Новини » Львів 31 березня, 2019, 14:15
Корупція «академіків» у Львові: по гарячому сліду сорока зрубаних дерев на Горбачевського
Зрізані дерева по вул.Горбачевського, 19 у Львові
Зрізані дерева по вул.Горбачевського, 19 у Львові

У Львові на території, призначеній для будівництва закладів науки, зібралися будувати багатоквартирний будинок. Ділянка на вул. Горбачевського, 19 – це ближній центр, район старої забудови, тож житло тут буде якщо не елітним, то точно не дешевим. Міську раду така підміна цільового призначення не сконфузила, – чиновники погодили будівництво, а забудовуватимуть територію – науковці з Національної академії наук України в обмін на квадратні метрии. За традицією, забули лише погодили таку схему з місцевою громадою.

Йдеться про земельну ділянку, площею 0,39 га, яка належить Національній академії наук і є у користуванні Карпатського відділення інституту геофізики ім. Суботіна. На ділянці розташована пам’ятка архітектури місцевого значення – стара вілла, споруджена у 1929-1930 рр. за проектом бюро Карля Ольґерда Юраша, Євгена Червинського та Альфреда Захаревича, перебудована у 60-х роках.

Стара вілла, споруджена у 1929-1930 рр. на вул. Горбачевського у Львові. Фото: lvivcenter.org/Юрко Мориквас
Стара вілла, споруджена у 1929-1930 рр. на вул. Горбачевського у Львові. Фото: lvivcenter.org/Юрко Мориквас

Минулого тижня мешканці прилеглої території повідомили, що на ділянці вирубують цілком здорові і міцні дерева. Люди викликали поліцію, телефонували чиновникам і на гарячу лінії, але підтримки не отримали. На місці дерев залишись пеньки. А вже наступного дня робітники з пилами з’явилися знову і буквально за кілька хвилин, що люди й не встигли вибігти з помешкань, розчистили територію повністю. Тепер сюди можна заїжджати бульдозерами. Не чіпали лише дерева по периметру ділянки. Місцеві кажуть, загалом вирубали сорок дерев.

«У той час, коли мешканці Львова потерпають від хронічної нестачі дитячих садків, корупціонери від керівництва НАН України вийшли на завершальний етап схеми отримання зиску від будівництва приватної житлової будівлі на земельній ділянці державної власності, на якій вже колись функціонував дитячий садок», – розповіла мешканка Наталія Березюк.

Як з’ясувалося, справа не нова, за роки побувала у кількох судах, і в міськраді лише роблять вигляд, що не пам’ятають деталей.

Документи на зрубку насаджень таки були – але протерміновані. У відділі екології та природних ресурсів пригадали, що у 2016 році на звернення директора Карпатського відділення інституту геофізики ім. Суботіна, дозволили зрізку дерев за цією адресою. За документом, на ділянці мали б вирубати 21 дерево, а 25 залишити. За це інститут сплатив до бюджету міста відновлювальну вартість – 49 тис. грн.

«Заявником було подано декларацію на початок будівельних робіт і управління екології та благоустрою у 2016 році скерувало відповідні листи для створення комісії. Комісія склала акт і видала ордер на зрубку зелених насаджень. До нас звернувся інститут і саме інституту був виданий цей ордер», – розповіла керівник відділу екології та природних ресурсів ЛМР Наталя Михалюк.

Втім, зазначений дозвіл був дійсний до закінчення 2018 року, після цієї дати за його поновленням мали б знову звернутися до мерії – але не зробили цього. Виходить, знищення насаджень було незаконним, і місцевим мешканцям пред’являли липові документи.

«Ми зараз хочемо перевірити законність зрізки, бо ордер вони б мали поновити, оскільки не вклалися в термін виконання. В них ордер був дійсний до 31 грудня 2018 року. Зараз ми звернулися в Адміністративно-технічне управління для перевірки законності зрізки цих дерев», – додала чиновниця.

