Новини » Політика 18 квітня, 2019, 10:17
Порошенко чи Зеленський: На кого ставлять націоналісти?
Колона Маршу Слави Героїв у Києві. Фото: rbc.ua
Колона Маршу Слави Героїв у Києві. Фото: rbc.ua

Українці на порозі другого туру виборів Президента. Чимало відомих, авторитетних людей заявляють про ймовірні серйозні загрози не тільки щодо курсу розвитку України, а й щодо її державності. Застерігають про ризики того, що наступний керівник держави, швидше за все, так і не стане лідером нації. Здавалось би: хто як не націоналісти мають відчувати, де ворог, звідки можливі загрози для української України? Натомість у рядах українських патріотів немає одностайності. Дрібні партії, які не мають парламентської перспективи, висловилися у підтримку Порошенка, а більші, з амбіціями потрапити до Верховної Ради – «мочать» чинного гаранта або ж зачаїлися. Чому?

Кореспондент IA ZIK проаналізувала позицію та аргументи націоналістичних партій щодо другого туру виборів Президента України.

Дрібні партії підтримали Порошенка

Як відомо, єдності у націоналістичному таборі бракує давно. Не стали винятком і ці президентські вибори. Націоналісти не змогли об’єднатися й висунути єдиного кандидата. ВО «Свобода» (лідер – Олег Тягнибок), «Правий Сектор» (голова – Андрій Тарасенко), Організація українських націоналістів (голова – Богдан Червак), Конгрес українських націоналістів (голова – Степан Брацюнь) та «С14» (лідер руху – Євген Карась) підтримали єдиного кандидата в президенти, екс-віце-спікера Руслана Кошулинського. Натомість «Національний корпус» висунув в президенти свого лідера Андрія Білецького, який згодом зійшов з дистанції. Руслан Кошулинський за підсумками першого туру набрав 1,62% голосів. За даними соціології, на сьогодні шанси націоналістичних сил потрапити в парламент залишаються примарними.

Перед другим туром президентських виборів частина дрібних націоналістичних партій відкрито заявила про підтримку чинного Президента Петра Порошенка. Відповідну заяву оприлюднила партія УНА-УНСО. Лідер ОУН Богдан Червак заявив, що націоналісти (маючи на увазі свою партію) за жодних обставин не підтримають Володимира Зеленського у другому турі.

Представники патріотичних організацій для протидії реваншу створили ініціативу #Захисти_Україну.

«Володимир Зеленський, що має великі шанси на перемогу в другому турі президентських виборів, є цілком зручною фігурою для тих, хто хоче повернути російський порядок денний в країні», – вважають учасники ініціативи. Вони поширили відповідну заяву, в який закликали український народ об’єднатися для відсічі російській агресії, захисту здобутків Революції Гідності, зовнішньополітичного курсу, державності.

Звернення підписали: Юрій Шухевич, народний депутат, син командувача УПА Романа Шухевича, Стефан Романів, голова проводу ОУН (бандерівців), Дмитро Ярош, народний депутат, Микола Величкович, народний депутат, Самооборона Майдану, Андрій Левус, народний депутат, голова Проводу вільних людей, Ігор Мазур, керівник УНА-УНСО, Андрій Тарасенко, Правий сектор, Богдан Червак, голова проводу ОУН, Степан Брацюнь, голова КУН, Сергій Квіт, доктор наук, професор, Володимир В’ятрович, історик, учасник Революції Гідності та низка громадських активістів.

Найважливішими на порядку денному держави підписанти називають:

  1. Відсіч російській агресії та повернення окупованих територій Донбасу і Криму;
  2. Інтеграція в ЄС та НАТО;
  3. Зміцнення армії та сектору національної безпеки і оборони;
  4. Захист українського інформаційного простору від російського вторгнення;
  5. Підтримка та розвиток української мови;
  6. Розбудова незалежної Православної церкви України;
  7. Утвердження енергетичної незалежності;
  8. Реальна економічна деокупація України.

«Однак цього не відбудеться при Зеленському!», – цитує звернення нардеп Андрій Левус у Фейсбуці.

Як відомо, у штабі кандидата Зеленського деякі принципові для націоналістів питання, як от законопроект про українську мову, пропонують винести «за дужки».

Екс-керівник Правого сектору, нардеп Дмитро Ярош у коментарі журналістам висловився щодо лідера нинішніх президентських перегонів Володимира Зеленського, наголосивши, що від цього кандидата «потрібно більше конкретики». «Немає чіткого розуміння, і це тривожить… Головне, щоб він ішов українським державницьким шляхом. Інакше – будуть проблеми», – застеріг Д.Ярош.

Позиція Нацкорпусу

Лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький у розмові із кореспондентом IA ZIK озвучив позицію своєї партії щодо другого туру виборів, при цьому назвавши колег по націоналістичному табору (які підтримали Порошенка) «мертвими структурами, назви яких, у принципі, можна тільки на могильних плитах прочитати» і яким «нічого не залишається, як сидіти на зарплатні в Адміністрації Президента».

«Наша позиція проста: з одного боку, ми повністю не підтримуємо жодного із кандидатів, тому що не бачимо серед них людей достойних, тим більше тих, які будуть відстоювати національну ідею, – повідомив А.Білецький. – З іншого боку, Порошенко повністю поховав моральне право на переобрання справою «свинарчуків», а точніше абсолютною бездіяльністю і покриванням своїх безпосередніх подільників по корупції на армії, на крові солдатів. Тому як фронтовик, як людина, яка представляє партію, у якій дуже велика кількість фронтовиків, безумовно, ми виступаємо проти цієї людини. Хоча ні я особисто, ні більшість членів і прихильників «Національного корпусу» голосувати за Зеленського навряд чи будуть».

