Новини » Львів Читать эту новость на русском

На Львівщині зацвіла найбільша в Україні долина «чорних» тюльпанів

Рябчик шаховий. Фото: EPA-EFE/GYORGY VARGA

На Львівщині туристів запрошують подивитися на долину «чорних» тюльпанів. «Чорні» тюльпани зацвітають у заплаві Дністра у маловідомому ландшафтному заказнику «Стариці Дністра» біля сіл Надітичі та Верина.

Окрасою заказника є цвітіння найбільшої в Україні популяції рябчика шахового, прозваного у народі «диким тюльпаном». Ця рослина занесена до Червоної книги України й Польщі.

Про це кореспонденту Укрінформу розповіла начальник управління туризму і курортів Львівської облдержадміністрації Наталя Табака.

«Для натхнення та внутрішньої гармонії рекомендую мандри еколокаціями Львівщини. Рябчик шаховий, або «чорні» тюльпани, чи дикі тюльпани можна зустріти в заплаві річки Дністер на околиці села Надітичі Миколаївського району», – зазначила Табака.

Українська видова назва «рябчик шаховий» вказує на специфічне забарвлення пелюсток, на яких темно-пурпурові цятки чергуються з білими у строгому порядку, наче на шахівниці. В Західній Європі цей вид відомий з 1519 року, де майже одразу набув широкої популярності. В 1600-1603 роках художник Якоб де Гейн-молодший зобразив рябчик шаховий на одному зі своїх натюрмортів.

Використовували колись і лікарські властивості цієї рослини. Її цибулинки зцілювали від кашлю, лихоманки, абсцесу легень, мали жарознижуючу дію. З рослини виготовляли спиртовий настій і навіть вживали сирою. Проте сучасні біохіміки застерігають: у бульбоцибулинах рябчика виявлено отруйний алкалоїд імперіалін. У разі вживання їх у необробленому вигляді можливі порушення кровообігу, судоми, блювота, а маленьким дітям загрожує навіть зупинка серця.

Найбільше рослин зосереджено поблизу села Надітичі Миколаївського району, де знаходиться 5-гектарний ботанічний заказник. Його видно навіть із вікна маршрутки, яка курсує до Дрогобича.

Зі Львова до долини диких тюльпанів можна доїхати за 50 хвилин власним авто, або трохи довше – маршрутним автобусом дорогами E471/М06 і Т1419. Автобуси відправляються з автовокзалу «Львів» у напрямку Нового Роздолу.

Крім долини диких тюльпанів, у цій місцевості – селі Верин – можна помилуватися велетенським віковим дубом, який має в діаметрі 8 метрів. За переказами, він «бачив» Богдана Хмельницького.

Loading...