До анбандлінгу «Нафтогазу» залучили європейських експертів

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

НАК «Нафтогаз України», АТ «Укртрансгаз» і ПАТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ) підписали угоду про створення спільної робочої групи з п’ятьма провідними європейськими операторами, зацікавленими в підтримці процесу анбандлінгу (відокремлення діяльності з транспортування природного газу) та подальшій участі в управлінні українською газотранспортною системою (ГТС).

Про це повідомляє прес-служба Нафтогазу.

За її даними, до робочої групи входять GRTgaz S.A. (Франція) N.V. Nederlandse Gasunie (Нідерланди), Snam S.p.A. (Італія) Eustream a.s. (Словаччина) і Fluxys S.A. (Бельгія).

«Мета співпраці – допомогти українській стороні створити незалежного оператора ГТС відповідно до європейського законодавства, після чого європейські партнери зможуть долучитися до управління оператором ГТС», – йдеться в прес-релізі.

На цьому етапі профільні експерти європейських операторів допомагатимуть зі створенням незалежного українського оператора ГТС і поданням заявки на його сертифікацію українському регулятору НКРЕКП і секретаріату Енергетичного співтовариства, а також братимуть участь у розробці плану модернізації ГТС для забезпечення її технічної надійності та ефективності.

Європейські оператори також надаватимуть консультаційну підтримку під час спільних засідань правління і комітету з анбандлінгу наглядової ради «Нафтогазу». Подальша співпраця між операторами ГТС і МГУ обговорюватиметься окремо.

Нагадаємо: виділення незалежного оператора ГТС заплановане з 1 січня 2020 року. «Нафтогаз» планує провести анбандлінг за моделлю ISO (Independent System Operator), яка забезпечує захист інтересів України в рамках арбітражу проти «Газпрому» на $12 млрд. ISO, на відміну від моделі OU (Ownership unbundling), не вимагає приватизації ГТС України.

Для активізації процесу анбандлінгу та передачі газотранспортної системи в управління незалежному оператору Верховна Рада має ухвалити в другому читанні законопроект «Про концесію».

У НАК вважають, що лише співпраця з міжнародними компаніями в частині управління ГТС України дасть змогу зберегти за країною статус транзитера газу.

Пропускна спроможність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході – 178,5 млрд куб. м, зокрема до країн Європи – 142,5 млрд куб. м, до Молдови – 3,5 млрд куб. м.

Loading...