Новини » Світ 1 квітня, 2019, 16:52
Перша в історії Словаччини жінка-президент дружитиме з Україною
Зузана Чапутова. Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Зузана Чапутова. Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Словаччина обрала нового главу держави. Вперше – це жінка. Здавалося б, що такий кандидат не має шансів у патріархальній, католицькій країні. Але це зовсім не так. Зузана Чапутова перемогла 30 березня із відчутною перевагою: за неї проголосувало 58,4 % виборців. Хто ж вона така – 45-річна, розлучена блондинка, яка має шанс змінити політичний імідж країни і, можливо, цілого регіону?

«У листопаді минулого року соцопитування давали їй 4% підтримки. На таку ж підтримку могла розраховувати партія «Прогресивна Словаччина» – проєвропейська партія, зразком для якої є політсила президента Франції Еммануеля Макрона «Вперед, республіко!». Зузана Чапутова є віце-президентом цієї партії: заснувала її два роки тому з групою ліберальних бізнесменів та громадських активістів. Здавалося б, такий кандидат і така партія не мають шансів на перемогу в патріархальній, католицькій країні, національним героєм якої є Юрай Яношик – відповідник українського Олекси Довбуша, а політикум нагадує ватагу карпатських головорізів», – зазначив у своїй статті опублікованій у Newsweek.pl журналіст, перекладач та есеїст Олександр Качоровський.

Шлях до президентства

Впродовж чверті століття Словаччиною керували близько десятка чоловіків, спільною рисою яких, незалежно від політичних поглядів, був консерватизм та реверанси перед церковними ієрархами. У цій країні навіть політик, що має дев’ятеро дітей з вісьмома жінками, очолює партію «Ми сім’я» (6,6% на останніх виборах) і пишається тим, що вона прихильна до традиційних цінностей. Іншими словами, Словаччина – це Польща, тільки ще більш консервативна. Принаймні, так здавалося, доки у виборчих списках не з’явилася Зузана Чапутова.

Всупереч повідомленням ЗМІ, у той час вона не була абсолютно невідомою особою. Юрист за освітою, Чапутова працювала в громадських організаціях протягом двадцяти років. Про неї заговорили, зокрема, завдяки ефективній боротьбі з незаконним сміттєзвалищем в її рідному місті: Чапутова показала себе як ефективний захисник місцевої громади від незаконної діяльності тіньового бізнесу і корумпованих політиків. Справа мала позитивний фінал у Європейського Суді і в 2016 році принесла активістці престижну премію Goldman – своєрідну Нобелівську премію в галузі охорони навколишнього середовища.

Це стало її перепусткою до групи засновників партії «Прогресивна Словаччина». Політичної сили, що партією радикального центру; об’єднує успішних людей з різних галузей (наприклад, з нових технологій), які мають проєвропейські та ліберальні погляди як на економічні, так і на політичні питання. Це вирізняє її серед інших словацьких ліберальних партій, що в цілому набагато стриманіші в питаннях моралі, а також у їхньому відношенні до ЄС.

Секрет популярності

Коли Чапутова оголосила, що буде кандидувати на пост президента, багато спостерігачів вважали, що це лише «рекламний хід» напередодні травневих виборів до Європейського парламенту. І перш за все, спрямований на парламентські вибори, які пройдуть менш ніж за рік, взимку 2020 року. Мало хто вважав, що цей новачок у політиці може хоч би наблизитися до результату, що дозволяє перейти до другого туру.

Тим часом, приваблива блондинка, яка ще в грудні 2018 року мала лише 6% підтримки в соцопитуваннях, у січні 2019 році вже могла похвалитися 15%! У лютому підтримка продовжувала зростати, тому колишній фаворит опозиції, 52-річний хімік і підприємець Роберт Містрік, відповідно до попередньої угоди, відмовився від участі у виборах і закликав своїх прихильників голосувати за молодшу колегу. Це був прорив. Під час першого туру в суботу, 16 березня, Чапутова перемогла інших кандидатів із відчутною перевагою – 40,5%, що лише трохи менше, ніж результат трьох інших кандидатів разом.

