live

Чи залежить економічне зростання від чисельності населення?

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
загрузка...
загрузка...

Нові дослідження свідчать про те, що у довгостроковій перспективі чисельність населення є великою перевагою.

Століття до промислової революції густонаселені країни Азії зробили цей континент світовим центром економічної ваги. Індустріалізація у Європі та Північній Америці у XIX ст. позбавила його домінування. Проте зараз, колективна економічна міць азіатських країн, свідчить про те, що на до 2020 року на їх частку припаде більш як половина світового виробництва. Чи був період домінування Заходу аномалією? Це питання розглядається у статті видання Economist.

Зрозуміло, що країни з більшим населенням можуть мати довгострокові економічні переваги. Зрештою, люди є двигуном економічного зростання. У світі без великої міжнародної торгівлі густонаселені країни пропонують найбільші ринки, і порівняно більше можливостей для збільшення виробництва. Важко спроектувати темпи економічного зростання навіть на дуже короткий час; на століття – неможливо. Проте, існують й гірші стратегії, ніж робити ставки на країни з більшою кількістю людей, зазначає видання Economist.

Клаус Десмет з Південного методистського університету, США, Давід Криштян Наджі з CREIІ, Іспанія, та Естебан Россі-Гансберг з Принстонського університету, США, побудували модель, яка демонструє зв’язок між економічними показниками та чисельністю населення, та його вплив на країни через сотні років. Вчені вважають, що довгостроковий ріст економіки зумовлений покращенням технологій. І більш густонаселені країни повинні впроваджувати більше інновацій, ніж менші.

Проте, велику роль відіграє міграція. Зараз найбагатші країни світу не є найбільш густонаселеними. Якщо міграція була б простішою, то люди б переселялися з густонаселених, проте бідних країн, до малонаселених, але багатих. Оскільки міграція збільшує кількість населення багатих країн, їм гарантоване довгострокове панування через зв’язок, що існує між чисельністю населення та інноваціями.

Проте, якщо міграція незначна, то густонаселені, але бідні країни, інноваційно перевершать маленькі, проте заможні країни, й зміцнять економічно свої позиції. Цей процес не є швидким; автори вважають, що конвергенція займає близько 400 років. На практиці, багаті країни, як правило, стримують значну міграцію з бідних. Це може змінитися, проте, якщо припустити, що все залишиться незмінним, то, за прогнозами, через півтисячоліття, країни Азії та Африки на південь від Сахари стануть великими рушійними силами прогресу.

Однак, різне може трапитися. Тисячоліття тому реальний обсяг виробництва на людину був значно вищим у Китаї, ніж у Великобританії. Ніхто й уявити не міг, що Європа поведе світ крізь найбільш трансформаційну економічну епоху в історії. Через дуже багато років найбідніші країни світу можуть стати найбагатшими навіть, якщо це й зараз видається безглуздим.

Важливо зазначити, що нещодавнє зростання в Азії, швидше за все, відбулося на хвилі глобалізації, що сприяла передачі технологічних ноу-хау. Відкритість до обміну товарами та ідеями або до імміграції є змінним параметром, який залежить від людських уподобань. Дослідники вважають, що усунення всіх бар’єрів на шляху міграції призведе до посилення глобального добробуту втричі.

Звичайно, макро-змінні, такі як населення або ВВП, відіграватимуть значну роль у наступні століття, проте, саме людські рішення визначатимуть, які країни та люди отримають змогу збагатитися. Населення відіграє значення у тій мірі, у якій відіграють значення кордони. Можливо, за півтисячоліття вони і досі відіграватимуть таку ж роль.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...