Новини » Суспільство 12 квітня, 2019, 12:11
Як підтримувати гормональний фон без лікарських препаратів, – поради від Уляни Супрун

В різних проблемах зі здоров’ям люди звикли звинувачувати гормони. Справді, для здоров’я кожної людини дуже важливим є гормональний баланс, адже навіть незначні коливання гормонів можуть спричинитись до негативних наслідків.

В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун спростовує інформацію про те, що необхідно здавати аналізи на всі гормони одночасно.

Наша ендокринна система працює за принципом зворотного зв’язку. Зрозуміти, як працює цей зв’язок можна на такому прикладі:

 • Є датчик – найчастіше це відділ мозку гіпоталамус. Він реєструє значення показника, наприклад, рівня гормону тироксину.
 • Уявімо, що рівень недостатній. Тоді гіпоталамус запускає сигнал «цей показник слід виправити».
 • І гіпофіз – інший відділ мозку, підпорядкований гіпоталамусу – виділяє тиреотропний гормон.
 • Його сприймає щитоподібна залоза, і реагує утворенням та виділенням більшої кількості тироксину.
 • Тоді гіпоталамусу реєструє новий сигнал «рівень достатній» і припиняє виділяти цей гормон.

В разі ряду гормональних порушень ця петля зворотного зв’язку порушується. Наприклад, щитоподібна залоза не здатна утворити стільки гормону, скільки треба, або навпаки, невпинно виділяє зайві гормони. Чому ми розповідаємо про цей зв’язок? Щоби ви збагнули, що гормони гіпофізу – в багатьох випадках хороший індикатор решти гормональних показників. Не варто йти здавати аналізи на всі гормони водночас. Лікар передусім дивиться на ваш стан і призначить аналіз «тропних» гормонів чи кінцевих показників (як-то рівня цукру).

Про гормональне здоров’я слід ретельно дбати. Адже на роботу ендокринної системи впливають не лише вік, генетика та хвороби, а й наш раціон, спосіб життя, ліки, які ми приймаємо.

Кілька порад, як піклуватися про свої гормони:

 • Про що б не йшлося, слід правильно харчуватися і бути фізично активними.
 • Дотримуйтеся здорового режиму сну. Бажано спати не менше 7 годин. Люди, яким хронічно бракує сну, більш схильні до тривожності, переїдання, вони ризикують розвинути діабет другого типу чи мати порушені біоритми.
 • Їжте якомога менше цукрів та білого борошна. Каші та цільнозерновий хліб значно кращі джерела вуглеводів. Вони стануть на заваді розвитку діабету.
 • Не треба постійно перекушувати та боятися «падіння глюкози», якщо тільки у вас не діабет. Робіть достатні перерви між прийомами їжі – так клітини не втрачатимуть чутливість до інсуліну.
 • Споживайте достатню кількість йоду. Без йоду щитоподібна залоза не може утворювати тиреоїдні гормони. Денна потреба йоду – до 150 мг. Це важко порахувати – просто користуйтеся йодованою сіллю (її слід додавати в холодні страви) та їжте морську капусту.
 • Пильнуйте індекс та об’єм талії. Ці показники ви можете дізнатися в сімейного лікаря, якщо вдома постійно забуваєте це зробити. Саме вага і співвідношення талії і стегон є хорошими індикаторами ризику гормональних порушень та серцево-судинних хвороб.
 • Знайте про існування гормональної терапії та застосування гормональних контрацептивів з терапевтичною метою. Але в жодному разі не займайтеся самолікуванням.
 • Будьте фізично активними. Це і відволікає нас, завдяки цьому ми заспокоюємося, витрачає калорії, знижує рівень цукру та вагу, а отже, боронить тіло від утворення «зайвих» естрогенів жиром.
 • Покиньте курити. Куріння може впливати на рівень гормонів щитоподібної залози.
 • Для жінок критично якомога менше споживати алкоголь, адже він впливає на обмін естрогену і тим самим підвищує ймовірність розвитку гормон-залежних пухлин.
 • Не користуйтеся пластиком, що містить фталати: це пластик типів 3, 6 та 7. Не нагрівайте їжу в пластикових контейнерах і не наливайте в пластик гаряче. Фталати втручаються в роботу статевих гормонів.

«Про гормональне здоров’я слід ретельно дбати. Адже на роботу ендокринної системи впливають не тільки вік, генетика і хвороби, а й наш раціон, спосіб життя, ліки, які ми приймаємо», – наголосила Уляна Супрун.

Раніше в.о. міністра охорони здоров’я розповідала про так звані вітамінні пігулки: лляне та гарбузове насіння, волоські горіхи, морську капусту та тахіні (кунжутну пасту) – які компенсують нестачу омега-3 поліненасичених жирних кислот.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 01:56 :47