Новини » Політика 28 березня, 2019, 10:27
Фальсифікація виборів: КВУ прогнозує можливі маніпуляції з підрахунком голосів
ZIK
ZIK

За лічені дні до виборів штаби кандидати на посаду президента надсилають своїм членам дільничних виборчих комісій «пам'ятки щодо дій». До того ж, у різних кандидатів вони ідентичні. У таких «пам'ятках» ідеться про технічних членів виборчих комісій, виїзні скриньки для голосування та кандидатів-однофамільців. Саме на цьому ґрунті можливі фальсифікації.

Про це заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель під чс прес-конференції «Вибори-2019. Ризики та виклики», яку транслював телеканал ZIK.

Коментуючи дискусію щодо ролі «Нацдружин» в день голосування та застосування ними сили, він зауважив: дані ЦВК свідчать, що станом на вчора було зареєстровано лише 342 спостерігачі від цієї організації.

«Втім, не виключаю, що їх представники можуть бути присутніми на дільницях з посвідченнями журналістів», – зазначив Кошель.

Однак КВУ бачить значно більшу проблему в день голосування, пов’язану із використанням технічних членів окружних чи дільничних комісій.

«Сьогодні в середньому в окружній виборчій комісії є 37 членів, однак офіційна їх кількість – 39. Тобто кандидати на пост президента України, які проводять «нульову» рекламну компанію, активно продавали свої квоти і делегували технічних членів до виборчих комісій різних рівнів», – розповів Кошель.

Він зазначив: велика кількість таких технічних членів може бути у дільничних комісіях. До того ж низка таких комісій можуть навіть контролюватись технічними членами, які працюють в інтересах «фаворитів виборчої кампанії».

«Наприклад, досить активно подав своїх членів до виборчих комісій кандидат Габер, зараз у понад 90% ДВК працюють представники цього кандидата. При тому, що у своєму фінансовому звіті він вказав «нульові» витрати», – зауважив експерт.

До того ж, за його словами, зараз штаби кандидатів надсилають своїм членам ДВК «пам’ятки щодо дій».

«Це внутрішній документ, матриця якого, очевидно, готується централізовано, однак з урахуванням специфіки того чи іншого регіону, розуміємо. Що кінцевий варіант «пам’ятки» роблять обласні штаби. У цих документах бачимо дивні словосполучення – наприклад, вказується про існування «старшого члена виборчої комісії». Тобто, іншими словами, він контролює роботу технічних членів ДВК», – розповів Кошель.

Він підкреслив: КВУ отримали три такі «пам’ятки» від різних кандидатів, тож немає підстав сумніватись, що вони ідентичні. Голова Комітету виборців розповів, що в одному із таких документів зазначається, що «в кожній дільничній виборчій комісії є два наших члени комісії». Тож КВУ вважає це прямим підтвердженням того, що один із кандидатів використовує технічних членів.

«Однак нас насторожує ще одна «пам’ятка», в якій є кілька тез, що можуть свідчити про наміри команд порушувати чинне законодавство», – зазначив Кошель.

Зокрема у настановах про роботу із виїзними скриньками для голосування для людей, не здатних самостійно користуватися. Так, у згаданій Кошелем «пам’ятці» наголошується на необхідності виїзду на голосування по місцю проживання «наших трьох членів ДВК».

«Сьогодні в Україні до таких списків внесено 900 тисяч виборців. Тому контроль за голосуванням по місцю проживання – дуже важливий компонент кампанії. Це може принести, думаю, сотні тисяч голосів. Люди старшого віку, яким складно пересуватись, часто можуть запитати у члена комісії поради, за кого голосувати. Наша практика показує, що в цьому випадку фальсифікація може бути досить значною», – наголосив голова КВУ.

Також, за його словами, у згаданій «пам’ятці» наголошується і на необхідності «нашого члена» бути залученим до підрахунку голосів, коли «кожен бюлетень піднімається і йде в стопку».

«Йдеться, знову ж таки, про контрольоване голосування. Також вказується, що коли йдеться про кандидатів-однофамільців, що «при підрахунку голосів відповідальний за контроль стопки», мав би бюлетені однофамільця із меншим рейтингом намагатись перекласти у стопку з бюлетенями для однофамільця з більшим рейтингом», – розповів Кошель, цитуючи витяги з «пам’ятки».

Окрім того, у цьому документі, за словами КВУ, є й розділ про «члена ДВКЮ, який, згідно списку, ідентифікує виборців.

«Тобто, йдеться про контроль за результатами волевиявлення. Кілька тижнів тому ми думали, що взаємоконтроль штабами кандидатів одне одного дозволить нам мати достатньо безпроблемний день голосування. Однак, сьогодні вивчення трьох пам’яток дає нам підстави говорити, що можуть готуватись фальсифікації. Насамперед – при голосуванні на дому та серйозні маніпуляції із підрахунком голосів», – підкреслив голова Комітету виборців.

Нагадаємо, голова Олексій Кошель відзначив, що порівняно з січнем кількість незаконної передвиборчої агітації суттєво зменшилась.

 

Читайте більше новин на тему: вибори Президента

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 22:06 :13