Новини » Суспільство

Вивезений з України унікальний шолом продали у Великобританії за понад 400 тис. грн

Сліди ремонту на шоломі. Фото з сайту Violity

З України вивезли унікальний бронзовий шолом, віком понад три тисячі років, який чорні археологи знайшли на заході країни. Унікальний артефакт продали на одному з інтернет-аукціонів, а згодом він засвітився у Великобританії, де був перепроданий за майже 12 тис. фунтів стерлінгів.

Про це у своєму зверненні на сайті Музейний простір заявив археолог та пам’яткоохоронець Максим Левада, який закликав усіх небайдужих допомогти врятувати унікальну пам’ятку, як це вже один раз вдалося – у випадку із «Мечем вікінга», що зараз зберігається у музеї м. Винник.

Подаємо його звернення у повному обсязі:

Історія «Меча вікінга», нагадаю, розпочалася після того, як народний депутат Дмитро Тимчук, побачивши мою публікацію на цьому сайті, зробив відповідні запити та забезпечив підтримку поверненню в Україну вкраденого у нас унікального артефакту. Чи може ця історія повторитися іще раз?

9 липня 2017 року людиною під ніком Pislarij на аукціоні Violity було продано бронзовий шолом. Початкова ціна була 10 000 гривень, за лот боролися 11 покупців, які зробили 118 ставок, а пішов він за 50 400 гривень.

Це унікальна знахідка! Таких шоломів відомо на всю Європу буквально кілька одиниць. Вони датуються періодом раннього Гальштату, тобто ХІІ – першою половиною Х ст. до Р.Х. Таким чином цьому витвору древнього зброярства більше ніж три тисячі років! Таких шоломів немає в жодному музеї України.

Професор Микола Бандрівський, вважає, що цей шолом міг бути знайдений десь в ареалі Голіградської культури (в основному сьогоднішня Івано-Франківська область, південь Тернопільської, Львівської і західні райони Чернівецької областей).

Ці «заклёпки того периода» від «прижизненного ремонта» дуже важливі, бо вони індивідуальні, як відбиток пальцю. Підробити їх неможливо, а це дає змогу завжди впізнати шолом.

Цікаво, що тему з обговоренням шолому на сайті Violity було швидко видалено, так само, як і архів з аукціоном цього лоту (що смішно, бо знайти копію видаленої сторінки може навіть дитина!). Іще цікавіше, що на Violity видаляється майже вся інформація, пов’язана з людиною на прізвисько Pislarij, хоча він активний учасник торгів та обговорень.

Але історія шолома на цьому не закінчується.

Минуло трохи більше року і шолом було виставлено вже на лондонському аукціоні Timeline, а 4 вересня 2018 року продано за 11 875 фунтів стерлінгів (лот № 0499). Лот мав назву «Карпатський шолом бронзового віку»

При перепродажі було зазначено, що це власність однієї дами, яка мешкає в Кенті, а шолом походить з колекції її дідуся, що він придбав у Німеччині після Другої Світової війни.

А ще там йшлося, що шолом має сліди древнього ремонту (!) у вигляді двох прямокутних пластинок з бронзовими кріпленнями, та що продаж супроводжується аналітичним звітом за № 114371/570 доктора Брайана Ґілмора з Дослідницької лабораторії археології та історії мистецтв Оксфордського університету.

Ось як це виглядає: «Bronze Age Carpathian Helmet with Finial. 12th-10th century BC. A bronze domed conical helmet with cotton-reel stud finial, two ancient rectangular repair panels with bronze fixings. 395 grams, 22cm diameter (8 3/4»). Property of a lady living in Kent, UK; formerly part of her grandfather’s collection; acquired in Germany after WWII; thence by descent 2006. Accompanied metallurgic analytical report number 114371/570, written by Metallurgist Dr. Brian Gilmour of the Research Laboratory for Archaeology and the History of Art, University of Oxford».

Дуже добре, що на фото з аукціону Timeline ми бачимо той самий ремонт, що і на фотографіях з Violity!

Мені соромно, що ми вкотре втратили такий унікальний артефакт, і вкотре через сумнозвісний Violity. Але набагато соромніше мені стало від листа, який я днями отримав від колеги з Центральної Європи. Він написав таке: «Я знаю, де зараз знаходиться шолом... Мені просто потрібно знати, до кого звертатися з української влади – може, ви можете мені допомогти?». Соромно мені від того, що я наперед знаю – ніхто у нас нічого не робитиме.

Я дуже поважаю народного депутата Дмитра Тимчука! І не лише за те, що він зробив для повернення «меча вікінга». Але якби він тоді не втрутився особисто, ми ніколи би не повернули той меч. Бо жодна державна структура не реагує на чисельні звернення стосовно знищення та продажу нашої археологічної спадщини. Навіть попри вибори, під час яких завжди загострюється традиційна тріскотня про патріотизм та роль культури.

Тому я хочу звернутися до нього іще раз – допоможіть, будь ласка, бо більш немає до кого волати! Ми змогли тоді, зможемо і зараз. Як тільки розпочнеться офіційне слідство, усі бариги з Violity побіжуть гамузом здавати один одного, як це і було тоді, минулого разу!Loading...