Новини » Суспільство 21 квітня, 2019, 16:34
Супрун у контексті виборів розповіла, чи відновлюються нервові клітини
<nbsp;>

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, чи насправді нервові клітини не відновлюються.

Про це вона написала у Facebook.

«Часто кажуть: «не нервуйся, нервові клітини не відновлюються». А що як ми вже витратили безліч нейронів (нервових клітин), хоча б за останні буремні тижні? Насправді все не так катастрофічно. Так, нейрони гинуть. Але потім народжуються нові», – пише Супрун.

Проте, за її словами, це не означає, що можна припинити контролювати емоції, наприклад, на виборчих дільницях.

«Будьмо відповідальними, спокійними та чуйними. Не забудьте подякувати людям, які працюють на виборчих дільницях, захищають наше право на вибір і бережуть країну від російської агресії», – наголошує вона.

Супрун зазначає, що нейрони гинуть та народжуються все наше життя, хоча і з різною інтенсивністю. В людей нейрогенез (утворення нових нейронів) найінтенсивніший в дитинстві. При цьому нейрони гинуть передусім не через стрес, а через неправильне харчування, алкоголь, вихлопні гази, брак руху, та навіть навчання і спілкування.

«Доки живий, мозок постійно будує нейронні мережі. Тому наша задача – підтримувати здоров’я мозку, аби йому було легше це робити. Найкращою профілактикою хвороби Альцгеймера чи інших форм деменції є не життя у власній шкаралупі, де немає ані стресів, ані радощів, а активне соціальне, інтелектуальне і фізичне життя, в якому є свої виклики і навіть стрес», – відзначає медик.

Вона також вказує на те, що стрес насправді не вбиває нейрони, хоча може викликати тимчасове зменшення об’єму мозку. В це можна повірити – адже нервова та гормональна реакція на стрес це еволюційне пристосування. Реакція на стрес допомагає нам переживати скрутні часи, пристосовуватися, мобілізуватися та швидко вчитися, а не вбиває.

З іншого боку, пише Супрун, той факт, що нейрогенез може тривати все життя, тобто «нервові клітини відновлюються», відомий ще з 1960-х і знаходить нові і нові підтвердження в наш час.

«Недавні дослідження мізків людей, що заповіли свої тіла після смерті дослідницьким центрам, виявили, що після 80 років в людей, які курили та померли від раку, в гіпокампі не припиняли утворюватися нові нейрони»,- зауважує керівниця МОЗ.

Чиновниця пояснює, що навіть після втрати частини мозку внаслідок травми деякі люди можуть продовжити повноцінне життя.

Як приклад, вона наводить відомий випадок Фінеаса Гейджа, який травмувався під час прокладення залізничної колії – металева арматура пройшла крізь його череп і щелепу, він дістав її і прийшов до лікаря. Фінеас втратив око, частину префронтальної кори і свою добру вдачу. Він був спершу дуже агресивним і не контролював себе, але згодом навчився опановувати свій стан і прожив досить повноцінне життя.

Вона наголошує, що «наш мозок дуже пластичний і все може бути».

«У мозкові все життя відбуваються перебудови нейронних мереж, поява і загибель нейронів, і нам необхідна стимуляція різноманітними чинниками, аби підтримувати здорову роботу мозку). Займайтеся спортом, харчуйтеся правильно й живіть активним соціальним життям. Прийти на виборчу дільницю і віддати свій голос також рахується», – резюмувала Уляна Супрун.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-23 11:43 :33