У передвиборчий період «Національний корпус» повністю зосередився на критиці та акціях проти чинного президента, а кандидата Зеленського – не критикує… Нема за що?

«Мені було б начхати і на Порошенка, і на Зеленського, – пояснює А.Білецький. Але Зеленський просто не встиг нічого вкрасти в армії, тому мені нема за що його критикувати. Я не дивлюся «Квартал 95», мені навряд чи він подобається як артист, але критикувати його я не можу. Зеленського як політика я не знаю».

На сьогодні А.Білецький не бачить загрози реваншу проросійських сил.

«Зараз ми повинні дати по руках Порошенку, щоб було неповадно Зеленському чи будь-кому іншому. Якщо Зеленський спробує хоча б на півградуса повернути курс до Росії, думаю, його змете один Київ, навіть без решти України, за одну добу. Тому я цього не боюся. Нам всім не варто боятися реваншу колишніх регіоналів, тому що у нас в АП сидить зі штандартом і булавою міністр уряду Януковича. Говорити про те, що люди Януковича повертаються нема сенсу, тому що вони з 2014 року чудово почувалися у Києві і сиділи в тому числі в АП. Тому нема сенсу казати, що тут повертаюся регіонали, а там не повертаються. Давайте подивимось, скільки у Народному фронті, у БПП колишніх регіоналів, в обласних радах від правлячої коаліції», – аргументує лідер «Національного корпусу».

На запитання, кого вважає меншим злом, А.Білецький відповідає: «Я не хочу мірятися тактикою меншого чи більшого зла. Знаю, що Порошенко – корупціонер і злодій, і що така людина жодним чином не може бути президентом. Нічого не знаю про Зеленського, тому не збираюся ні підтримувати його, ні за нього агітувати». Акції про «свинарчуків», запевняє він, не мають виборчого виміру: «Якщо Зеленський стане президентом, ми будемо тиснути на нього, щоб сиділи свинарчуки та всі інші, хто проходить у цій справі».

На запитання про те, чи не ображає націоналістів те, що лідер президентських перегонів не знає досконало української мови і не спілкується нею публічно, А.Білецький відповів: «Думаю, що це погано. Якщо ця людина стане президентом, її завдання як чиновника у найкоротший термін вивчити українську повноцінно і спілкуватися українською».

Позиція «Свободи»

Партія ВО «Свобода», яка вже має парламентський досвід, вирішила відмовчатися. Жоден із очільників партії, зокрема, екс-кандидат у президенти Руслан Кошулинський публічно не озвучили свою позицію щодо другого туру виборів. Не вдалося поспілкуватися з Р.Кошулинським і кореспонденту IA ZIK. У розмові по телефону він у коментарі не відмовив, але пояснив, що йому незручно розмовляти – попросив зателефонувати пізніше, однак більше слухавки не брав.

Після першого туру прес-служба партії оприлюднила заяву, у якій не йдеться про підтримку чи не підтримку когось із кандидатів, що вийшли у другий тур.

«Ми голосів не купували, тому ми не збираємося ними торгувати в другому турі. Ні за посади, ні за лояльність майбутньої влади, якою б вона не була», – йдеться у заяві.

«Після виборів, незалежно від їхнього результату, виклики, які стоять перед українцями, нікуди не зникнуть: потрібно буде долати реванш екс-регіоналів, боротися проти олігархічної системи та протистояти у війні, яку проти України веде Москва», – вважають у «Свободі».

Чому так?

Політолог Ігор Танчин пояснює: така поведінка націоналістичних партій свідчить про їх старт і певні розрахунки на майбутні парламентські вибори.

«Насправді щодо виборів президента вже все зрозуміло й можемо прогнозувати, хто переможе. Усі, включно з Порошенком, зараз вже задумалися над парламентськими виборами, – коментує І.Танчин для IA ZIK. – А на парламентських виборах є один простий закон – головним противником є не той, хто найдальше від тебе в ідеологічному спектрі, а той, хто найближче. Тому що вони борються за той самий електорат. Цим і пояснюється те, що націоналістичні організації, які бачать свою перспективу в парламенті і сподіваються туди пройти – для них головним противником є не Бойко, не Медведчук, бо їхній електорат не перетинається. А їхній електорат той самий, на який претендує Порошенко. Тому їм треба так себе повести, щоб зменшити шанси Порошенка на електоральному полі».

Чи зростуть шанси націоналістів відродитися як фенікс з попелу у разі приходу до влади В.Зеленського , І.Танчин коментує:

«Чи хочуть націоналісти, щоб до влади прийшли проросійські реваншистські сили? Я щиро сподіваюся, що кожен із них не хоче цього і його совість проти цього протестує. Інша річ – як це позначиться на їхніх електоральних перспективах? А на їх електоральних перспективах це відобразиться позитивно. Щоправда, у кожного по-різному, вони між собою будуть з’ясовувати стосунки. Сегмент електорату, який визначиться у бік націоналістичних, патріотичних ідей, вірогідно, збільшиться. Згадайте 2010 рік – націоналістична партія «Свобода» отримала несподівано для багатьох дуже високий результат і пройшла у парламент як одна із сильних фракцій. На фоні Януковича, на фоні реваншу електорат хитнувся в інший бік і вирішив підтримати тих, хто зуміє рішуче дати відсіч, кого важче буде переманити на свій бік. Янукович когось залякав, а переважно перекупив і таким чином узурпував владу. По-людськи вони, напевно, тривожаться. Але якщо розцінювати чисто прагматично і з електоральної точки зору, вони не можуть не розуміти, що шматок електорату, який хитнеться у їх бік, очевидно, буде більшим, ніж за інших обставин».

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-21 18:52 :10