«Блакитні шоломи» – це лише частина плану миротворчої місії на Донбасі, – Гримчак

ZIK

Наразі Україна має конкретні пропозиції і погодження більше 40 країн, які готові виділити військові і поліцейські місії на Донбас. Є також можливість і попередні домовленості про фінансування місій. Але йдеться про значні кошти, яких сьогодні в бюджеті ООН немає. Тому у червні 2019 року має відбутись зустріч Нормандської четвірки, де обговорюватимуть важливі питання щодо миротворчої місії, а ближче до осені можна буде очікувати і на рішення Організації об’єднаних націй.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» телеканалу ZIK говорив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак.

«Пропозицію ввести «блакитні шоломи» було вперше озвучено у 2015 році. Вона не знайшла підтримки, але всі ці роки розроблялися механізми щодо бачення цієї теми. На сьогоднішній день «блакитні шоломи» – це лише частина плану по миротворчій місії», –  сказав Гримчак.

Адже, за його словами, пропонується введення не просто миротворчої військової місії, яка повинна стати на кордоні між Росією і Україною. Мова також йде про налагодження інфраструктури на місцях.

«В містах повинна працювати поліцейська місія, яка має забезпечити правопорядок на території. Бо те, що, умовно кажучи, є місцева влада, то це тимчасова чи перехідна адміністрація, яка повинна забезпечити функціонування життєдіяльності цієї території і людей, які там проживають. І тільки після того, як це все відбудеться, почнеться повернення правоохоронних органів України, ЗМІ і не лише у міста», – розповів він.

Далі він наголосив, що треба буде провести вибори до місцевих органів влади. Адже саме такий план розписаний і, навіть, вже більш-менш зрозуміло, скільки треба військових, поліцейської місії, адміністративних працівників.

«Розмова йшла про 25-30 тисяч військовослужбовців та п’ять тисяч поліцейських. І ситуація з цією перехідною адміністрацією і місіями повинна вирішуватись таким чином, що спочатку Рада безпеки ООН ухвалює принципове рішення про те, що буде відбуватись. Після цього Генеральний секретар ООН повинен направити місію експертів, які мають зробити ці розрахунки», – зазначив Гримчак.

Влада розуміє і справді хоче, щоб це сталося швидше, адже там живуть українці. Тому він зазначив, що є конкретні пропозиції і погодження більше, ніж 40 країн, які готові виділити військові і поліцейські місії. А також є можливість і попередні домовленості про їх фінансування, хоча із деякими нюанси.

«Йдеться про значні кошти, яких сьогодні в бюджеті ООН немає, а миротворчі місії у всьому світі, фактично, фінансують США, Франція, Велика Британія та Німеччина. І з ними є домовленість про те, що вони будуть брати участь. Є навіть розуміння того, що РФ заперечуватиме, зокрема, щоб у місії не було представників НАТО. Але у нас є великі сумніви з приводу Білорусі і ще ряду країн, які пов’язані з РФ договорами оборонного характеру», – прокоментував Гримчак.

Тому він зауважив, що на сьогоднішній день, якщо Російська Федерація не погодиться на введення миротворчої адміністрації і миротворчих сил на тих умовах, які розроблялися постійними членами Ради безпеки ООН за участі України, буде підготовлено надзвичайний пакет економічних санкцій для країни-агресора.

«Я думаю, що все, що останнім часом відбувається, пов’язано із можливими санкціями. Фактично, це буде ультиматум на тему або ми робимо, як у східній Славонії, де була миротворча місія, або розуміємо, що РФ є стовідсотково країною-агресором і буде покарана. Тому очікуємо, що у червні 2019 року має відбутись зустріч Нормандської четвірки, де все це буде озвучено. А ближче до осені буде і рішення ООН», – додав він.

Нагадаємо, Україна здійснить добровільні внески до бюджетів ООН, органів і спеціалізованих установ системи ООН, інших міжнародних організацій та конвенційних органів на загальну суму 80 тисяч доларів США.

Loading...