Музей просто неба – унікальний український скансен

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові. Фото: fotografia.com.ua

В 2019 році Національному музею народної архітектури та побуту України, виповнилося 50 років. Це музей просто неба, що включає в собі архітектурно-ландшафтний комплекс усіх історико-етнографічних регіонів України. Це найбільший в Європі скансен, загальною площею 133,5 га, розташований на південній околиці Києва, у Голосіївському районі.

Процес створення й наповнення музею розтягнувся на довгі роки, протягом яких творцям доводилося долати складнощі не тільки з підбором експонатів, а й з партійними інтригами радянської влади, доби коли музей створювався.

Стратегія і ідея розташування експонатів базується на таких постулатах: збереження і відновлення традиційної архітектури України, популяризація народних промислів і ремесел.

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові

В музеї відображені різноманітні історико-етнографічні регіони України, зокрема Наддніпрянщина, Слобожанщина, Полісся, Поділля, Карпати та Південь України. Експозиція по регіонам, розміщується у відповідно ландшафтно-природних зонах. Крім експозицій та адміністративної частини, в музеї розташоване співоче поле на 10 тис. чоловік, місце для проведення масових заходів.

Окрасою музею є його експонати – традиційні українські хати, водяні та вітряні млини та дерев’яні церкви. Фотографії з млинами Музею просто неба є надзвичайно популярними та пізнаваними, вони є популярним фоном для весільних фотосесій.

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові

Колектив музею народної архітектури та побуту пропонує відвідувачам захоплюючі та пізнавальні екскурсії та майже щотижня проводить різноманітні тематичні івенти, присвячені традиційним святам чи певним історико-культурним регіонам країни, наповнені майстер-класами, виступами музичних колективів та ансамблів. Незаймана природа гарантує широку варіативність відпочинку для відвідувачів, на будь який смак. Комусь стане в пригоді знайомство з традиційними ремеслами та історією чи приголомшливі вело поїздки пагорбами тутешніх «Карпат» та «Буковини». Або ж пікнік на співочому полі та споглядання народної творчості. І це все, в межах столиці з усіма перевагами швидкості та зручності міського транспорту. Адже, зусиллями адміністрації, відвідувачам доступний громадський транспорт до самого входу у скансен. Згідно нашої статистики, кількість відвідувачів музею за останній рік стрімко збільшується. Тільки минулорічного Великодня музей відвідало майже 10 тис. киян та гостей міста.

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові

Проте, так було не завжди. Створений пів сторіччя тому, музей в якому кожна хата і кожен експонат є оригіналом – унікальним об’єктом привезеним з певного історичного регіону, довгий час переживав стагнацію. Адже дотримання такої кількості оригінальних експонатів в належному стані потребує значних ресурсів на автентичні матеріали – сіно, очерет та дерево, а також кваліфікованих спеціалістів – майстрів по роботі з ними. З часом, в результаті неефективного управління та організації праці, коштовні експонати почали псуватися та руйнуватися. Адже, автентичні садиби – це не сучасні будинки зі сталі і бетону, вони потребують якнайменше щорічного косметичного оновлення, навіть у випадку нормального стану експонату. До того ж, подекуди траплялися та трапляються ганебні факти вандалізму чи, щонайстрашніше, випадкового чи умисного підпалу експонатів, в результаті яких втрачаються унікальні об’єкти народної архітектури.

Проте, з впевненістю можна сказати, що музей пережив найскладніші часи та знаходиться на стадії реформації та розвитку. За останній рік, новою адміністративною командою, запущено систематичний процес реконструкції та відновлення садиб, відремонтовано та доведено до ладу унікальний водяний млин, що працюватиме в теплий період року. Відбувається оновлення як самих експонатів, так і їх інформаційного забезпечення – стендів та довідникових дощок, поставлена ціль зробити кожен експонат-будинок відкритим, доступним для відвідування та наповненим автентичними знаряддями праці, елементами побуду. На балансі музею знаходиться пожежний автомобіль, знадний оперативно та ефективно реагувати на ймовірні запалення, налагоджена якісна система охорони, а під час крупних масових заходів територія патрулюється кінною поліцією.

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові

Не дивлячись на те, що Музей народної архітектури і побуту пишається своєю автентичною атмосферою та історичністю, він не стоїть осторонь новітніх інформаційних технологій та активно представлений в соціальних мережах – Facebook та Instagram, де кожен може побачити інформацію про майбутні заходи, їх розклад та програму, дізнається новини музею чи просто зацікавиться відвіданням музею, переглянувши приголомшливі краєвиди на фотографіях.

Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові

Ми усвідомлюємо, що в ХХІ столітті недостатньо самих лише друкованих путівників чи усних рекомендації для зацікавлення туристів, а людей цікавлять відгуки та емоції. Тому Музей просто неба представлений на найбільшому туристичному порталі світу – TripAdvisor, де кожна людина, що планує поїздку до Києва, може не тільки прочитати загальну інформацію про Музей, але і ознайомитися з відгуками та фото інших відвідувачів. На сьогодні ми маємо біля 700 позитивних відгуків, від людей з усього світу. Адже Музей просто неба відвідують не тільки кияни, чи українські туристи, а й чимало іноземців, зокрема з Євросоюзу та країн Азії. Він входить в ТОП-5 місць для відвідування Києва, за версією іноземних туристів.

Проте, команда Музею народної архітектури та побуту України має великі амбіції та не збирається зупинятися на досягнутому. Ми будуємо довгострокові плани по покращенню та модернізації музею, реалізовуємо короткострокові якісні проекти з відновлення та реконструкції пам’яток, а також постійно розширюємо, змінюємо та покращуємо програму масових заходів, для досягнення високого рівня повторної відвідуваності скансену. Водночас, ми відкриті до співпраці в усіх доступних сферах та надіємося що підтримка української культури і побуту не лишиться лише у відповідальності Міністерства Культури та об’ємів бюджетного фінансування. Українська бізнес-когорта є строкатою та має достойних представників – вихідців з усіх регіонів України. Тому ми маємо надію, що народна архітектура та творчість стане об’єктом соціальної відповідальності великого бізнесу. Адже допомігши відновити чи взявши під опіку, навіть один експонат, кожен бізнесмен може з гордістю сказати, що він зберігає для сучасників та майбутніх поколінь частинку своєї малої, але такої різної Батьківщини.

Оксана Повякель, в.о. директора Національного музею
народної архітектури та побуту України
Оксана Повякель, в.о. директора Національного музею народної архітектури та побуту України

Оксана Повякель,
в.о. директора Національного музею
народної архітектури та побуту УкраїниРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...