live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

Для чого Америці та світу СОТ?

Штаб-квартира Світової організації торгівлі (СОТ) у Женеві. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Президент Дональд Трамп ніколи не приховував свого презирства до Світової організації торгівлі (СОТ). З моменту вступу на посаду адміністрація Трампа блокувала призначення суддів СОТ, що ставить під загрозу важливу роботу організації щодо рішень у сфері трогівлі. Президент навіть погрожував покинути організацію, якщо вона не «почне працювати».

Проте, у чому саме полягає робота СОТ, чому вона настільки важлива, і чи повинні американці перейматися тим, що США можуть покинути цю структуру? Це аналізує науковець з питань міжнародної торгівлі Стівен Дж. Сільвія у статті виданню International Business Times.

Як людина, котра займається дослідженням міжнародної торгівлі, він вважає, що СОТ відіграє важливе значення та пояснює – чому.

Історія СОТ

Історія СОТ почалася з підписання угоди 15 квітня 1994 року. Створення СОТ стало підсумком 50-річних зусиль, спрямованих на створення та забезпечення багатостороннього торговельного режиму на основі чітких правил.

До Другої світової війни європейські держави ввели жорсткі торговельні обмеження для країн, що не входили до їхніх імперій, що істотно зашкодило американським експортерам. Це також підштовхнуло Японію до війни для створення «східно-азіатської сфери процвітання», та нацистську Німеччину, щоб захопити «простір», тобто васальні території поблизу.

Генеральна угода з тарифів та торгівлі 1948 року, попередник СОТ, була створена з метою уникнення повторення торгівельного краху 1930-х років, що погіршило Велику депресію та перешкодило доступу до ринку. Проте, ця угода застосовувалася лише до торгівлі товарами, а не послугами.

Зусилля, спрямовані на створення більш всеосяжного торговельного договору, зазнавали краху аж до 1990-х років, проте, в кінцевому підсумку, після так званого Уругвайського раунду торгових переговорів, 1 січня 1995 року, було створене СОТ.

Історія успіху

Результат був надзвичайно успішним. Експорт країни у частці світового виробництва збільшився з менш ніж 5% у 1948 році до більш ніж 30% сьогодні.

Це дало змогу країнам зростати швидше та стабільніше, принесло мир та процвітання Європі та Японії.

Члени СОТ, число яких сягнуло 164, погоджуються з чотирма основними принципами організації:

  • Відсутність дискримінації, що означає, що на весь імпорт існує одна й та ж сама тарифна ставку, за винятком певних випадків;
  • Принцип взаємності;
  • Прозорість;
  • Прийняття рішень шляхом консенсусу.

Як це працює?

СОТ сприяє торгівельним переговорам між країнами-членами та допомагає вирішити усі спори, що виникають.

Наступні раунди переговорів дозволили країнам зробити великі кроки до лібералізації торгівлі.

Коли виникають спори, такі як, наприклад, запровадження Трампом тарифів на сталь, неупереджені комісії розглядають їх та дозволяють потерпілим країнам санкціонувати порушників.

Що станеться, якщо США вийдуть зі СОТ?

Якщо США покинуть СОТ, інші країни зможуть вільно запроваджувати тарифи проти них. В такому разі, США втратили б доступ до механізму врегулювання суперечок, що зробить запровадження тарифів єдиною можливою відповіддю.

Це неминуче призвело б до підвищення цін та зменшення пропозиції для споживачів США, підірвало б конкурентоспроможність та прибутковість компаній, що покладаються на імпорт, й сповільнило б економічне зростання.

Відмова від СОТ також підвищила б ризик виникнення насильницьких конфліктів між державами, оскільки зменшила б можливість мирної економічної експансії.

Звичайно, СОТ далеко від досконалості. Її залежність від прийняття консенсусних рішень часом ускладнює прогрес у вирішенні нагальних проблем, а процес вирішення спорів може бути занадто повільним.

Тим не менше, на сьогоднішній день СОТ залишається однією з найцінніших міжнародних організацій і світ без неї стане біднішим та менш мирним.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIKLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...