Новини » Суспільство 15 квітня, 2019, 17:49
Процес передачі грамоти Петра І має кілька етапів, – директорка бібліотеки ім. Вернадського

Повернута в Україну грамота Петра І має бути передана на зберігання до Інституту рукопису Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського.

Про це в коментарі Укрінформу повідомила генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Любов Дубровіна.

«В Україну було повернуто з Німеччини цей унікальний документ – грамоту Петра І від 14 вересня 1708 року на поставлення митрополита Іоасафа Кроковського. У роки Другої світової війни грамота перебувала в рукописному зібранні Бібліотеки Академії наук, зокрема, в зібранні документів Київської митрополії, які входили до рукописної колекції Софійської митрополичої ризниці. Цей факт був встановлений групою німецьких та українських експертів. Ця грамота Петра І опинилася після війни в Тюбінґені, в Інституті східноєвропейської історії та регіональних досліджень Тюбингенського університету ім. Ебергарда Карла (земля Баден-Вюртемберґ, Німеччина). Її історія детально висвітлена у спільній статті німецьких та українських науковців та експертів, причетних до повернення Грамоти: Кур-Корольов К. К. Кухер, Т. Себта, Н. Сінкевич. Трофеї війни: історія вивезеної з Києва грамоти Петра I та німецькі студії Східної Європи до і після 1945 р», – сказала Любов Дубровіна.

Генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського зазначила, що значний внесок у повернення грамоти зробила змішана українсько-німецька комісія з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. Співголовою з української сторони була перший заступник міністра культури України пані Світлана Фоменко, співголовою з німецької сторони був посол з особливих доручень, статс-секретар у відставці Міхаель Янсен.

«13 квітня цей повернутий документ був прийнятий особисто міністром культури Євгеном Нищуком і переданий на тимчасове зберігання до заповідника Софія Київська. Там грамота перебуватиме до моменту офіційної передачі її до Інституту рукопису Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського, де вона має зберігатися разом з колекційним зібранням Софійського монастиря. Хтось уточнює, чи це правда, інші запитують про місце її знаходження і умови перебування. Преса шкодує, що ця подія її якось оминула… Уточнюємо: процес передачі грамоти має кілька етапів, і головний – ще попереду», – підкреслила Дубровіна,

Церемонія передачі Україні грамоти 1708 року, виданої Петром І митрополиту Йоасафу Кроковському щодо поставлення його на Київську митрополію, пройшла 14 березня в архіві Міністерства закордонних справ ФРН.

Артефакт, датований 1708 роком, був втрачений в час Другої Світової війни, а з кінця 50-х знаходився у бібліотеці Інституту східноєвропейської історії та краєзнавства Університету Тюбінгену (федеральна земля Баден-Вюртемберг).

Дослідники зауважують: документ цікавий тим, що в ньому підкреслюється перебування київського митрополита під владою московського патріарха та заборона «відлучатись під благословення й поради вселенських патріархів».

На думку істориків, це підтверджує намагання Москви запобігти намірам утвердити єдину українську православну церкву «під послухом святійшого апостольського трону константинопольського», які були задекларовані у конституції Пилипа Орлика 1710 року, та доводить, що плани повернення Київської митрополії під омофор Константинополя у середовищі київського духівництва початку XVIII ст. були досить поширеними. Той факт, що пізніше, під час публікації цієї грамоти в XIX столітті із тексту «зникла» саме та частина, де Петро І нагадує митрополиту про обіцянку не звертатися до вселенських патріархів, свідчить про спроби замовчати тему перепідпорядкування Київської митрополії Москві, припускають науковці.

Нагадаємо, до України повернули унікальний артефакт – грамоту Петра І, втрачену під час Другої світової війни.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-20 13:58 :50