Новини » Суспільство 8 квітня, 2019, 16:55
Якщо команда «нових політиків» переможе, перше, на що піднімуть руку – гуманітарна сфера, – історик

Перемога на президентських виборах Володимира Зеленського несе загрозу українській історії, зокрема, напрацюванням останніх п’яти років у сфері політики національної пам’яті.

Про це сьогодні під час прес-конференції у Львові заявили історики Руслан Забілий – директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», Віталій Ляска – археолог, редактор журналу «Локальна історія», Володимир Бірчак – дослідник розсекречених архівів НКВД-КГБ.

Зокрема, як зазначив Володимир Бірчак, досі від Володимира Зеленського немає конкретики щодо майбутнього вектору розвитку країни. А зважаючи, що серед членів його команди є Андрій Портнов –заступник голови адміністрації президента часів Януковича, можна говорити про реванш проросійських сил в Україні з перемогою Зеленського.

«Як людина, яка 6 років пропрацювала в архівах СБУ, хочу нагадати момент, коли з приходом Януковича до влади, серед перших його перших розпоряджень було звільнення директор департаменту архівного забезпечення СБУ Володимира В’ятровича. Це кумедно, але водночас і страшно. Бо людина, яка займає пост глави держави, одним з перших своїх рішень звільняє В’ятровича, який розсекречує архіви. Потім, як ми знаємо, все це вилилося в так звану справу істориків. А вже в 2014 році ми фактично все відновлювали з нуля: справи назад позасекречували, радянським документам надавали грифи «цілком таємно», – зазначив Володимир Бірчак.

Він додав, що обрання Зеленського президентом означатиме, що робота істориків в архівах протягом останніх 5 років знову буде намарною.

На думку Руслана Забілого, повністю відкотити назад процес декомунізації в Україні вже не вдасться – пам’ятників Леніну на вулиці не повертатимуть, адже було напрацьоване відповідне законодавство. Втім, на перейменуванні вулиць декомунізація закінчуватися не мала б, далі її потрібно проводити в ЗСУ, СБУ, Держприкордонслужбі. А нова – не україноцентрична влада цілком може зупинити цей процес.

«Декомунізація, яка тривала останні роки, мала зовнішній характер – нам треба було перейменувати вулиці, аби вони не майоріли тою ідеологічною специфікою. Але така декомунізація, це лише перший крок і дуже важливо, щоб ці леніни зникли і з мислення. Це можливо через повномасштабну гуманітарну, освітню і культурну політику. І виглядає, що якраз цей процес, який лише зараз починається, без проблем можна зупинити. Тому йдеться не про вибір між окремими претендентами на президентське крісло, а й про вибір цивілізаційний. Як і 5 років тому, ми на роздоріжжі куди рухатися. А команда так званих нових політиків базується передовсім на тих людях, які осердям свого мислення мають споживацтво, і які готові популістично приймати заяви. Якщо ця команда переможе, то перше, до чого підуть руки – це гуманітарна сфера, зокрема, політика національної пам’яті, це питання мови, я прогнозую, що питання квот також буде переглядатися. І зараз маємо певні питання в роботі з архівами, а після перемоги одного з кандидатів, очевидно, що ці проблеми будуть зростати. Відбудеться перегляд історичного наративу. Ми 5 років будуємо україноцентричний наратив, очевидно, що далі буде лобіюватися наратив, який притаманний дуже багатьом людям з нашого суспільства, це наратив малоросії, чи Української радянської соціалістичної республіки. Це наратив в найгіршому його сенсі – безрідного космополітизму», – сказав Віталій Ляска.

Як зазначив Руслан Забілий, замість продовження декомунізації українцям пропонуватимуть «політику забуття» – те, що було в минулому, нехай залишиться в минулому.

«Політика забуття» – травматично, тяжко, болісно, складно – давайте це все відпустимо, забудемо і будемо робити щось нове. А що нове? Яке підґрунтя для цього нового? Базою політики історичної пам’яті все ж таки має бути переоцінка минулого. Питання примирення на якійсь іншій основі, окрім україноцентричної, неможливе. Багато колег говорять, що потрібно іти шляхом примирення, як це відбулося в Іспанії, але там йшлося лише про іспанців, а в нашому випадку Україна була у складні імперського Радянського Союзу. В нас набагато складніша проблема і її потрібно дискутувати», – додав Забілий.

Нагадаємо, CNN назвав президентську кампанію в Україні «сюрреалістичною».

Читайте більше новин на тему: вибори Президента

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 08:11 :12