Новини » Львів 23 квітня, 2019, 12:30
Олег Синютка: Найгірше, що може зробити нова влада – почати опиратися на перебіжчиків
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

Голова Львівської ОДА Олег Синютка першим із голів обласних держадміністрацій заявив про відставку відразу наступного дня після другого туру виборів Президента України, коли стало зрозуміло, що Петро Порошенко програв. Це стало своєрідним демонстративним кроком, оскільки саме Львівщина виявилася єдиною областю в Україні, де більшість голосів отримав чинний гарант.

Олег Синютка обіймав посаду очільника області понад чотири роки й заслужив репутацію трудоголіка, людини, яка дійсно на своєму місці. Цей період запам’ятається активним ремонтом доріг, будівництвом соціальних об’єктів, відкриттям нових підприємств, стабільністю у відносинах з обласною радою. Принаймні, так виглядає Олег Синютка на фоні попередників, які змінювалися дуже часто й з яких спитати не було що. Були за останні роки й неприємні моменти – конфронтація з міським головою Львова, сміттєва криза (яку вдалося вирішити зусиллями області).

Чому Львівщина проголосувала за президента інакше, ніж вся Україна? Як Володимиру Зеленському здобути тут прихильність людей? У якому стані Львівщину отримає наступний голова ЛОДА та яким він має бути? Про це та інше Олег Синютка розповів в інтерв’ю для IA ZIK.

«Я абсолютно усвідомлював, який буде результат»

Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

Пане Олеже, як ви сприйняли результати президентських виборів в Україні?

– Якщо по-чесному, я в останній тиждень розумів, особливо, після зустрічі на стадіоні. Абсолютно усвідомлював, який буде результат. Можливо, могла бути похибка у відсотках, але кінцевий результат був зрозумілий. Не хочу називати це великою помилкою українців, тому що народ не помиляється, але зараз українці поставили перед державою великий виклик. Мені дуже сподобалось формулювання представників деяких іноземних ЗМІ, які описали ситуацію в Україні так: Українці зробили стрибок у невідомість. І це, напевно, найкраще відображає те, що відбулося.

Чому Львівщина проголосувала не так, як усі?

– Тому що Львівщина не така, як усі (сміється). Якщо дати більш широку відповідь, то, думаю, результат Львівщини складається із трьох складових. По-перше, Львівщина завжди була орієнтиром для всієї України. Так було, коли ми відроджували незалежність у 90-х роках, так було під час Помаранчевої революції, так було під час Революції Гідності. Завжди Львівщина, львів’яни демонстрували орієнтир Україні, куди наше суспільство має рухатися далі. Переконаний, що так відбулося і зараз. Справа не тільки в особі самого Президента, справа у тому, що львів’яни підтримали рух України до ЄС і НАТО. З Порошенком, очевидно, цей рух був би продовжений достатньо швидкими темпами. А як буде зараз, не знає ніхто, у тому числі новообраний президент. Друга річ, напевно, в особі самого Петра Порошенка, який добився тих речей, з якими він на 100% увійде в історію. Це незалежна українська церква, беззастережна підтримка української мови, культури не просто на словах, а реальними речами, однозначна україноцентрична позиція. Це другий фактор, який зрозумілий для львів’ян, і вони це підтримують. Третій фактор, даруйте за нескромність, це системна, щоденна рутинна цілеспрямована робота команди президента тут, на місці. Вона виливалася у кілометри доріг, десятки шкіл, садочків, у стадіони, спортивні майданчики, нові робочі місця, нові виробництва, багато-багато інших речей, які нам вдалося зробити за останні чотири роки.

Чому, на вашу думку, Львівщину у її позиції не підтримали сусідні Тернопільська, Івано-Франківська області? При чому Тернопільщина «загубилася» десь між першим і другим туром, бо у першому турі там найбільшу підтримку отримав чинний гарант, а в другому – інший кандидат. Щодо Івано-Франківщини – наскільки там сильний фактор «Буковелю»?

– Мені складно аналізувати інші області. Напевно, десь щось не відбулося правильно. Думаю, cпрацював якийсь суб’єктивний фактор. Він, напевно, не в особі самого президента, тому що він однаково чітко промовляв і посилав свої месиджі і для Львівщини, і для Івано-Франківщини, і для Харківщини. Тут справа не в президенті, а в інших факторах.

«Зеленський мав би дослухатися до Порошенка»

Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

– Як новому президенту налагодити контакт з Львівщиною? Якими будуть Ваші підказки? Міський голова Львова вже публічно озвучив свої рекомендації, чому Львів проголосував так і що треба зробити. Що Ви порадите?

