На добре здоров’я. Проблема зі стрижнем
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Як на мене, то нині, коли непевна, з різкими температурними перепадами, погода, коли не знаєш, як одягнутися, аби і не впріти, і не змерзнути, саме час говорити про фурункули. Або, за народною назвою, чиряки.

Це гостре гнійно-некротичне запалення волосяного фолікула, сальної залози та тканин довкола, що його провокують найчастіше грампозитивні бактерії з родини стафілококів (золотистий стафілокок). І від такого запалення, на жаль, не застрахований ніхто. Хоча медики часто говорять про гендерні пріоритети фурункулів, бо чоловіки мають їх щонайменше у десять разів частіше, ніж жінки. Чому? Та тому що менше звертають на себе уваги. Та й не такі охайні, як жінки. І не придивляються прискіпливо до кожного прищика.

Трошки історії. Бактерію виявив 1880 року хірург-шотландець Олександр Огстон. Описав 1884 року патологоанатом і терапевт німець Оттомар Розенбах. Свою назву (золотистий стафілокок) бактерія отримала завдяки кольору – золотистому, чим, власне, й відрізняється від більшості безбарвних «коліжанок»-бацил.

Бактерія є коменсалом, а це означає, що, живучи колоніми на поверхні шкіри і слизівок, без «нагоди» не завдає клопотів. Саме тому більшість людей є безсимптомними носіями цього мікроорганізму.

Щодо команди «фас» бацилі, то її подають, до прикладу, мікротравми (приміром, поріз під час гоління, потертості, спричинені затісним одягом, різноманітні садна і подряпини, а особливо такі, що вчасно не оброблені антисептиками).

Також розплодженню мікробів і розвиткові запалення сприяють гіпергідроз (надмірне впрівання), підвищена секреція сальних залоз, недотримання елементарних правил особистої гігієни. Неабияке значення мають при збігові отаких обставин загальний і місцевий імунітет (якщо знижений, чекай фурункула, бо бактерії проникають у глибокі шари шкіри і спричинюють запалення). А ще лікарі говорять про те, що часте вигулькування фурункулів може бути ознакою цукрового діабету, гематологічних (крові) захворювань, ВІЛ-інфекції і навіть, не дивуйтеся, серцево-судинних недуг. Тому не варто ставитися до чиряка як до пересічного прищика – мовляв, як виліз, так і щезне.

В принципі, фурункул може «сісти» де йому заманеться. Але найчастіше утворюється у місцях, де є волосяні фолікули, підвищене потовиділення і тертя (лице, шия, стегна). Трапляється, виникає гнійне запалення відразу кількох (сусідніх, прилеглих) волосяних фолікулів, і таке ураження – це вже карбункул.

На самому початку захворювання на шкірі вигулькує вузлик червоного кольору. Він болить і свербить, а це означає, що розвивається запальний процес (накопичується гній), який може супроводжуватися лихоманкою, головними болями, відчуттям загального нездужання. Всередині нариву формується стрижень, який, коли запальний процес минає, самостійно відходить.

То покваптеся до хірурга, який, напевно, запропонує невеликий розтин, аби полегшити ваш стан і пришвидшити процес одужання. Можливо, поставить трубочку-дренаж, аби із запаленої ділянки відходив гній. Ймовірно, доведеться кілька днів ходити на перев’язки. Все залежить від інтенсивності і задавненості процесу, також – загального стану вашого здоров’я. За вчасної медичної допомоги гнійний процес має вщухнути за тиждень і нагадуватиме про себе ледь помітним рубчиком.

У разі, якщо не маєте часу чи бажання звернутися до фахівця, можна обробляти уражену ділянку бодай двічі на день антисептиками (спиртові розчини, препарати йоду). До слова: ці антисептики завжди мають бути і в домашній аптечці, і в «робочій». Процедуру потрібно проводити дуже акуратно, аби не здерти вершечка запаленого вузлика, і, звісно, добре помитими руками. Якщо фурункул розкрився самостійно, потрібно обережно видалити гній чистою серветкою (ватним диском), обробити ранку розчином антисептика (згодиться й розчин перекису водню) і накласти стерильну пов’язку (припустимо, бактерицидний пластир).

Ще раз наголошу на тому, що у жодному разі не можна видушувати чиряк, позаяк гнійно-некротичний процес може поширитися і спричинити важкі ускладнення, а це, зокрема, сепсис (зараження крові) та менінгіт (запалення мозкових оболонок). Також не можна фурункул вигрівати, аби не посилити гнійного процесу.

А за локалізації гнійного процесу на обличчі, у носі зокрема, також – у вушному отворі та на волосистій частині голові, а особливо за наявності у вас цукрового діабету, фурункул – абсолютний привід до госпіталізації. Особливо ж небезпечна в цьому сенсі зона – носогубний трикутник, де переплетені кровоносні судини як артеріальної, так і венозної сітки. Знаєте, як лікарі називають цю зону? «Трикутник смерті». Чому? Та тому що у разі невдалої спроби самостійно позбутися гнійника дуже високою є ймовірність пошкодити судину і занести інфекцію у кров. І та інфекція вже запросто може потрапити у всі важливі органи, в тім числі – у головний мозок, спричинивши у них смертельно небезпечне зараження. Тому й говорю, що не варто відмовлятися від кількох днів перебування у стаціонарі, аби перебути пік запалення під наглядом хірурга.

Доречно згадати і про профілактику виникнення фурункулів. Вони нескладні. Передусім ідеться про дотримання елементарних правил особистої гігієни, також – своєчасну обробку антисептиками мікротравм. І, звісно ж, загалом про дбайливе ставлення до себе – це я зараз про не перебування на ногах за будь-яких застудних захворювань (бо вони, поза сумнівом, знижують імунітет).

Ну от хоча б так, якщо не виходить полюбити себе аж до загартовування, правильного чергування режиму праці і відпочинку, раціонального харчування та відмови від шкідливих звичок.

То будьте мені здорові.

Автор дякує за сприяння у створення матеріалу хірургу Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Гнату Геричу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-21 17:48 :41