Яким чином їй це вдалося? Перш за все, нова надія словацьких лібералів дуже добре зарекомендувала себе на телебаченні. Йшлося не лише про те, що вона приваблива жінка, яка викликає довіру та змагається з купою похмурих кар’єристів. На думку політологів, серед словаків все ще існує комплекс невеликої, маловідомої нації, і для них важливо, щоб їх добре сприймали за кордоном. Чапутова відповідає цим очікуванням з надлишком, про що найбільше свідчить інтерес світових ЗМІ.

Авторитет – найголовніша зброя

Проте, її найбільшою «зброєю» є авторитет. Виборці вірять їй, коли вона каже, що буде боротися з мафією, тому що кілька років тому вона вже це продемонструвала, коли заступила шлях тіньовому бізнесменові, якого пізніше прокуратура звинуватила у вбивстві журналіста Яна Куцяка і його нареченої. Цей злочин шокував Словаччину минулого року і спричинила справжній вибух на політичній сцені: популістський прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо був змушений подати у відставку. Виборці Чапутової також вірять їй, коли вона каже, що дітям-сиротам краще, щоб їх прихистили одностатеві пари, аніж будинок дитини. У неї самої не просте життя: минулого року Чапутова розлучилася і зараз сама виховує двох доньок-підлітків. Це не додає їй популярності серед тих, хто сповідує традиційні цінності, але вони і так за неї не голосували б. Але це зовсім не турбує її співвітчизниць: у першому турі Чапутова отримала понад половину голосів усіх жінок країни.

Соціальні мережі виявилися ще однією сильною стороною Чапутової. Це не несподіванка, оскільки її кампанією займалися професіонали, які минулого року спричинилися до несподіваної перемоги на виборах мера Братислави активіста Матуша Валло. Коли опоненти звинуватили її в розпусному способі життя, вона опублікувала фото свого партнера, відомого фотографа і музиканта у Facebook. Коли у соцмережах почали розповсюджувати матеріали про її зв’язки з Джорджем Соросом, вона сама оприлюднила відповідні фото і представила своє резюме з двадцятирічною працею в неурядових організаціях.

Зузана Чапутова успішно позиціонує себе прихильницею прозорості в політиці, верховенства права, європейської інтеграції і НАТО. У другому турі вона перемогла не лише Мароша Шефчовіча, який впродовж довгого часу обіймав різні посади у Європейській комісії, але й проросійського популіста Штефана Харабіна та нациста Маріана Котлебу.

Зузана Чапутова – підтримуватиме Україну

Проєвропейська політика нової президент Словаччини, безумовно, є плюсом для України і її обов’язково потрібно запросити до нашої країни – вважає голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко.

«Не важко зрозуміти, чим зумовлений вибір громадян Словаччини. На фоні корупційних скандалів та вбивства журналіста Яна Куцяка, новообраний президент брала участь у громадянських акціях, спрямованих на прозоре розслідування справ як активістка. Тому це запит на зміни у державі. Її постать – можливість на повернення довіри до держави після того всього, що відбулося та резонансу на рівні ЄС», – зазначила Ганна Гопко.

«Щодо двосторонніх відносин, то, по-перше, її позиція – це бачення України частиною Європейської родини. Тобто вона проєвропейська щодо України. По-друге, вона виступала достатньо жорстко проти Російської Федерації, підтримувала санкційну політику. На мою думку, Україні важливо, з огляду на питання енергетики, вже після українських виборів, офіційно запросити Зузану Чапутову відвідати нашу країну», – підкреслила голова комітету Верховної Ради у закордонних справах.

Вона додала, що роль жінок у політиці в ХХІ столітті стає все більш помітною, і таким прикладом є не лише новообрана президент Словаччини, а й президенти дружніх щодо України Литви та Естонії.

«Президент Естонії відвідувала схід України і потім на багатьох міжнародних платформах, зокрема, Мюнхенській безпековій конференції, нагадувала світові про важливість відсічі Кремлю. Так само президент Литви – Даля Грибаускайте впродовж двох своїх президентських термінів назвала російське вторгнення в Україну агресією і закликала світ до жорсткішої санаційної політики», – підсумувала Ганна Гопко.

Андрій Павлишин,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 23:17 :45