Новини » Світ 19 квітня, 2019, 9:05
12 моментів зі звіту Мюллера
Президент США Дональд Трамп. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Президент США Дональд Трамп. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Генеральний прокурор Вільям Барр оприлюднив довгоочікуваний звіт спеціального прокурора Роберта Мюллера щодо його розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 року у США.

Видання The Atlantic опублікувало інформацію щодо 12 основних моментів, які варто прийняти до уваги:

 1. Офіс спеціального прокурора пояснив, чому не порушив кримінальних справ за звинувачуваннями у змові, та детально описав, як деякі з розслідуваних осіб брехали або видаляли повідомлення.

Незважаючи на те, що розслідування виявило численні зв’язки між особами, наближеними до російського уряду та пов’язаними з кампанією Трампа, не було достатньо доказів для висування кримінальних звинувачень. Також було недостатньо доказів для того, щоб звинуватити будь-якого представника кампанії у тому, що він працює на російський уряд. Свідчення зустрічей 9 червня 2016 року у Трамп-тауер між представниками Трампа та російським адвокатом, та оприлюднення хакерських матеріалів WikiLeaks не були достатніми для порушення кримінальної справи.

Слідство встановило, що декілька осіб, пов’язаних з кампанією Трампа, брехали офісу спеціального прокурора та Конгресу щодо їхнього зв’язку з російськими посадовими особами. Це суттєво ускладнило розслідування втручання Росії у вибори. Офіс спеціального прокурора розцінив певну частину цієї брехні як порушення федерального закону щодо дачі показань.

 1. У розділі, присвяченому епізодам, що стосуються президента та можливих перешкод правосуддю, команда Мюллера пояснює, що вона прийняла рішення не виносити звинувачення. Проте, команда спеціального прокурора також заявила, що не може дійти остаточного висновку про те, чи Трамп насправді не перешкоджав правосуддю.

Офіс спеціального прокурора дійшов висновку, що висунення звинувачень президенту перешкоджатиме йому у прийнятті рішень та керівництві країною. Водночас, він не виключив того, що президент насправді чинив опір правосуддю.

 1. Щодо питання про змову під час зустрічі у Трамп-тауер між Дональдом Трампом-молодшим, Джаредом Кушнером, Полом Манафортом та російським адвокатом, команда Мюллера пише:

«Навряд чи можна довести те, що учасники зустрічі 9 червня знали, що їхня поведінка є незаконною. Слідство не зібрало достатніх доказів того, що учасники зустрічі знали про заборону іноземних внесків …».

 1. Команда Мюллера детально описує реакцію Трампа на призначення спеціального прокурора.

Президент відкинувся на стільці та сказав: «О, Боже мій. Це жахливо. Це кінець мого президентства». Президент розсердився та дорікнув Генеральному прокурору за його рішення відійти від розслідування, заявивши: «Як ти міг дозволити, щоб це сталося, Джефф?». Президент сказав, що генеральний прокурор був його найважливішим призначенням і що Сешнс «киданув його». Сешнс пригадав, що президент сказав йому: «Ви повинні були мене захистити».

 1. Трамп намагався переконати колишнього Генерального прокурора Джеффа Сешнса «відмовитися» від проведення спеціальним прокурором розслідування.

Президент Трамп негативно відреагував на призначення Спеціального прокурора. Він повідомив своїм радникам про те, що це кінець його президентства, та намагався переконати Генерального прокурора Джеффа Сешнса відмовитися від призначення спеціального прокурора та скасувати розслідування.

 1. У червні 2017 року Трамп сказав тодішньому адвокату Білого дому Дону Макгану, щоб той наказав генеральному прокурору усунути Мюллера з посади спеціального прокурора.

Макган не виконав вказівки, вирішивши, що краще піти у відставку… Того ж вечора Макган повідомив про це Райнсу Прібусу та Стівену Беннону. Прібус та Беннон обидва закликали Макгана не покидати пост, і Макган зрештою залишився на своїй посаді. Він не сказав президенту безпосередньо про те, що планує піти у відставку, проте, коли наступного разу вони зустрілися, президент також не нагадував про свою вказівку.

 1. Команда Мюллера детально описує, як Трамп відповів на письмові запитання щодо Росії, проте, не погодився надати письмових відповідей на запитання про його перешкоджання правосуддю. Команда пояснює, чому вона вирішила не викликати його до суду.

«Маючи усі повноваження та юридичне обґрунтування для того, щоб викликати президента до суду для дачі показань, ми вирішили не робити цього. Ми прийняли це рішення з огляду на суттєву затримку у розслідуванні, до якої призвів би такий крок. Ми також вирішили, що, зважаючи на значну кількість доказів, які ми вже отримали щодо дій Президента та його публічних та приватних заяв, що описують або пояснюють ці дії, ми маємо достатньо доказів, щоб зрозуміти відповідні події та зробити певні оцінки без свідчень Президента».

