Новини » Політика 22 квітня, 2019, 13:31
В «ОПОРІ» дорікнули порушеннями під час передвиборчої агітації
ZIK
ZIK

Серед найпоширеніших проблем в ході передвиборчої агітації були ті, що стосувалися зловживання адміністративними і бюджетними ресурсами, залучення держслужбовців до агітаційного процесу. А також використання у медійних кампаніях питань індексацій пенсій, соціальних виплат, локальних і національних бюджетних програм.

Про це під час брифінгу мережі «ОПОРА» щодо паралельного підрахунку голосів, який транслював телеканал ZIK, заявив аналітик громадянської мережі «ОПОРА» Олександр Клюжев.

«Ключові проблеми в ході виборчої кампанії можна поділити на зловживання бюджетними адміністративними ресурсами, політичну залученість держслужбовців до агітаційної кампанії. Мова йде про використання у медійних кампаніях питань індексацій пенсій, соціальних виплат, локальних і національних бюджетних програм», — розповідає експерт.

Нацполіція зафіксувала спроби використати локальні програми з надання матеріальної допомоги громадянам у виборчих інтересах, каже Олександр Клюжев.

«З точки зору міжнародних стандартів, така практика, яка застосовувалася кандидатами на пост президента України, є порушенням нейтральності державних інститутів під час виборів», — зазначає експерт.

Аналітик громадянської мережі «ОПОРА» вважає, що зловживання бюджетними та адміністративними ресурсами є серйозним викликом для парламентської кампанії.

«Ми вже маємо дані про те, що локальні лідери, чинні нардепи мають широку практику використання бюджетних ресурсів у власних політичних цілях. І якщо не зупинити це завчасно, то досвід може повторитися», — акцентує експерт.

Олександр Клюжев наголошує: президентська кампанія дала серйозні підстави задуматися над удосконаленням Кримінального кодексу України, закону про вибори на різних рівнях, зокрема, в частині легалізації фактичних витрат кандидатів на кадрове і логістичне забезпечення.

«Нинішня модель, яка функціонує на рівні підзаконного акту ЦВК, не дозволяє чітко розмежувати приховані форми підкупу виборців і кадрові витрати. На нашу думку, активність в регіонах мала ознаки тіньового фінансування. Тільки правоохоронна система може дати цьому оцінку, але проблема існує», — підкреслює експерт.

Вперше ЦВК організувала вибори чинним складом, звертає увагу аналітик громадянської мережі «ОПОРА».

«Діяльність комісії не була в епіцентрі політичних протистоянь. Ми вважаємо, що це пов’язано з великим відривом між кандидатами на пост президента. Тому ця кампанія подарувала можливість ЦВК підготуватися до більш складних виборів у ВРУ. Загалом, комісія продемонструвала належний рівень підготовки. Втім, на жаль, ЦВК досі не приступила до внутрішньої реформи, хоч більшість членів анонсувало це перед призначенням на посади», — зазначає експерт.

Він наголошує: громадськість, багато неурядових організацій підготували дорожню карту реформ ЦВК, яка передбачає децентралізацію повноважень, інклюзивність і прозорість діяльності, попереднє обговорення проектів-рішень щодо виборчого процесу, розширення доступу громадян і зацікавлених сторін до виборчих даних.

«Після завершення виборів президента є можливість приступити до реалізації реформи ЦВК, в якій зацікавлена сама комісія, якщо хоче, звісно, здобути довіру суспільства», — каже експерт.

Аналітик громадянської мережі «ОПОРА» підкреслює: виборча кампанія вказала на необхідність лібералізації процедур доступу до голосування на національних і місцевих виборів громадян, які є мобільними в державі.

«Є позитивна динаміка щодо зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Проте інфраструктура та інформаційна кампанія щодо цього питання у ненайкращому стані. Тому на рівні парламенту слід приступити до розгляду законопроектів, які стосуються виборчих прав громадян, зокрема, внутрішніх трудових емігрантів і внутрішньо переміщених осіб», — додає експерт.

Нагадаємо, у мережі «ОПОРА» назвали найпоширеніше порушення на виборах.

Читайте більше новин на тему: вибори 2019: другий тур

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-23 09:54 :54