Новини » Економіка 17 квітня, 2019, 9:55
Вибори і економіка: експерт спрогнозував, що принесе перемога кожного з кандидатів
Фото: НБУ/Flickr
Фото: НБУ/Flickr

Вибори – це не лише великий політичний струс для країни, а й великий виклик для економіки. Адже зрозуміло, що зміни, більшою чи меншою мірою, будуть, але які саме зміни – багато в чому залежить від результатів цих виборів. Чи буде стабільною економіка, чи втримається курс гривні і чи продовжаться реформи? Економіст Борис Кушнірук на прохання ІА ZIK змоделював ситуацію, що буде в разі перемоги кожного із кандидатів

Якщо виграє Порошенко

Ми будемо мати більш-менш сталий розвиток. Він не буде карколомним, принаймні, у найближчі два-три роки, тому що світ з великою ймовірністю зануриться у нову хвилю глобальної кризи. І тут потрібно буде просто встояти. Тобто важливо, щоб при падінні цін на сировинних ринках була можливість для України забезпечити проходження цього періоду, принаймні, без жорсткого падіння. Тому якогось надмірного зростання не буде, але є сподівання, що ми зможемо пройти цей шлях у більш-менш спокійному режимі. До того ж можна очікувати, що Україна отримає від МВФ наступний транш кредитної позики і ми зможемо виконувати свої зовнішні зобов’язання

Якщо переможе Зеленський

Цей варіант менш оптимістичний, оскільки тоді країна не зможе отримати наступного траншу. При чому тут питання не в Зеленському, а в тому, що меморандумі з МВФ підписував Президент Порошенко. І для того, щоб дати Україні наступний транш, необхідно буде з новим Президентом провести переговори й отримати його чітку позицію. Не кажучи вже про можливий сценарій дострокового розпуску парламенту, про який чомусь марять у Зеленського. Але якщо це станеться, то тоді тим більше ніякого кредиту до завершення всіх виборчих справ і до формування бюджету на наступний рік точно не буде. Тобто тоді це відкладається до весни наступного року з відповідним тиском на курс національної валюти

Курс гривні

Тиск на курс буде доволі суттєвим, тому що насправді зовсім не зрозуміло, за рахунок чого закривати зобов’язання поточного року і наступного.

МВФ не покриє нам усі потреби, але співпраця з Фондом дає, в тому числі, гарантію для інвесторів, що Україна перебуває у прогнозованому розвитку і з Україною можна співпрацювати. Таким чином, гарантовано буде ситуація невизначеності. І тут справа навіть не доходності, яка скакне дуже суттєво, а просто в тому, що ніхто не захоче давати гроші, бо надто великі ризики.

Тому можна очікувати, що в разі перемоги Зеленського тиск на курс національної валюти буде дуже суттєвим. Я не даю прогнозів, яким він може бути в цьому випадку, бо коли починається паніка, то тоді вже працює фактор очікувань людей і інколи курс задирається дуже суттєво, навіть попри те, що немає для цього підстав. Але те, що такий тиск буде, це гарантовано.

Хаос у парламенті і доля реформ

Зеленський через відсутність знань і політичного досвіду не зможе потім бути модератором будь-яких процесів у Верховній Раді. Президент не вирішує долю парламенту, але саме Президент є тією особою, яка намагається забезпечити домовленості сторін у Верховній Раді. А як це зробити, якщо відомо, що його всерйоз ніхто не сприймає? Адже людину, яка не має ані знань, ані досвіду, ніхто із політичних гравців серйозно не розглядає, а посада Президента сама по собі таких гарантій не дає.

Виходячи з цих міркувань, є велика ймовірність, що ми зануримось спочатку в процес економічних проблем, пов’язаних з курсом гривні і т. д., а потім і доволі глибокої політичної кризи.

Якісь реформи можна буде спробувати проводити, але потрібно подивитись, який буде склад нової Верховної Ради. Якщо, умовно кажучи, у парламенті буде більшість, спроможна голосувати за ті чи інші реформи, наприклад, за податок на виведений капітал, за земельну реформу, то тоді це можливо. Президент мав би забезпечувати переговорний процес і формувати відповідну більшість. Якщо Президентом буде Зеленський, то почнеться зона хаосу. І президентська сторона буде ще однією стороною цього хаосу, тому що ніхто з нею рахуватися не буде, але при нагоді вона зможе заважати.

Згадаймо історію відносин Президента Ющенка, який не мав впливу на Верховну Раду, й уряду Тимошенко. Інша справа, що тоді сама Тимошенко формувала величезну зону хаосу своєю некомпетентністю і корумпованістю, але те, що вони йшли з Президентом у різнобій і це ще більше створювало проблем, це факт. Тому тут, скоріше за все, ми побачимо приблизно те саме.

Чи повернуть Коломойському «Приватбанк»?

Як такий «Приватбанк» Коломойському вже не потрібен, тому що всі роки цей банк був для цього інструментом, за допомогою якого він просто висмоктував гроші з ринку, збираючи депозити і вкладаючи у власні проекти. Тоді велика стурбованість того ж МВФ щодо «Приватбанку» полягала саме в тому, що там обслуговувалась більше як третина громадян України і це створювало величезний тиск Фактично Коломойський отримував можливість шантажувати державу: або ви мені ще дасте грошей, або я банкрутую банк, зупиняю його роботу і мільйони людей вийдуть на вулицю. Тому в цьому контексті навряд чи хтось наважиться потім так безтурботно тримати гроші у «Приватбанку». І враховуючи це, цей банк як такий уже перестав бути для Коломойського цікавим.

Його може більше цікавити спроба взяти під контроль якийсь із державних банків і таким чином мати можливість реалізовувати свої плани, в тому числі стосовно видачі кредитів пов’язаним із ним компаніям без жодної відповідальності. Тому коли він каже про 2 млрд дол., які він начебто втратив як власник, то при цьому не хоче повертати щонайменше ті 5 млрд дол., які вклала держава в цей банк.

Зрозуміло, що для цього йому не Зеленський як такий потрібен, а просто потрібно, щоб були призначені на певні посади люди, які йому потім підіграють у судах. Справа в тому, що суд не є органом, який вирішує щось замість держави. Він лише є арбітром між, умовно кажучи, державою, і людиною, яка подає певний позов. А уявіть собі, що дві сторони у судовому процесі грають в одні ворота. Безперечно, суд ухвалить те рішення, яке влаштовуватиме ці сторони, і це буде точно не в інтересах держави.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Читайте більше новин на тему: вибори 2019: другий тур

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-23 12:55 :31