– Перш за все, мені дуже прикро, що міський голова Андрій Садовий почав говорити про вибори після виборів. Багато представників львівської, української інтелігенції перед виборами звернулися до міського голови з проханням підтримати україноцентричну позицію президента Порошенка. Міський голова, на жаль, втік від відповіді, не зробив жодної заяви. Коли він побачив, що позиція львів’ян є твердою і саме у Львові чи не найбільше з усієї області підтримали позицію президента і чітку перспективу руху в ЄС і НАТО, тоді міський голова вирішив озвучити свої думки, бо виглядає так, що львів’яни мають одну позицію, а міський голова – зовсім іншу. Думаю, жити з цим в середовищі міста Лева йому дуже некомфортно. Його останні заяви видаються м’якою спробою вийти з глухого кута, у який він сам зайшов. Прикро, коли я прочитав відверту брехню від одного із нардепів від «Самопомочі», який пояснював голосування львів’ян позицією міського голови. Це відверта брехня, спекуляція, маніпуляція, не достойна народного депутата. Переконаний, що міський голова мав би вийти до людей і вибачитися за своє ховання голови в пісок перед виборами, якщо він хоче, щоб львів’яни поважали його.

Все-таки, як новому Президенту здобути прихильність мешканців Львівщини? Чи це можливо? Наскільки багато часу потрібно для цього?

– По-перше, я не знайомий особисто з паном Зеленським. По-друге, думаю, найкращі підказки новому президенту може дати чинний Президент Порошенко, який запропонував знання, досвід та зв’язки, які він має, статус, який він здобув у міжнародному середовищі. Переконаний, якщо Зеленський хоче бути успішним у тих напрямках, у яких був успішним Порошенко, він мав би дослухатися.

А щодо Львівщини? Яку межу, на вашу думку, не мав би переходити новий президент? Що є дуже принциповим для мешканців Львівщини?

– Львів’яни є дуже чесні люди. Якщо новий Президент буде робити усе можливе, щоби інтегрувати Україну у європейські та євроатлантичні структури, він буде мати підтримку мешканців Львівщини. Якщо він захоче розвернути країну в інший бік у будь-якій формі, я переконаний, позиція львів’ян буде ще жорсткішою. Львів’яни є, напевно, найбільшими носіями української ідентичності (при всій моїй повазі до мешканців Полтавщини, Харківщини, Одещини, будь-якого іншого регіону України). Якщо новий Президент буде проводити проукраїнську політику, його львів’яни зрозуміють і підтримають.

«Не буду робити жодних кроків, щоби залишитися на посаді»

Пане Олеже, Ви заявили, що самостійно йдете з посади…

– Я вам скажу по-секрету, що я всі речі роблю самостійно (сміється).

Те, що голови обласних держадміністрацій пишуть заяви на звільнення після приходу до влади нового Президента України, передбачає Закон. А Ви зробили заяву, не дочекавшись цього моменту…

– Наразі мої юристи у довідці, яку я попросив надати після апаратної наради, мені не розтлумачили про те, що це має відбуватися автоматично. Я попросив їх, щоб вони ще раз вивчили букву Закону, як це потрібно зробити. Але я дуже чітко дав сигнал усьому суспільству, що не буду працювати на посаді голови ОДА. Формальні речі – день раніше-день пізніше, до інавгурації чи після – мене це не цікавить. До того моменту, поки увійде у свої обов’язки новий голова ОДА, я буду чесно усе робити: вважаю, що громада Львівщини своєю позицією і голосуванням заслужила на те, щоби продовжувати динамічний розвиток. З іншого боку, усі вже знають, що я не буду робити жодних кроків, щоби залишитися на цій посаді.

– Чи не цікаво Вам би було попрацювати в команді нового президента. Пригадую, коли Янукович став президентом, головою ЛОДА був Микола Кміть з команди Ющенка. Тоді Кміть сказав, що йому би було цікаво попрацювати з новим президентом, щоправда, йому такої нагоди не дали…

– Мені не цікаво.

Як щодо вашої команди? Маю на увазі людей, які прийшли з Вами – заступники, керівники ключових департаментів…

– Якщо буде мудрий і далекоглядний новий голова ЛОДА, він буде просити цих людей залишитися на посадах. Я би підтримав його у цьому, бо вважаю, що нинішня команда, напевно, найсильніша за весь період функціонування апарату ЛОДА. Але це буде залежати від двох сторін – нового голови ЛОДА і тих людей, які сьогодні очолюють ті чи інші напрямки роботи.

Пане Олеже, Ви рекордсмен за терміном перебування на цій посаді…

– Рекордсмени бувають у спорті і в Книзі рекордів Гіннеса (сміється).

З результатів Вашої роботи видно, що область була Вам не байдужа. У якому стані ви передаєте Львівщину? Які починання потрібно завершити Вашому наступнику на посаді?

