потенційне підвищення рівня моря, і воно вже зараз швидко змінюються. Ми повинні вжити заходів якомога швидше, щоб уникнути радикальних сценаріїв в майбутньому», – сказав дослідник.

До цього масштабне дослідження, що тривало з 1979 по 2017 рік, показало, що сьогодні Антарктида втрачає в шість разів більше маси льоду, ніж 40 років тому.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-25 03:52 :17