 1. Трамп надиктував старшому раднику Білого дому Стівену Міллеру лист, у якому звільнив Комі.

5 травня на п’ятничному обіді, на якому були присутні президент, різні радники та члени сім’ї, у тому числі Джаред Кушнер та старший радник Стівен Міллер, президент заявив про те, що хоче звільнити Комі, та має ідеї щодо листа про це. Президент продиктував лист, а Міллер записав його. Як зазначено у записках, президент сказав Міллеру, що лист має починатися: «Хоча я дуже вдячний за те, що ви повідомили мені про те, що я не перебуваю під слідством за звинуваченнями у тому, що я часто називав сфабрикованою історією щодо моєї змови з Росією, будь ласка, майте на увазі, що я, і, на мою думку, американська громадськість, включаючи Демократів та Республіканців, втратили віру у вас як директора ФБР». Після обіду Міллер підготував лист про звільнення Комі на основі цих записок та досліджень, які він провів на підтримку аргументів президента.

 1. Підсумовуючи своє розслідування щодо того, чи існувала змова між кампанією Трампа та Росією, спеціальний прокурор написав:

«Загалом, слідство виявило численні зв’язки між наближеними до Трампа людьми та особами, пов’язаними з російським урядом. Ці зв’язки включали російські пропозиції посприяти кампанії. У деяких випадках учасники кампанії була схильні прийняти пропозиції, в інших випадках – відмовитися. Врешті-решт, розслідування не встановило змови між передвиборчою кампанією та російським урядом щодо втручання у вибори».

 1. Під час звільнення Комі, прес-секретар Білого дому Сара Сандерс заявила журналістам, що агенти ФБР повідомили адміністрації про те, що вони незадоволені керівництвом Комі. Пізніше вона розповіла слідчим, що це не так:

У листі президента про звільнення Комі зазначалося, що мораль ФБР перебуває на найнижчому рівні, і Сандерс повідомила пресу про те, що Білий Дім отримав «незліченні» скарги агентів ФБР про втрату довіру до Комі. Проте, жодних доказів цього слідство не виявило. Президент сказав Комі під час їхньої вечері 27 січня, що «працівники ФБР дійсно люблять його». Не має жодних доказів того, що перш ніж вирішити звільнити Комі, президент почув щось інше, і Сандерс визнала слідчим, що її коментарі не були засновані на чомусь конкретному.

 1. Навесні 2016 року Джордж Пападопулос поінформував своїх колег, включаючи Міллера, Манафорта, Корі Левандовського та Сема Кловіса, про можливість організувати зустрічі у Москві. Спеціальний адвокат пише:

«27 квітня 2016 року Пападопулос написав Міллеру другий лист про те, що «з Москви надходили цікаві повідомлення про поїздку». У той же день Пападопулос послав аналогічний лист менеджеру кампанії Корі Левандовському, зазначаючи, що він «отримав багато дзвінків за останній місяць щодо того, що Путін хоче прийняти Трампа та його команду, коли настане відповідний час»… 4 травня 2016 року він переслав Левандовському лист від Івана Тимофєєва щодо зустрічі у Москві, запитуючи у Левандовського, чи «слід просунути це питання». Наступного дня Левандовський переслав листа Тимофєєва Сему Кловісу, додавши до електронного листа тему: «Оновлення щодо Росії». Він включив те саме повідомлення до листа Пола Манафорта від 21 травня 2016 року під темою «Запит з Росії щодо зустрічі з паном Трампом».

 1. Попри те, що команда Мюллера не довела те, що Трамп наказав своєму колишньому адвокату Майклу Коену збрехати Конгресу, у звіті наведено тісні зв’язки між юридичною командою Коена та передвиборчою кампанією Трампа.

У лютому 2018 року, після того як Коен опублікував заяву про те, що він використав свої власні кошти, щоб виплатити $ 130,000 порнозірці Стормі Деніелс, та не отримав від президента ніякого відшкодування цих коштів, персональний адвокат Трампа відправив Коену повідомлення: «Клієнт дякує за те, що ви робите». У серпні 2017 року, коли Коен давав свідчення Конгресу про угоду про будівництво Трамп-тайер у Москві, він щодня спілкувався з особистими адвокатами Трампа.

Коен розповів, що персональний адвокат президента радив йому під час дачі показань не вдаватися у деталі, та вважав, що справа незабаром має завершитися. Коен пригадав, що персональний адвокат президента сказав, що «його клієнт» високо цінує Коена і що йому не варто перечити президентові.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-02 03:31 :35