Новини » Економіка 16 квітня, 2019, 9:35
Ростислав Мельник: На опаленні можна економити до 40% без великих капіталовкладень
Ростислав Мельник
Ростислав Мельник

За вікном +15, а батареї шкварять як у лютий мороз, – ситуація знайома багатьом. І хоч у світі випускати тепло крізь розчинені вікна – розкіш, більшість українців, що мешкають в старих будинках, не маючи змоги самостійно регулювати подачу тепла до своїх квартир, приречені на захмарні платіжки. Але спосіб економити є. Аби вивести цю технологію на ринок, будівельна компанія РІЕЛ оголосила конкурс і встановить нову систему у 12 львівських будинках. Як працює технологія, що дає змогу економити до 40% та чи буде вона доступною усім – розповів президент будівельної корпорації РІЕЛ Ростислав Мельник.

Пане Ростиславе, ви будівельник, дали старт програмі енгергоефективності в старих будинках, розкажіть, як виникла ідея.

– Первинно ми шукали конкурентну перевагу перед іншими забудовниками. Ще років сім назад, перебуваючи в США, я побачив, як там використовують тепло. Там трохи інший механізм нагрівання приміщення, оскільки в них немає газу підведеного до кожного будинку, як правило, 80% всього опалення на солярі чи мазуті. Відповідно, американці нагрівають свої помешкання повітроводами, а не батареями. Але в опаленні все дуже просто: людина прокидається о 6.45 ранку, відповідно о 6.30 вмикається опалення і за 15 хвилин в помешканні комфортна температура. Як тільки господар о 8 ранку закрив двері квартири – опалення вимкнулося. А за 15 хвилин до того, як він повертається додому, опалення вмикається. В такий спосіб, коли людина вдома, вона перебуває в комфортній температурі, як тільки йде з хати – температура знижується. Ніхто не гріє стіни. Європейці також років 15 живуть за такою технологією. Розрахунки показали, що пониження температури всього на один градус дорівнює економії 5%. Тобто якщо ви понизите температуру протягом доби на п’ять градусів, то будете мати 25% економії. Ми почали думати, як ці цифри можна застосувати на практиці. Європейські технології вже розроблені, але вони дуже дорогі. Нам вмонтувати їх в кожну квартири було проблемно, бо це суттєво здорожувало вартість квадратного метра. Ми почали шукати, як це можна зробити в інший спосіб, і знайшли партнерів в Запоріжжі – молодих талановитих айтішників, які багато років працюють з іноземними компаніями, і вони для нас розробили цю технологію.

– Тобто це абсолютно ваша технологія?

– Ми є замовниками. Розробники – українська компанія з Запоріжжя. Повний цикл виробництва технології також відбувається не в Китаї чи де-інде, а в Україні.

– Розкажіть про саму систему. Як вона працює та як з її допомогою можна економити?

– Технологія надзвичайно проста. В квартирі встановлюють спеціальний комутатор, який має маленький блок для програмного забезпечення і приймає дані з будь-якого девайса, який має блютуз. Параметри опалення можна так само встановлювати просто на моніторі управління, в якому запрограмовується час і інтенсивність подачі опалення. На вхідній трубі з опаленням встановлюють електричний кран, на який надходить сигнал з комутатора, і кран перекриває гарячу воду повністю чи частково, а у певний час відновлює подачу. Додатково до цієї системи ставиться термодатчик, який заміряє температуру в кімнаті. Технологія проста і дуже дешева.

– Тобто регулює температуру в помешканні програма?

– Так. Мало того, в цій системі ти собі їдеш і бачиш показника свого лічильника: як працює, скільки споживає, скільки це грошей. Все під контролем, все зрозуміло, все в твоєму девайсі, не потрібно чекати ніяких платіжок.

– Скільки така технологія дасть змогу економити?

– Якщо говорити про середньостатистичну сім’ю, яка, умовно кажучи, о 8 ранку йде на роботу і о 7 вечора повертається додому, вночі треба спати при температурі десь 17 градусів, а не 25, як це часто є у нас, відповідно, вночі температуру треба знижувати, в вдень взагалі вимикати опалення, в такому випадку можна економити до 40% вартості опалення. Дуже класна річ. Вже потім на базі цієї технології ми почали розробляти додаткові системи. Наприклад, оповіщення власника квартири про затоплення. Для цього встановлюють датчики на підлогу, і натисканням однієї кнопки в телефоні можна перекрити клапан подачі води. Господар також одразу дізнається, якщо спрацюють датчики систем безпеки. Тобто вже на базі цього комутатора можна ставити багато корисних додатків.