– Напевно, найголовніше, що відбулося на Львівщині і чим я дуже дорожу і що ціную – єдність. Такого насправді ніколи не було, коли народні депутати від Львівщини, обласна рада, виконавчі структури і місцеві еліти об’єднані для інтересів Львівщини. Немає навіть під час виборчої кампанії якихось надзвичайно гострих чи таких, що виходять за межі толерантності, політичних чвар. Немає боротьби бізнесових еліт. Те, що львівська інтелігенція об’єднана для проукраїнського начала, це взагалі найбільший здобуток, який є на Львівщині. Найголовніше, що отримає наступний голова ОДА – об’єднану область для руху уперед для проукраїнських починань. У конкретних справах – механізм працює досить непогано. У процесі будівництва сільські амбулаторії, школи, садочки, 600 інвестиційних проектів, які треба завершити, адже це тисячі нових робочих місць. Механізм працює відлагоджено, його треба не зіпсувати, а підтримати. Якщо його не зачіпати, він буде функціонувати упродовж достатньо тривалого часу. Пам’ятаю, коли я йшов із посади першого заступника міського голови Львова, тоді казав міському голові: «Будьте спокійні. Як мінімум рік ця машина буде працювати і їхати достатньо добре». Я помилився. Ця машина їхала добра понад два роки. Після цього, на жаль, почалися збої – кожного разу серйозніші.

Сміттєва проблема «прославила» Львів і Львівську область на всю Україну. Чи є якісь зрушення, чи передаєте цю проблему своєму наступнику?

– Ми зробили суттєві кроки. У тому числі за рахунок коштів, які отримала область від Львова, на сьогодні маємо сміттєсортувальні лінії у Червонограді, Буську, Самборі, Новояворівську. Ситуція вже не така критична, як була. Ми ліквідували практично три четвертих незаконних сміттєзвалищ на території області. Львівська обласна рада прийняла стратегію поводження із ТПВ, де визначені регіональні полігони. Червоноград та Дрогобич ухвалили рішення про земельні ділянки для будівництва сміттєспалювальних заводів. Динаміка очевидна. А щоденна рутинна праця була складною півтора року тому, коли нам прийшлося втретє поспіль не тільки очищати місто, а й повністю перебрати усі ці повноваження. З липня 2019 року вони повернуться до міської влади. Якщо вона не буде зовсім бездарною, ця система буде функціонувати надалі без будь-яких збоїв.

– Йшлося про будівництво нових заводів. Ця ідея актуальна?

– Ви знаєте, що міністерство екології погодило будівництво заводу для міста Львова. ЄБРР виділив кошти. Тепер головне цю справу зробити, не розікрасти гроші і не знівелювати можливості, які є.

«Я поки не бачу команди нового президента в області»

Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

Пане Олеже, які періоди за час Вашого перебування на посаді були найважчими?

– (після паузи). Думаю, перших шість місяців (на посаді, – ZIK) 2015 року. Не хочу жалітися, але тоді система була повністю розбалансована, усе відбувалося на фоні агресії РФ і необхідності проведення мобілізації, падіння економіки, відсутності грошей.

Які найбільш приємні моменти будете згадувати з того, що відбулося за цей час?

– 22 квітня 2019 року (сміється)…

Хотілося би почути від вас експертний аналіз: як буде відбуватися зміна еліт у Львівській області у звязку з приходом до влади нового президента і формуванням його команди на місцях? Які прогнозуєте розклади у Львівській обласній раді?

– Нам вдалося зберегти практично об’єднаною Львівську обласну раду, незважаючи на присутність дев’яти політичних партій, які часто на загальнонаціональному рівні займали діаметрально протилежні позиції. Це важливо, і я дуже за це вдячний голові та заступникам голови обласної ради, депутатам. Вважаю, без такої єдності успіх Львівщини був би абсолютно неможливий. Стосовно формування нових еліт… Еліти на сьогодні сформовані. Таким сильним науково-культурним потенціалом, який має Львівщина, не може похвалитися жодна область. Якщо говорити про бізнес, мені вдалося зберегти рівновіддаленість від усіх достатньо сильних фінансово-бізнесових груп. З іншого боку, бачите, що між ними не було жодних конфліктів і кожен розвивався, конкурував і рухався вперед. Якщо новий голова ЛОДА зможе зберегти рівновіддаленість від усіх, не потрапить до нікого в залежність і зуміє зберегти єдність, він буде успішним.

На кого зможе опиратися нова влада на Львівщині, зокрема, в обласній раді?

– Усе дуже просто. Якщо будь-яка влада перестає опиратися на людей, її дні пораховані. Наші люди дуже добрі, розумні, але до них треба іти, з ними розмовляти, їх слухати. Де тобі підказують, що ти щось робиш неправильно, виправлятися. А там, де ти впевнений у своїй правоті, постаратися переконати у цьому людей.

– Маю на увазі політичні сили, на які зможе опиратися нова влада на Львівщині?

