Письменник-одесит: Салют в Москві на честь визволення Одеси – ніби СРСР живий

Борис Херсонський. Фото: theukrainians.org/Zhvalevskyi Bogdan

Сьогодні, у День визволення Одеси, стрічки соцмереж майорять «поздравлялками» – тисячі лайків, сотні репостів. Виявляється битва в Одесі йшла «за кожен квартал і кожен будинок», а наші діди і прадіди показали себе. Штамп за штампом.

Про це пише на своїй сторінці у Facebook психолог, психіатр, поет та перекладач Борис Херсонський.

«Населення міста за роки окупації скоротилося вдвічі». Ми знаємо завдяки якій етнічній групі скоротилося населення Одеси. Але про це в «поздравлялках» ні слова. Ні слова і про те, як жила збережена частина населення міста. І це сьогодні, коли матеріалів про окупацію скільки завгодно… Операція зі звільнення міста тривала одну ніч.

Я вдячний тому, що битва в місті НЕ йшла за кожен квартал і кожен будинок. Саме тому місто постраждало відносно мало, а руйнування багато в чому пов’язані з бомбардуванням 1941 року», – йдеться в повідомленні.

Також Херсонський зазначив, що частину вищезгаданих руїн він застав десять років після закінчення війни.

«Хтось пам’ятає, коли відновили поштамт? Будівля, де був кінотеатр Одеса? Початок шістдесятих? Підказали – 1962 рік. Мені було дванадцять років», – пише він.

Херсонський нагадав, що хоч зараз День визволення Одеси пропагують як свято, не потрібно забувати, що наші визволителі – не такі вже й герої.

«Мене охоплює відраза, коли я бачу урочисті рецидиви радянської пропаганди в цей день. Не варто забувати – з приходом радянських військ до Одеси не прийшли свобода і процвітання. Зрозуміємо, нарешті, що героями бувають не міста, а люди. Бо місто – це стіни і мостові. А душа міста – населення».

Крім того, Херсонський написав, про салют, яким у Москві хочуть відзначити 75-річчя визволення Одеси.

«Москва поводиться так, ніби СРСР живий і війна триває. Вона дійсно триває – локальна, затяжна. Вже довше, ніж Велика Вітчизняна! Але ніхто не назве її ні великою, ні Вітчизняною... В ідеологічній задушливій атмосфері РФ – СРСР воскресає: і війна, і перемога, єдині зачіпки, єдиний і міф, і система метафор, яка виявилася життєздатною. Безсмертний полк, спасибі дідові за Перемогу. Герої не вмирають. Ніхто не забутий. Але ще не всі ветерани забезпечені житлом – є що пообіцяти поколінню, яке відходить», – резюмує Херсонський.

Loading...
Loading...
Loading...