Ми цю технологію розробили для впровадження у своїх нових об’єктах. А коли відбулося суттєве зростання тарифів, зрозуміли, що цієї технології потребує і старий житловий фонд. Люди не повинні бачити такі цифри в квитанціях. Тому команда РІЕЛ адаптувала технології до старих будинків і вирішила власним коштом встановити енергоощадні системи в будинках, які дозволять зекономити на опаленні до 40%.

– Скільки коштує така система і чи буде вона доступна усім?

– До 200 доларів на квартиру. Тобто, за один опалювальний сезон така система окупиться. Згодом ми зробимо її доступною для всіх. Будуть створені сервісні центри. Почнем зі Львова, і кожен, хто захоче, зможе собі її встановити.

– Розкажіть, що пропонує соціальна програма «Ваш енергоефективний Дім від РІЕЛ» для старих будинків?

– В старому житловому фонді ми зіткнулися з тим, що є дві системі подачі опалення: горизонтальна, як в нових будинках, для такої системи наша технологія підходить найкраще, бо можна встановити поквартирне регулювання подачі тепла. Але є будинки з вертикальною системою подачі опалення – тепло йде по стояках, в такому випадку датчик, який буде регулювати подачу опалення, встановлюватимемо на вході в будинок. Це трохи слабша система регулювання, бо в кожній кімнаті вже не вийде встановити необхідну температуру, але побудинково це можна робити. Якщо правильно користуватися цією системою, то оплати платежів з міських мереж будуть менші, ніж платежі при індивідуальному опаленні.

В рамках нашої благодійної ініціативи ми оголосили конкурс на безкоштовне встановлення систем енергозбереження у 12 будинках. Поки що ми стартуємо з двох районів Львова – Залізничного та Шевченківського. Умови конкурсу зробили максимально простими. Кожен мешканець може зайти на сайт http://energodim.riel.ua та проголосувати за свій будинок. Потім голова ОСББ або керівник іншої форми управління будинком має зібрати письмові згоди від мешканців свого будинку та зареєструвати свій будинок у конкурсі шляхом повідомлення на електронну адресу, вказану на нашому порталі. Ми вирішили продовжити строк подачі заявок на конкурс через великий інтерес мешканців до 12 травня. Результати будуть вже в кінці травня. Відтак, у щістьох будинках-переможцях ми змонтуємо поквартирну систему регулювання опалення і ще шість будинків, де неможливо встановити систему для кожної квартири, отримають побудинкове регулювання подачі тепла. А далі будуть інші програми, які охоплять вже більше території міста.

– Які критерії відбору переможців?

– Все дуже просто і чесно. В студії ЗІКу в прямому ефірі шляхом лотереї оберемо переможців. Навіть не ми, а самі учасники будуть витягувати ці номерки. А далі під кожен будинок, бо ж усі різні, треба виготовити проект, узгодити його з теплоенерго, взяти на це дозволи і в наступний опалювальний сезон ці будинки вже увійдуть з новою системою, а по його закінченню подивимося на різницю в платежах.

– Все виглядає дуже просто, то чому такого рішення раніше ніхто не пропонував?

– Бо всі хочуть торгуватися за ціну на газ, замість того щоб, припинити бути марнотратами. Газ завжди матиме ринкову ціну: яка ціна в Європі, така ціна буде і в нас з незначним відхиленням в залежності від транзиту. Нам не можуть продавати дешевше, можуть міняти на щось. Тобто якщо ми не доплатимо, то на чомусь втратимо. Тому треба просто менше його споживати. Якщо б в Україні ця технологія була в всіх домах, ми б не докупляли газу, нам вистачало б власного видобутку.

– Чи могли б таку систему регулювання тепла запроваджувати на загальнодержавному рівні, зважаючи на її порівняно невисоку вартість?

– Це повинно було працювати з покон віків. Наша технологія демонструє, що без особливих капіталовкладень можна економити. Якщо в будинку ще й поміняти вікна, утеплити його, звичайно ефективність буде дуже високою. Кабмін повинен правильно підійти до цього питання. Він повинен підрахувати, скільки треба вкласти грошей і як швидко він їх окупить. Насправді це станеться за два роки, а гроші можна знайти за кордоном, без проблем під це гроші дасть, наприклад, ЄБРР, а встановлювати систему можна зонами. За 10 років це питання можна зняти.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-23 13:31 :07