– Найгірше, що може зробити нова влада – це почати опиратися на перебіжчиків. Бо зрадники ніде і ніколи не приводили до добра. Я поки не бачу команди нового президента в області. Є люди, які його підтримують, і їх доволі багато – 30% мешканців, які проголосували за нього. А це 300 тис. людей. З них, напевно, треба вибрати найкращих.

Якими рисами має володіти новий голова ЛОДА, щоб втримати ситуацію в області під контролем, оскільки йому доведеться ще понад рік працювати з нинішнім складом Львівської обласної ради…

– Навіть не знаю…

Яка це має бути людина?

– Думаю, це має бути чесна, професійна людина. І точно патріот України і, зрозуміло, патріот Львівщини.

Називають певні прізвища претендентів на посаду голови ЛОДА – Володимира Гірняка, Тараса Батенка, Володимира Парасюка. Як оцінюєте шанси цих людей? Вони достойні цієї посади?

– Усі в цьому житті мають шанси і хтось один цими шансами обов’язкого скористається.

«Сьогодні велика надія на парламент»

Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

Коли Ви оголосили, що йдете з посади, сказали, що залишаєтеся з Львівщиною, зі Львовом. Яким бачите своє подальше майбутнє?

– Перебуваючи на посаді голови ЛОДА, я не готував собі якісь майданчики для відходу, не організовував власний бізнес. Вважаю, що це неправильно. Якщо ти хочеш бути успішним, маєш добре робити свою роботу. Якщо добре робиш свою роботу, у тебе точно не вистачить часу на все інше. Тому завжди кажу, як моя бабця: «Бог добрий».

Підете у політику?

– Напевно, що так.

Це будуть прийдешні парламентські вибори?

– Давайте будемо про це говорити, коли розпочнуться парламентські вибори.

Вони вже практично почалися…

– Ще ні, ще не закінчилися президентські вибори. Формальна річ насправді дуже важлива.

Вас називали реальним кандидатом на посаду міського голови Львова. Чи будете претендувати на неї?

– Усі можуть претендувати на посаду львівського міського голови (сміється), ніхто нікому не забороняє.

Будете пробувати свої сили?

– Давайте почнеться мерська кампанія, тоді будемо про це говорити. Сьогодні є чинний міський голова Львова. Вважаю, львів’яни мають робити усе, щоб він успішно реалізовував свої повноваження. Йдеться ж про керівника міста, який повинен очолити перетворення і добрі справи у місті. Люди повинні йому допомагати.

– Питаю тому, що окремі люди стартували вже і на наступні місцеві вибори. Якщо говорити про Володимира Квурта (колишній секретар Львівської міськради, міський голова Винник), як оцінюєте його шанси?

– З паном Володимиром ми знаємося ще з того часу, коли він був секретарем Львівської міськради. Вважаю, що це чесна, професійна людина. Ми зараз допомагаємо пану Володимиру робити дорогу у Винниках. Торік ми коштом обласного бюджету зробили частину, зараз завершимо. Мені здається, ставлення до пана Володимира у Винниках є добре. Коли почнеться мерська кампанія, тоді будемо говорити про людей, які потенційно можуть очолити громаду Львова.

Хочу додати: при всіх сьогоднішніх можливих сценаріях розвитку, найголовніше, щоб ми не втратили країну. Усе інше – еліти, особи – якось буде.

Коли ви мене питали про найскладніший період, це, справді, було перше півріччя 2015 року. Окрім викликів, які тоді були найбільшими і в області, і в країні, попри те, що я чотири роки був заступником міського голови Івано-Франківська, вісім років першим заступником міського голови Львова, очоливши ЛОДА, я насправді дуже відчував брак досвіду. Я з жахом собі уявляю (керівником держави, – ZIK) людину, яка ніколи не мала такого рівня відповідальності. А рівень відповідальності можна оцінити, поклавши перед собою фотографії Порошенка 2014 і 2019 року. Усе наочно. Це при тому, що він пройшов дуже серйозну школу – міністерства, голова НБУ, народний депутат. А тут приходить, вибачте, за великим рахунком, людина з вулиці. При усіх радниках, які ти можеш собі найняти, при всіх здібностях, які ти маєш, непідготовленість загрожує помилками, а помилки можуть коштувати дуже дорого державі. У цьому найбільша небезпека.

У парламент може зайти сильна команда, яка буде тримати державу…

– Так, сьогодні є велика надія на парламент. Те, що люди висловлюють повагу і підтримку президенту (акція «Дякую Петре!» під Адміністрацією Президента, – ZIK), який йде з посади, говорить про те, що ситуація в державі далеко не безнадійна. На парламентських виборах повинні отримати підтримку здорові, тверезі, проукраїнські сили.

Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-21 16:00 :55