Новини » Політика 22 квітня, 2019, 12:21 блоги
За чи проти? Що сталося на сході України
Сергій Костеж
мандрівник, історик

З Харкова вибори Президента України виглядають дещо еклектично. Якщо перший тур побалував нас усіх різноманіттям вподобань харків’ян, зокрема, та східняків загалом (Крім Зеленського, високі відсотки набрали тут Юрій Бойко, Анатолій Гриценко, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та навіть Ігор Смєшко), то другий тур був витриманий в суто східних традиціях: Тотальна перевага одного кандидата над іншим.

Петрові Порошенко харків’яни не залишили шансу. Середній показник підтримки чинного президента – 11,3%, найнижчий – 9%, найвищий – 13%. Його опонент набрав від 85% до 90% підтримки.

Така перевага Володимира Зеленського виглядає доволі серйозною. Та наші опитування людей на вулицях Харкова показали, що ті, хто голосували за кандидата Зе – доволі неоднорідна категорія.

Я б розділив прихильників Володимира Зеленського на три великі групи:

  1. Супротивники Петра Порошенка. Ті, хто голосував не ЗА, а ПРОТИ. Ті, хто визнають – у Зеленського немає програми та нормальної команди, якісної стратегії та навичок керівництва країною, але за Порошенка вони не можуть проголосувати за жодних обставин. Це найбільш велика категорія, серед тих, з ким ми говорили, таких було 2/3. Тут справжня солянка з абсолютно різних людей – і активісти, незадоволені корупцією, і військові, незадоволені якістю служби та утримання, вражені скандалом з розграбуванням армії, а разом з тим – і місцеві «ватники», і проросійські налаштовані елементи, незадоволені Порошенком як занадто «проукраїнським» елементом.
     
  2. Аполітичні люди, які зазвичай не ходять на вибори, але на цей раз – пішли, бо вперше на них вийшов позасистемний кандидат. Це зазвичай аполітична російськомовна молодь харківських вишів, яка втомилася перебирати старими політиками, які, на її погляд, всі однакові, зате Володимира Зеленського добре знає по «Лізі сміху» та «95 кварталу». Таких майже третина. Саме ці люди створили на цих виборах «молоду революцію» – коли молодь Сходу масово пішла на дільниці.
     
  3. Нарешті, найменш чисельна категорія – це ті, хто підтримує Володимира Зеленського свідомо. Тобто є його свідомими виборцями, справді вважає його команду ефективною. Таких людей, на мій погляд – одиниці.

Про що можна сказати в такій ситуації? Очевидно, що більшість людей не стільки ОБИРАЛИ, скільки РЕАГУВАЛИ на ситуацію в країні. І ця реакція показала – небажання назад, до старих правил і усталених форм олігархічної держави, єднає українців і призводить до доволі нестандартних рішень, які можуть зробити президента з учорашнього шоумена за кілька місяців.

Це показує, наскільки країна, що не навчилася приймати виважені рішення, вже є практично єдиною в своєму небажанні жити по-старому.

І якщо новий президент врахує цей фактор – йому світить довге політичне буття на вершинах української влади.

Але якщо він не зрозуміє, що відбулося – його 73% підтримки розтануть значно раніше, аніж розтанули 54% підтримки Петра Порошенка. І падіння може бути ще більш болісним і важким, аніж крах чинного президента.

Читайте більше новин на тему: вибори 2019: другий тур

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 02:22 :07