Зрізані дерева по вул.Горбачевського, 19 у Львові
Зрізані дерева по вул.Горбачевського, 19 у Львові

За роз’ясненням ситуації ми звернулися до головного архітектора міста Юліана Чаплінського. Але деталей справи він не розповів, посилаючись на те, що у той час ще не працював у мерії. За його версією, міська рада видала Карпатському відділенню інституту геофізики містобудівні умови та обмеження на будівництво на вул. Горбачевського житлового будинку у 2014 році. А нині місто не має жодного уявлення, яка будівля буде на цій території – проекту в мерії не бачили. При цьому Юліан Чаплінський зазначив, що підтримує позицію мешканців, а про те, що на ділянці от-от почнуть рити котлован – не знав.

«Я зустрічався в 2015 році з представниками мешканців, я їх в принципі підтримав в тому, щоб скасувати ці містобудівні умови та обмеження. Я, чесно кажучи, взагалі був переконаний, що вони (наукавці. – ред.) програли суд, вони чотири роки не будували, я був спокійний, що воно вже і не відбудеться», – сказав чиновник.

Світло на те, як все відбувалося насправді проливають судові рішення. З них випливає, що департамент містобудування ЛМР 20 квітня 2015 року видав Карпатському відділенню інституту геофізики ім.Суботіна НАНУ три пакети містобудівних умов та обмежень: на реконструкцію добудованої частини старої вілли; на реставрацію пам’ятки архітектури з пристосуванням під адміністративний будинок; та на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом.

Як видно, дозвільну документацію Інститут отримав у 2015 році, а Юліан Чаплінський працює начальником управління архітектури з лютого 2015 року, тобто мав би мати безпосередній стосунок до видачі цих містобудівницх умов та обмежень.

Попри м’яку позицію міської ради, Державна архітектурно-будівельна інспекція у Львівській області таке будівництво не пропустила і скасувала два з трьох пакетів дозвільної документації, виданих міською радою. Свою позицію в ДАБІ аргументували тим, що наміри забудови земельної ділянки не відповідають положенням містобудівної документації: оскільки зона Ж-2 є зоною малоповерхової забудови (до 4-ох поверхів), а позивач має намір будувати п’яти поверховий будинок з цокольним приміщенням. Окрім того, в ДАБІ вказали, що був порушений термін видачі документації, а для отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки може звертатися виключно власник земельної ділянки – тобто НАНУ, а не Інститут геофізики.

Щоб відновити дозволи на будівництво Карпатське відділення інститут геофізики звернулося до суду. Через це, очевидно, початок робіт затягнувся дотепер. Втім, предметом судового розгляду стало фактично лише те, чи мав право науковий інститут звертатися за містобудівними умовами та обмеженнями та чи має документ, який посвідчує право користування ділянкою.

«Що стосується обставин не відповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, то суд позбавлений можливості надавати їм оцінки, оскільки зміст спірного рішення, у тому числі, в частині констатації порушень, не містить покликань на норми законодавства, які порушені позивачем в контексті цих обставин», – йдеться у рішенні суду.

Відтак, суд визнав протиправним скасування ДАБІ містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та поновив їх. Примітно, що у судовому процесі департамент містобудування ЛМР був залучений у якості третьої особи на стороні позивача.

Ділянка на вул. Горбачевського, 19 у Львові. Джерело: GoogleMaps
Ділянка на вул. Горбачевського, 19 у Львові. Джерело: GoogleMaps

Чи законно і правильно на землі, призначений для наукових цілей, будувати житло, – питаємо директора Карпатського відділення інституту геофізики Валентина Максимчука. У телефонному режимі коментувати справу науковець відмовляється, і перед тим, як кинути слухавку заявляє: «Ніхто не починає такі речі без дозволів, тим більше на таких людних місцях. В мене є потужні будівельники, всякі різні установи, які володіють величезним потенціалом закривати всі питання. Тому ми все робимо по закону. Все можемо пояснити, тільки не будемо робити з того проблеми, не йдіть на поводу всяких крикунів, бабок, які не можуть в себе дерево в порядок привести під будинком».

Оскільки дізнатися, як виглядатиме будинок, під будівництво якого вже розчистили територію, ніде, – проекту немає ані в міській раді, ані в інтернеті, їдемо до інституту. Цього разу директор свою позицію пояснює охочіше. Каже, Карпатське відділення інститу хоче переїхати в стару будівлю на вул. Горбачевського, але на реставрацію коштів не має. Тому знайшли «інвестора», який відреставрує та добудує стару віллу під новий офіс інституту.

