Новини » Суспільство 22 квітня, 2019, 11:07
Агент «Стріла»: Як учасник українського літературного відродження став найкращим донощиком радянських спецслужб
ZIK
ZIK

Юрій Смолич вважається одним із основоположників української фантастики. Він був активним учасником літературного відродження 1920-х років та мав близькі стосунки із багатьма його, згодом репресованими, представниками. Та «шедеврами» називають не лише прозу Смолича, а й доноси. Всередині 30-х років письменника завербували спецслужбами СРСР, в офіційних документах він «проходив», як агент «Стріла».

Журналісти проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK у фільмі «Юрій Смолич. Радянські донощики» зібрали найрезонансніші факти з подвійного  життя фантаста.

У 30-х роках Смолич жив у Харківському будинку літературних кооператорів «Слово». Арешти інтелігенції там розпочались ще з 1933-го. Він гостро сприйняв самогубство Миколи Хвильового і з того часу перебував у постійному страху.

Завдання про вербовку Смолича з’явилось у січні 1935 року. Він «заплямувався» службою в армію Симона Петлюри і участю в ВАПЛІТЕ.

Особливо вважливими для НКВС були «доноси» на Олександра Довженка. Про Довженка звітувало приблизно півсотні таємних агентів – «Стріла» був цінним через близькі стосунки із режисером.

Радянські спецслужби вважали Смолича одним із найкращих агентів. Його агентурні донесення були найбільш аналітичними.

У 1945 році за «розробку» Андрія Малишка, Юрія Яновського та Остапа Вишні Смолич нагородили грошовою винагородою у 900 карбованців.

Інтелігенція виявляла підозри щодо Смолича. Олесь Гончар називав його «старим провокатором», а дружина Довженка Юлія Солнцева була переконана, що той задокументовує усі розмови з її чоловіком.

У січні 1953 року агента «Стрілу» зняли із секретної мережі. Смолич тоді став одним із лідерів письменницької організації в Україні, а в радянських спецслужб було негласне правило випроваджувати з таємної агентури осіб, які досягали високих державних посад.

Смолич став одним із небагатьох мешканців «Слова», кому вдалось уникнути репресій. Більшість представників культурного відродження 20-х років заарештували та розстріляли.

Агентурні досягнення письменника сприяли його кар’єрі, він двічі був депутатом Верховної Ради УРСР.

Чутки про співпрацю Смолича зі спецорганами підтвердились після розпаду СРСР. У творах-мемуарах «Розповіді про неспокій» літератор цілими реченнями дублював все, що писав у доносах.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-23 13:42 :44