Новини » Політика 14 квітня, 2019, 12:50
Дебати чи шоу: фахівець з риторики проаналізувала сильні та слабкі сторони кандидатів
ZIK
ZIK

Другий тур виборів увійде в історію як найбільш віртуальний в Україні. Кандидати не влаштовують концертів та мітингів у регіонах, не засипають виборця газетами, майже не воюють на біл-бордах. Діють через телевізор та інтернет, чи не щоденні звернення в соцмережах, неоднозначні ролики в ютубі. Та кульмінацією кампанії мають стати дебати між Порошенком і Зеленським. Щоправда, досі невідомо чи справді Зеленський на них прийде, чи погодиться Порошенко на шоу на стадіоні?

Про це йшлося у програмі новин «Деталі» в ефірі телеканалу ZIK.

Не встигла ЦВК оголосити підсумків першого туру, як Петро Порошенко й Володимир Зеленський розпочали заочні дебати. Дивилися одне на одного через дисплеї телевізора і телефону.

Ця дуель збудила інтерес до кампанії в соцмережах, а на думку політтехнологів зробила революцію в українських виборах! Володимир Зеленський попри уникання преси і незручних запитань, ризикнув використати нові методи.

«Зеленський спілкується через ролики в соцмережах і руйнує регламенти, до яких ми звикли», – каже політтехнолог Сергій Гайда.

Петро Порошенко новаторство оцінив, та активно долучився до процесу. Тепер його штаб активно працює з інтернет аудиторією.

«Порошенко намагається наздогнати Зеленського. Він теж записує ролики, знімає краватку, створює телеграм-канал, каже «гайз»«, – зазначає політтехнолог Сергій Гайда.

Та головною стратегією Президента стала спроба зустрітися з опонентом перед телекамерами. Таке побачення могло відбутися під час здавання аналізів. Але Володимир Зеленський поїхав не на стадіон Олімпійський, а в приватну клініку.

Перша ж онлайн дискусія чинного Президента з візаві відбулася лише цього четверга. Петро Порошенко прибув до студії політичного ток-шоу без попередження, щоби ще раз викликати опонента на дебати. Зеленський відповідав телефоном із Франції. Уся країна стала свідками публічного двобою між претендентами.

Не надто дипломатична дискусія викликала неоднозначну реакцію. Одні виборці й політики засуджували киданя слухавки. Інші неодобрили намагання Президента демонструвати, хто в країні головний.

До слова сутичці в ефірі передував і скандал з роликом в інтернеті, в якому вантажівка збиває Зеленського. У штабі Петра Порошенка від нього відхрестилися. А МВС порушило провадження і шукає авторів антиреклами.

Дебати: бути чи не бути?

У такій атмосфері протистояння штаби кандидатів цього тижня намагалися домовитися й про дебати. У штабі Зеленського наполягають: дискусія має відбутися лише 19-го квітня на стадіоні «Олімпійському». Представники Порошенка певні: тамтешню зустріч варто провести 14 квітня, а 19-го хай кандидати зійдуться ще раз у студії «Суспільного телебачення», як того вимагає законодавство.

«Петру Олексійовичу вигідно провести дебати раніше, щоб потім весь тиждень бити по слабких місцях свого опонента», – пояснює викладачка риторики і ораторського мистецтва Наталія Лозійчук.

Вона переконує: якщо ранні дебати вигідні Президентові чинному, то його опонентові ліпше йти на словесний двобій уже напередодні виборів.

«Якби я була на стороні Зеленського, радила йому дебатувати лише 19-го! Бо тоді політтехнологи не встигнуть розібрати те, що він сказав, по шматочках», – каже викладачка Наталя Лозійчук.

Слабкі місця експерт знаходить в обох кандидатах.

«Петру Порошенку потрібно бути різним! Його агресивна риторика частині виборці підходить. Проте є різні аудиторії – комусь потрібна більш м’яка, добра, інтелігентна розмова», – каже викладачка Наталя Лозійчук.

Викладачка риторики дивує й оцінкою Володимира Зеленського.

«Тембр у Володимира Зеленського – не дуже врівноважений і вигідний. Іноді дивно, як людина, яка багато років була на сцені, не може себе опанувати», – каже Наталя Лозійчук.

На думку Наталі Лозійчук, підготуватися до дебатів за тиждень-два можна лише поверхово. І шляхів лише два: або завчити свої гасла і тексти, або навпаки – завчити слабкі місця опонента, й на будь-яке питання переводити «стрілки» на свого візаві.

«Людина може бачити вузькі місця опонента. Запитаннями, а потім спростуваннями може «бити» і перемагати», – говорить Наталя Лозійчук.

Тож якщо дебати відбудуться – стануть величезним видовищем, переконує експерт.

«На жаль, це буде жорстка і скандальна риторика», – певна Наталя Лозійчук.

За таких умов, на думку Володимира Фесенка, для обох учасників дуелі головним завданням буде – не потонути самому, топлячи супротивника.

«Порошенко буде пробувати спіймати Зеленського на не компетенції, навіть на фактологічних помилок. Зеленський спробує влаштувати Порошенкові допит про невиконані обіцянки», – прогнозує політолог Володимир Фесенко.

Керівництво Національного спорткомплексу на сайті повідомило – кандидати таки будуть на арені, заявки від штабів уже є. Від Петра Порошенка на 14 та 19 квітня, а від Володимира Зеленського лише на 19 квітня.

Чи матимуть дебати ефект?

Дебати на стадіоні, хоч і стали вже реальністю – подобаються далеко не всім. Голова Інституту масової інформації Оксана Романюк попереджає: слідкувати за збалансованістю дебатів не в студії – майже нереально.

«Якщо один кандидат бронює стадіон, то, очевидно, його команда готуватиме дебати. Все буде під нього, зокрема, зручні запитання. В студії «Суспільного» працюватимуть незалежні журналісти», – переконана директорка ІМІ Оксана Романюк.

Питання ефективності дебатів, експерти, зважаючи на телефонну сварку кандидатів, вважають другорядним. Тому що Зеленський навряд чи переконає прихильників Петра Порошенка – і навпаки.

«Дебати дивляться небагато людей, яким цікаво хто кого переможе. Для більшості – це можливість підігріти градус кампанії, аби явка не виборах не падала», – пояснює політтехнолог Сергій Гайдай.

Попри неодноразову відмову Зеленського, команда Порошенка готується завітати на «Олімпійський» у неділю. О 14 годині Петро Порошенко чекатиме опонента на арені. Що відбуватиметься на стадіоні, чи дискутуватиме там Порошенко з кимось крім Зеленського – поки невідомо.

Нагадаємо, експерти розповіли, які обіцянки кандидатів в Президенти втілити неможливо.

Сергій Костеж, «Деталі»

 

Читайте більше новин на тему: дебати

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 12:25 :33