«Зараз там два поверхи, буде чотири. Вона (будівля. – ред.) розширюється, таким чином, Карпатське відділення замість тих 700 метрів буде мати 1400 квадратних метрів площ. Для нас це супер. Ми отримаємо лялечку. Ми реконструюємо стару будівлю, розширимо її за рахунок добудови. Будівельники вкладають десь приблизно, це вже не сьогоднішні цифри, 10 мільйонів. Очевидно, що вони не є благодійниками. Чим ми жертвуємо – ми поступаємося, по суті, частиною ділянки», – каже Валентин Максимчук.

В рамках угоди інститут дістав для забудовника містобудівні умови та обмеження на зведення багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом. При цьому деякі працівники інстуту зможуть ходити на роботу просто в домашніх тапочках – забудовник має передати науковцям також 200 квадратних метрів житла в муйбутньому бидинку.

Угоду з такими умовами Карпатське відділення уклало з ТзОВ «Едбуд-Львів». Згідно з даними системи Youcontrol, підприємство було засноване у 1996 році, і окрім будівництва займається виготовленням виробів із бетону, гіпсу та цементу; оптовою торгівлею деревиною, будматеріалами, сантехнікою; будівництвом трубопроводів. Та інформації про збудовані та здані компанією в останні роки будинки в інтернеті не знайти.

Крім того, немає пояснення, чому директор інституту вирішив домовлятися саме з цією компанією. Конкурсу забудовників Карпатське відділення не проводило, тож не відомо, чи співмірними є те, що отримають науковці з вартістю ділянки, якою вони поступилися. Та хто в цьому випадку виграє більше: наука чи забудовник?

Яку поверховість матиме будинок, та як він виглядатиме, в інституті поки не кажуть. Показати проект будівництва Валенти Максимчук відмовляється, каже його віддали на доопрацювання і ще не повернули.

«Мав би стояти чотири чи п’ятиповерховий будинок, бо проекти мінялися, вони там торгувалися з історичним середовищем (управління історичного середовища ЛМР. – ред), за висотність. Є правила гри, інструкції, законодавство і вони мусять це витримувати. Там хмарочоса не буде, але якийсь акуратний будиночок на 4 -5 поверхів буде. В цю хвилину немає проекту, бо в мене його після дискусії стосовно поверховості взяли на переробку, я не бачив ще оновленого. Але він має задовольняти містобудівні вимоги», – пояснив науковець.

З його слів випливає, що протягом щонайменше останнього часу забудовник веде активні перемовини з міською владою, тож в мерії про проект і наміри почати будівництво таки знають. І цілком імовірно, що домовленість досягнута, проект скоригований, але через невдоволення громадськості його поки не афішують.

Варто зазначити, що практика, коли Академія наук віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири – не нова. Лише у Києві НАН підписала з «забудовниками-інвесторами» договорів на 50 га, а обіцяні квадратні метри в більшості залишилися на папері. Володіючи величезним майном, НАН воліє їх розпускати, а не ефективно управляти і заробляти.

Ділянка на Горбачевського у Львові не єдина, яку Карпатське відділення інституту геофізики вирішило монетизувати у квадратні метри. «Інвестиційний договір з ТзОВ «Едбуд-Львів» передбачає будівництво житла і на вул. Коцюбинського. Це комплексний проект, реалізувати який директор налаштований рішуче, попри спротив громадськості. Крім того, в науковій установі вже думають, як вигідно реалізувати гектари землі на Закарпатті, де раніше вивчали природу землетрусів.

«В нас ще по Закарпаттю 5 станцій, з якими ми не знаємо що робити, там стоять невеличкі будиночки для роботи персоналу. Була програма з вивчення землетрусів на Закарпатті, побудували станції, де стоять прилади, роботи поступово скорочуються, але ще не закриті повністю, невеличкі якісь спостереження ведуться, але грошей на це нема, на інфраструктуру, на утримання тих будинків, ви бачите, що робиться з академією», – каже Валентин Максимчук.

Водночас, поступатися не мають наміру і мешканці вул. Горбачевського. Вони вимагають, аби цільове призначення ділянки було дотримане і в старій віллі відкрили дитячий садок, який там функціонував у 1960-х роках.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-16 05:30 :58