Глобальне танення льодовиків загрожує радіоактивним забрудненням, – вчені

Танення льодовиків в Антарктиці. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Міжнародна група вчених стверджує, що великі обсяги радіоактивних частинок, які залишилися від випробувань ядерної зброї, можуть вивільнитися з льодовиків, що швидко тануть.

Не так давно в журналі Nature з’явилися нові дані про швидкість танення льодовиків. Автори проаналізували стан близько 19 тисяч льодовиків світу і показали, що тануть вони ще швидше, ніж вважалося раніше. За період з 1961 до 2016 року глобальна маса льодів скоротилася на 10,6 трильйонів тонн, і сьогодні вони втрачають по 335 мільйонів тонн щорічно. Ці процеси можуть призвести до важких і навіть небезпечних наслідків.

Вчений географ з Плімутського університету Керолайн Клейсон виступила у Відні, на щорічній зустрічі Європейського союзу наук про Землю (EGU) із вражаючою доповіддю пише Naked-science.

Вчені обстежили льодовики різних регіонів – Альп, Кавказу, канадської Британської Колумбії, Антарктиди і Арктики (в Гренландії, Ісландії та на острові Шпіцберген). Автори шукали радіоактивні частинки – дрібний пил, який постійно осідає на поверхню криги і зберігається там. Радіонукліди були виявлені в 17 ділянках – в кількості, в десять разів, яка перевищує їх звичний вміст. За словами вчених, ці льоди виявилися одними з найбільш забруднених радіацією місць на планеті, крім обмежених зон важкого зараження.

Очевидно, що забруднення пов’язане з численними випробуваннями і вибухами, які проводилися аж до 1960-х, а також з низкою масштабних катастроф, включаючи Чорнобиль і Фукусіму. Вивільняючись при таненні, радіонукліди здатні потрапляти в організми живих істот; так, особливо небезпечний америцій-241, який легко розчиняється у воді і з нею може входити в харчовий ланцюжок – аж до людини.

Нагадаємо, Світовий океан змінить колір через глобальне потепління.

Loading...