Озброєні і (не)безпечні
Сергій Костеж
мандрівник, історик
<nbsp;>

В Україні в усіх районах стартували місячники добровільної передачі правоохоронним органам нелегальної зброї від населення.

Відповідно, керівництво районних відділів дозвільних систем звертається до всіх можливих джерел поширення інформації з закликом сприяти цьому процесу. Адже здача зброї – справа вельми важлива.

Виходить поки що вкрай невдало. Щорічно громадяни приносять до органів МВС від 1000 до 2000 одиниць зброї. Здається, що це багато. Серед «стволів» – трапляються навіть кулемети та гранатомети.

Та насправді, цифри показують зовсім інше. За даними МВС, в Україні на 2018 рік нараховувалося трохи менше 1 мільйона зареєстрованих офіційно одиниць зброї. В основному – мисливської.

При цьому кількість нелегальних «стволів» оцінюється поза очі самими поліцейськими та експертами в кількості від 2 до 5 мільйонів штук. Міжнародні спостерігачі називали цифру у 4,4 млн одиниць нелегальної зброї в Україні станом на 2017 рік.

І цифри змушують замислитися. Нелегальної зброї в Україні В КІЛЬКА РАЗІВ більше, аніж офіційно зареєстрованої.

І, звісно, тисяча чи дві тисячі одиниць зброї, які здають щороку українці – це крапля в морі на тлі таких цифр.

Одна з головних проблем, які унеможливлюють здачу нелегальної зброї у великих об’ємах – її конфіскація. Так, людина уникає кримінального переслідування у випадку здачі зброї (якщо та, звичайно, не фігурувала у кримінальних впровадженнях як знаряддя злочину), але заразом з тим втрачає і зброю, яку могла б, наприклад, вигідно продати де-небудь на чорному ринку. Це призводить до того, що власники нелегальної зброї просто «тримають» її, чекаючи можливості продати або легалізувати.

На жаль, в Украині немає наразі механізмів змінити ситуацію. Навіть «Закон про зброю», який активно лобіюють прибічники легалізації короткоствольної зброї, не включає в себе легалізацію гранат, вибухівки, автоматичної зброї та бойових ножів. Це пожвавлює ринок нелегальної зброї, який у воюючій країні росте небувалими темпами.

Знайомі, що довгий час лишалися на окупованій території Донецької та Луганської областей наводять на словах такі цифри: самі бойовики ЛДНР хизувалися, що продають/перепродають зброю по смішній ціні – 200 доларів за автомат Калашникова. В Україні така зброя на чорному ринку коштує якнайменше в чотири рази дорожче, якщо вірити міжнародним спостерігачам, які робили заміри у 2017 році.

Це при тому, що мисливська «Сайга», яка є спрощеним варіантом АК (позбавленим функції автоматичного вогню) також коштує в районі 600-800 доларів на офіційному ринку.

Чи можна створити умови для легалізації «чорної» зброї? Очевидно, ні. Чи може держава стимулювати активнішу здачу зброї, пропонуючи за неї певну компенсацію, або викуп?

Це дискусійне питання, адже з одного боку, це пожвавить деяких людей позбутися нелегального ствола. Зате в іншому випадку може стимулювати чорний ринок.

Та й навіть така проста міра неможлива, поки в Україні, на жаль, немає закону про зброю, який дозволив би визначати питання такої ваги підзаконними актами.

А поки що доводиться підтримувати звернення до всіх небайдужих українців: не тримайтеся за нелегальну зброю. Здавайте її.

Особливо враховуючи, що і легальна зброя на вторинному ринку коштує не дуже дорого….

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 01:52 :37