Східний прорив. З якої скрині Зеленський дістав перемогу в першому турі
Сергій Костеж
мандрівник, історик

Соцмережами шириться враження від тріумфального для Володимира Зеленського результату першого туру. І це дійсно вражає.

Людина, яка не має досвіду політичної діяльності, не має власної партії або хоча б громадської ініціативи, не має досвіду ток-шоу або круглих столів, перемагає з відривом у 13-14 відсотків діючого президента, і з іще більшою перевагою – ще з десяток політиків з потужним бекграундом та серйозним політичним досвідом.

Як таке могло статися?

Очевидно, головна причина – абсолютна розчарованість українців у вітчизняному політикумі і недовіра до влади. Нездатність влади вирішити за п’ять років ключові проблеми країни, збереження старого олігархічного порядку та несправедливого соціально-економічного стратифікованого розподілу благ – це призвело до тих наслідків, які всі побачили на табло ЦВК.

Вони, якщо допустимий такий термін, історично справедливі. Будемо відверті – український політикум (я не розділяю тут Порошенка, Тимошенка, Бойка, Гриценка) заслужив це. Він погано працював (або працює) на посадах, говорить одне і те саме на ток-шоу, а коли припікає перед виборами – застосовує примітивні технології, які працюють, як ми бачимо, значно гірше дотепного камеді-шоу. Тож те, що є – це нормально. І це – не кінець світу. Це кінець кількох політичних і такої ж кількості політтехнологічних кар’єр. Країна ж – нікуди не подінеться.

Дуже показово, що і армія голосувала подібно до загальноукраїнських показників. Результат діючого головнокомандувача є вищим у військових, ніж загалом по країні, але загальна тенденція така сама. Це свідчить про те, що армія – не відокремлений інститут, а природна і нормальна частина суспільного організму. І це також добре.

Головне питання, яке непокоїть всіх – чому розрив між Зеленським та старими політиками (Порошенком, Тимошенко, Бойком) настільки великий? Між Зе та діючим президентом – мільйон голосів. Це майже прірва. Звідки вона взялася?

Треба подивитися на результати по регіонах та на явку. Порошенко має над Зеленським певну перевагу в західному регіоні, але центр, південь та схід України віддали перевагу лідеру «95 кварталу».

Дуже показовим є результат в Харківській області, де мені довелося спостерігати за виборами особисто.

Тут за Зе віддали голоси 36,5 відсотків виборців. За Порошенка – ледве більше 8 відсотків. Але явка у Харківській області була вищою на 15- 20 відсотків, аніж на виборах 2014 року. Так, у 2014 році Харківщина дала 47 відсотків явки, цього року – 64.

Луганщина – у 2014 році дала 38 процентів явки. Зараз – майже 58. І Зеленський тут другий після Бойка.

Донеччина – дала майже 60 відсотків, хоча у 2014 році було лише 15. І тут та сама картина по електоральних вподобаннях, як і на Луганщині.

Майже всі регіони Сходу дали різкий приріст по явці. Запорізька область – від 51 до 64. Дніпропетровська – від 55 до 66. Одеська – від 46 до 58.

І майже в усіх регіонах (крім Донбасу) впевнене лідерство взяв Зеленський.

Тож висновок простий. Схід знову дуже оригінально включився в українське життя. І його знову недооцінили політики.

Читайте також: Штаби Тимошенко і Зеленського ведуть переговори про об’єднання у другому турі, – Найєм

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 01:34 :13